Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83481 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
agge72 (και leona βλεπω) οτι δεν πειθεσε με τιποτα,οσο για το ερωτημα σου γιατι δεν αντιγραφη ο βουλγαρος τον καυστηρα του πωλονου ,θα σε ρωτησω και'γω το εξης,γιατι ο Πωλονος(pellas) δεν φτιαχνει λεβητες και μπαφερ και φωτοβολταικα?
Δες λιγο το βιντεακι www.sunsystem.bg/en/aboutus/
Στο 1:28 το λεει ξεκαθαρα οπου OEM ΣΗΜΑΙΝΕΙ An original equipment manufacturer, or OEM, manufactures products or components that are purchased by another company and retailed under that purchasing company's brand name.[1] OEM refers to the company that originally manufactured the product,δηλ. αγοραζω κατι και σε συνενοηση με τον κατασκευαστη αυτου του κατι βαζει ο αγοραστης την φιρμα του επανω!
Οι ανθρωποι φτιαχνουν πολλα πραγματα οπως φωτοβολταικα , ηλιακους ,λεβητες πελλετ-ξυλου,μπαφερ,αντλιες θερμοτητας κ.τ.λ,ε τι να κανουμε δεν φτιαχνουν καυστηρες πελλετ!
Στο ξαναπα και δεν θες να το καταλαβεις , ακομη και η aplle δεν κατασκευαζει πολλα απο τα μερη που χρησιμοποιει,π.χ samsung οθονες φοραει οπου η samsung ειναι και ο μεγαλυτερος εχθρος αντιπαλος της!
Ρε agge72 μπας και εισαι τιποτα εμπορας ακριβων μηχανηματων ξυλου-πελλετ η απλα καταναλωτης που ετυχε να αγορασει ακριβο μηχανημα και ψαχνει αφορμη να τα χωσει στους φτηνιαριδες Βουλγαρους?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83505 από lucky4444
Απαντήθηκε από lucky4444 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
ισως ξεφυγω απο το ουσιαστικο νοημα του θεματος αλλα θα το κανω για να δειξω ποσο δικιο εχει ο valsam.
περα απο το οτι τα αιφον φορανε οθονες samsung και μικροεξαρτηματα μεσα απο samsung...
ειναι και υπερτιμημενα. το ακριβο δεν ειναι παντα το καλυτερο. το πολυσυζητημενο και το προωθημενο απο το μαρκετινγ προιον δεν ειναι παντα το καλυτερο.
τα αιφον ας πουμε ειναι πολυ πισω απο τα samsung αλλα σε οποιον το πεις θα σε παρει με τις πετρες.διοτι ετσι τον εμαθε η τηλεοραση και το μαρκετιγκ. πληρωνουν αδρα για κατι που δεν εχουν φροντισει να κανουν ερευνα αγορας και να δουν οτι το ακριβο δεν ειναι κ το καλυτερο.πιστευω το ιδιο συμβαινει και με ολα. ακομα και στα αυτοκινητα. γιατι να παρεις passat με 30000 και οχι octavia με 19000 που ειναι ιδια;και τωρα για λεβητες οκ μη τρελλαθουμε. σιδερο με ηλεκτρονικο συστημα που καιει ξυλα και πελλετ δε μπορει να στοιχιζει 4000 και 5000 και 7000! ελεος!!!!!!!! τωρα τα του στυλ οτι υπαρχει τεχνολογια και ποιοτητα και και και ειναι υπερβολικα υπερβολικο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83537 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

valsam έγραψε: agge72 (και leona βλεπω) οτι δεν πειθεσε με τιποτα,οσο για το ερωτημα σου γιατι δεν αντιγραφη ο βουλγαρος τον καυστηρα του πωλονου ,θα σε ρωτησω και'γω το εξης,γιατι ο Πωλονος(pellas) δεν φτιαχνει λεβητες και μπαφερ και φωτοβολταικα?
Δες λιγο το βιντεακι www.sunsystem.bg/en/aboutus/
Στο 1:28 το λεει ξεκαθαρα οπου OEM ΣΗΜΑΙΝΕΙ An original equipment manufacturer, or OEM, manufactures products or components that are purchased by another company and retailed under that purchasing company's brand name.[1] OEM refers to the company that originally manufactured the product,δηλ. αγοραζω κατι και σε συνενοηση με τον κατασκευαστη αυτου του κατι βαζει ο αγοραστης την φιρμα του επανω!
Οι ανθρωποι φτιαχνουν πολλα πραγματα οπως φωτοβολταικα , ηλιακους ,λεβητες πελλετ-ξυλου,μπαφερ,αντλιες θερμοτητας κ.τ.λ,ε τι να κανουμε δεν φτιαχνουν καυστηρες πελλετ!
Στο ξαναπα και δεν θες να το καταλαβεις , ακομη και η aplle δεν κατασκευαζει πολλα απο τα μερη που χρησιμοποιει,π.χ samsung οθονες φοραει οπου η samsung ειναι και ο μεγαλυτερος εχθρος αντιπαλος της!
Ρε agge72 μπας και εισαι τιποτα εμπορας ακριβων μηχανηματων ξυλου-πελλετ η απλα καταναλωτης που ετυχε να αγορασει ακριβο μηχανημα και ψαχνει αφορμη να τα χωσει στους φτηνιαριδες Βουλγαρους?




Δεν αγορασα ακομη το εχω πει πολλες φορες θα βαλω του χρονου και ενα ειναι συγουρο οτι δεν θα τα
χωνο μονο σε φτηνα αλλα και σε ακριβα αν ακουω η βλεπω πως δεν ανταποκρινονται στης απαιτησεις του
κοσμου.Αν ειμαι εμπορος ακριβων μηχανηματων αλλαζη κατι?
Δεν μπωρουμε να λεμε με τετοια ευκολια πως ολοι η λεβητες ειναι το ιδιο και ειναι τοσο ευκολο να
τους αντιγραψουμε.Ολοι αυτοι που δωσαν η θα δωσουν αρκετα χρηματα για τετοια συστηματα με αυτα που
υποστηριζεται ειναι βλακες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83551 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

agge72 έγραψε:

valsam έγραψε: agge72 (και leona βλεπω) οτι δεν πειθεσε με τιποτα,οσο για το ερωτημα σου γιατι δεν αντιγραφη ο βουλγαρος τον καυστηρα του πωλονου ,θα σε ρωτησω και'γω το εξης,γιατι ο Πωλονος(pellas) δεν φτιαχνει λεβητες και μπαφερ και φωτοβολταικα?
Δες λιγο το βιντεακι www.sunsystem.bg/en/aboutus/
Στο 1:28 το λεει ξεκαθαρα οπου OEM ΣΗΜΑΙΝΕΙ An original equipment manufacturer, or OEM, manufactures products or components that are purchased by another company and retailed under that purchasing company's brand name.[1] OEM refers to the company that originally manufactured the product,δηλ. αγοραζω κατι και σε συνενοηση με τον κατασκευαστη αυτου του κατι βαζει ο αγοραστης την φιρμα του επανω!
Οι ανθρωποι φτιαχνουν πολλα πραγματα οπως φωτοβολταικα , ηλιακους ,λεβητες πελλετ-ξυλου,μπαφερ,αντλιες θερμοτητας κ.τ.λ,ε τι να κανουμε δεν φτιαχνουν καυστηρες πελλετ!
Στο ξαναπα και δεν θες να το καταλαβεις , ακομη και η aplle δεν κατασκευαζει πολλα απο τα μερη που χρησιμοποιει,π.χ samsung οθονες φοραει οπου η samsung ειναι και ο μεγαλυτερος εχθρος αντιπαλος της!
Ρε agge72 μπας και εισαι τιποτα εμπορας ακριβων μηχανηματων ξυλου-πελλετ η απλα καταναλωτης που ετυχε να αγορασει ακριβο μηχανημα και ψαχνει αφορμη να τα χωσει στους φτηνιαριδες Βουλγαρους?




Δεν αγορασα ακομη το εχω πει πολλες φορες θα βαλω του χρονου και ενα ειναι συγουρο οτι δεν θα τα
χωνο μονο σε φτηνα αλλα και σε ακριβα αν ακουω η βλεπω πως δεν ανταποκρινονται στης απαιτησεις του
κοσμου.Αν ειμαι εμπορος ακριβων μηχανηματων αλλαζη κατι?
Δεν μπωρουμε να λεμε με τετοια ευκολια πως ολοι η λεβητες ειναι το ιδιο και ειναι τοσο ευκολο να
τους αντιγραψουμε.Ολοι αυτοι που δωσαν η θα δωσουν αρκετα χρηματα για τετοια συστηματα με αυτα που
υποστηριζεται ειναι βλακες.

Mα καλα αν εισαι εμπορας ακριβων μηχανηματων εσυ τι λες δεν αλλαζη κατι?
Μπορεις να εισαι αντικειμενικος?
Φυσικα και οχι, θελει και ερωτημα?
Φυσικα και δεν ειναι βλακες αυτοι που εδωσαν η θα δωσουν αρκετα χρηματα για τετοια (ακριβα)συστηματα,τα ειχαν και τα εδωσαν, καλα θα ειναι τα μηχανηματα και σιγουρα καλυτερα απο τα περισσοτερα φθηνα αλλα οχι απ'ολα,υπαρχουν και εξαιρεσεις και γιαυτες τις εξερεσεις μιλαω οπου τα φθηνα εργατικα η φορολογια και φυσικα να υπαρχει ενας κατασκευαστης που με αυτα τα οπλα και την τεχνογνωσια(και την κλεμενη τεχνολογια) θα κατασκευασει ενα φθηνο και καλο μηχανημα ,αυτο που υποστηριζω εγω ειναι οτι η τιμη δεν καθοριζει παντα την ποιοτητα ενος προιοντος, με λιγη ερευνα και γνωσεις μιας και μιλαμε για ξυλολεβητες απλα θα μπορουσαν αυτοι με τα ακριβα μηχανηματα να επαιρναν ενα ισαξιο η σχεδον ισαξιο η εστο και κατωτερο αποδοτικα με πολυ λιγοτερα χρηματα! (δεν συγκρινω τον varmebaronen με τον burnit μην μπερδευεσαι αλλα οπως και να το παρεις ακομη και να εχειο varmebaronen 15-20% μεγαλυτερη αποδοση απο τον burnit βαση χρηματων αποκτησης και αποσβεσης σαφες νικητης ειναι ο ταπεινος Βουλγαρος!)!
Π.χ καπου εδω στο φορουμ ειχα γραψει σε απαντηση σε ποστ του "Μαστορα" και του εδειξα 2-3 λεβητες μαιμου(σε specs ομως πανω κατω ιδιοι,βαρος παχος λαμαρινας κ.τ.λ) του ακριβου Ιταλικου CT PASQUALICCHIO(3,200 ευρω)που βγαινουν μιση τιμη και ακομη λιγοτερο οι μαιμουδες με τις εγγυησεις του και ολα μιας και οι 2 απ'αυτους ερχονται και εδω Ελλαδα!

lucky4444 το ταπεινο μου android τουμπανο CUSTOM στα 1,8Ghz των 200 ευρω(2 χρονια σχεδον το εχω) δεν ξερεις πως εκανε τους φιλους μου κατοχους iphone 4 των 700 ευρω (τοτε βγηκε και αυτο δηλ. πριν 2 χρονια)να αισθανονται,κοστος παραγωγης του κινεζου μου android 80-90$,κοστος παραγωγης του iphone 150-160$ τιμη λιανικης Ελλαδα 200 ευρω του δικου μου τηλ. τιμη λιανικης iphone 700 ευρω,οτι πληρωσαμε πηραμε φιλε agge72?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83552 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Λοιπον εχετε καρα-ξεφυγει απο το θεμα για αλλη μια φορα!

Εν πασει περιπτωση να πω και εγω την αποψη μου:

Tο να κανει καποιος αντιγραφη του οποιου λεβητα ή καυστηρα ειναι το μονο ευκολο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιδραστηρας για να ειναι πολυπλοκο, αγοραζεις ενα και τον κανεις βιδες!

ΟΜΩΣ σε πολλες των περιπτωσεων ΔΕΝ συμφερει να το κανεις!

Τα υλικα που χρειαζονται για να γινει ο Χ λεβητας το αρχικο εργοστασιο τα αγοραζει απο προμηθευτες του κατα 1000αδες ισως, εσυ θα πας να κανεις μια αντιγραφη για να βγαλεις ποσα κομματια? 1-10-100 ? ποσα μπορει νομιζετε να μονταρει και να πουλησει μια βιοτεχνια ή ενα μηχανουργειο? Το κοστος λοιπον στο κομματι θα ειναι αρκετα επανω, μπορεί και το ιδιο με το γνησιο προιον. Αρα λοιπον ο καταναλωτης γιατι να δωσει τα χρηματα για να παρει την αντιγραφη?

Επίσης μεγαλυτερη ευκολια απο το να μεταπωλεις ενα σωστο προιον δεν υπαρχει!


Ενα παραδειγμα. Αντε και ειπα εγω αυριο να αντιγραψω τον Vedolux Lamda, Δεν γινεται? Φυσικα και γινεται αγοραζοντας εναν και βλεποντας ακριβως τι υλικα βαζει ο Σουηδος κτλ, Θα συμφερει η κατασκευη? Σιγουρα ΟΧΙ!

Υγ. Ο συγκεκριμενος λεβητας ειναι ο μονος που θα αγοραζα αν ειχα και ηθελα να ξοδεψω αυτα τα χρηματα για ξυλολεβητα! Λεονα πασα για σχολιο ειναι ! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83564 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Θοδωρε λες σε πολλες περιπτωσεις δεν συμφερει,για τις περιπτωσεις οπως της sunsystem η της Κροατικης centrometal www.centrometal.hr/old/o_nama_eng.php που εγω για τετοιες μιλαω εσυ πιστευεις οτι μιλαμε για βιοτεχνιες που τους βγαινει ασυμφορο να κανουν μια κοπια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ