Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83567 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Σαμη δεν εχει νοημα να μπαινουμε σ αυτη την συζητηση. Για τον εναν ή το αλλον λογο εφοσον δεν τα κανουν παει να πει οτι δεν τους συμφερει (ΟΧΙ ομως οτι δεν μπορουν).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83627 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

kosmidis80 έγραψε: Λοιπον εχετε καρα-ξεφυγει απο το θεμα για αλλη μια φορα!

Εν πασει περιπτωση να πω και εγω την αποψη μου:

Tο να κανει καποιος αντιγραφη του οποιου λεβητα ή καυστηρα ειναι το μονο ευκολο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιδραστηρας για να ειναι πολυπλοκο, αγοραζεις ενα και τον κανεις βιδες!

ΟΜΩΣ σε πολλες των περιπτωσεων ΔΕΝ συμφερει να το κανεις!

Τα υλικα που χρειαζονται για να γινει ο Χ λεβητας το αρχικο εργοστασιο τα αγοραζει απο προμηθευτες του κατα 1000αδες ισως, εσυ θα πας να κανεις μια αντιγραφη για να βγαλεις ποσα κομματια? 1-10-100 ? ποσα μπορει νομιζετε να μονταρει και να πουλησει μια βιοτεχνια ή ενα μηχανουργειο? Το κοστος λοιπον στο κομματι θα ειναι αρκετα επανω, μπορεί και το ιδιο με το γνησιο προιον. Αρα λοιπον ο καταναλωτης γιατι να δωσει τα χρηματα για να παρει την αντιγραφη?

Επίσης μεγαλυτερη ευκολια απο το να μεταπωλεις ενα σωστο προιον δεν υπαρχει!


Ενα παραδειγμα. Αντε και ειπα εγω αυριο να αντιγραψω τον Vedolux Lamda, Δεν γινεται? Φυσικα και γινεται αγοραζοντας εναν και βλεποντας ακριβως τι υλικα βαζει ο Σουηδος κτλ, Θα συμφερει η κατασκευη? Σιγουρα ΟΧΙ!

Υγ. Ο συγκεκριμενος λεβητας ειναι ο μονος που θα αγοραζα αν ειχα και ηθελα να ξοδεψω αυτα τα χρηματα για ξυλολεβητα! Λεονα πασα για σχολιο ειναι ! :)





Θοδορε μην λες τετοια γιατι του Σαμη τι διαφορα εχει!Καλος αυτος που λες σε δενει μονο οτι εισαι
αναγκαζμενος να καις μονο ξυλο.Στους αλλους μπωρεις να βαλεις και κανεναν καυστηρα αν σου την δωσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83643 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;

agge72 έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Λοιπον εχετε καρα-ξεφυγει απο το θεμα για αλλη μια φορα!

Εν πασει περιπτωση να πω και εγω την αποψη μου:

Tο να κανει καποιος αντιγραφη του οποιου λεβητα ή καυστηρα ειναι το μονο ευκολο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιδραστηρας για να ειναι πολυπλοκο, αγοραζεις ενα και τον κανεις βιδες!

ΟΜΩΣ σε πολλες των περιπτωσεων ΔΕΝ συμφερει να το κανεις!

Τα υλικα που χρειαζονται για να γινει ο Χ λεβητας το αρχικο εργοστασιο τα αγοραζει απο προμηθευτες του κατα 1000αδες ισως, εσυ θα πας να κανεις μια αντιγραφη για να βγαλεις ποσα κομματια? 1-10-100 ? ποσα μπορει νομιζετε να μονταρει και να πουλησει μια βιοτεχνια ή ενα μηχανουργειο? Το κοστος λοιπον στο κομματι θα ειναι αρκετα επανω, μπορεί και το ιδιο με το γνησιο προιον. Αρα λοιπον ο καταναλωτης γιατι να δωσει τα χρηματα για να παρει την αντιγραφη?

Επίσης μεγαλυτερη ευκολια απο το να μεταπωλεις ενα σωστο προιον δεν υπαρχει!


Ενα παραδειγμα. Αντε και ειπα εγω αυριο να αντιγραψω τον Vedolux Lamda, Δεν γινεται? Φυσικα και γινεται αγοραζοντας εναν και βλεποντας ακριβως τι υλικα βαζει ο Σουηδος κτλ, Θα συμφερει η κατασκευη? Σιγουρα ΟΧΙ!

Υγ. Ο συγκεκριμενος λεβητας ειναι ο μονος που θα αγοραζα αν ειχα και ηθελα να ξοδεψω αυτα τα χρηματα για ξυλολεβητα! Λεονα πασα για σχολιο ειναι ! :)





Θοδορε μην λες τετοια γιατι του Σαμη τι διαφορα εχει!Καλος αυτος που λες σε δενει μονο οτι εισαι
αναγκαζμενος να καις μονο ξυλο.Στους αλλους μπωρεις να βαλεις και κανεναν καυστηρα αν σου την δωσει.

Ασε τις εξυπναδες ρε συ agge72,οχι δεν ειναι ιδιοι ο Vedolux Lamda και ο burnit active wbs αλλα πες μου ποσο κανει ο ενας και ποσο ο αλλος (αληθεια ποσο κανει ο Vedolux Lamda ?)ο Θοδωρος λεει αν ειχα και ηθελα να ξοδεψω αυτα τα χρηματα για ξυλολεβητα, με τον αν ειχα ενοοντας να'ναι ζαμπλουτος και με το αν ηθελα μαλλον ενοει οτι μαλλον δεν θα ηθελε αν κρινω απο παλαιοτερο του ποστ για τους ακριβους ξυλολεβητες!
Σιγα μην ηθελε αν ηταν ζαμπλουτος να κουβαλαει ξυλα για να ζεσταθει η μηπως ο Vedolux Lamda κουβαλαει και τα ξυλα και αυτογεμιζει?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83652 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
Για να το ξεκαθαρισω, φυσικα και αν μου περισσευαν πολλα χιλιαρικα και μου την ειχε βαρεσει να λεω στα σαλονια και να πουλαω τουπε οτι εχω λεβητα που μοιαζει με ψυγειο και ειναι ο καλυτερος στον κοσμο, τοτε ναι θα τον αγοραζα. Αλλα απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα το σεναριο αυτο!

Αν ηταν να βαλω τα λεφτα σε σπιτι εξαρχης, θα τα εριχνα για μια αριστη μονωση τριγυρω και θα παρεμενα στο πετρελαιο καθως δεν χαθηκε ο κοσμος αν καψουμε και 1.οοο λτ ολη την σεζον!

Φιλος στην Ραιδεστο σημερα μου ειπε οτι για το οροφοδιαμερισμα του γυρω στα 80-90 μ (απο επανω σοφιτα αποθηκη) εκανε μονωση και εχει καψει μεχρι τωρα 300 λτ πετρελαιο & 2 τονους ξυλα στο τζακι με θερμοκρασιες στο σπιτι 19-21! Τωρα αυτος τι να σκεφτει? να βαλει πελλετ? να βαλει ξυλολεβητα? Ποιο το νοημα???

Και ασε εμας να λεμε για τον Burnit, τον Vedolux και το γαμημενο το κρατος που μας εστειλε 50 χρονια πισω να καιμε ξυλο!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bavel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83672 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΘΕΟΔΟΣΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83692 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Αλλαγή λέβητα... συμφέρει;
τζαμπα πραμα!!! :evil:

Και ποιος δεν θα εδεινε 10-11.000 Ε για εναν λεβητα ξυλου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ