Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83338 από vag1234
Στον δικό μου λέβητα βιομάζας μόλις εγκαταστάθηκε η τρίοδη εξαφανίστηκαν οι πίσσες και μειώθηκε η κατανάλωση... Έτσι απλά..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83339 από egglezos

DOOM_NX έγραψε: Το ίδιο πράγμα δεν κάνει και ένας λέβητας που δίνει εντολή στον κυκλοφορητή να κλείνει και να εγκλωβίζει τα νερά στο λέβητα μέχρι να πιάσουν την απαιτούμενη θερμοκρασία; Πχ στους 75 ανοίγει, στους 55 κλείνει. Τη διαδικασία αυτή επαναλαμβάνει μέχρι να ζεσταθεί όλο το νερό ή να πιάσει θερμοκρασία το σπίτι. What am I missing?


κοντά είσαι...με τον τρόπο αυτό προσομοιάζεις την λειτουργία της τριοδης σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά...δεν έχεις πετύχει ομοιόμορφες θερμοκρασίες μέσα στον λέβητα...χαμηλά είναι κρύος, ψηλά ζεστός...για λίγο μέχρι να στρώσει...αν λοιπόν μετράς πάνω 60...ανοίγει ο κυκλοφορητής, έρχονται πισω τα νερά...τότε απότομα μετράς 55 ή και 50 (στο ψηλό σημείο του λέβητα που είναι τα κυάθια) άρα πιο κάτω μπορεί να έχεις και 40...έ δεν είναι μεγάλη διαφορά ?

η τρίοδη είναι μια βελτίωση της λειτουργίας του κυκλοφορητή που είπες ... σε λέβητα μου που έχω δοκιμάσει και τα δύο, η τρίοδη κρατάει τις θερμοκρασίες πολύ πιο κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία ενώ με τον κυκλοφορητή είχα μεγάλα σκαμπανεβάσματα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83383 από DOOM_NX
Ευχαριστώ. Τελικά δεν είχα καταλάβει λάθος.

Τώρα, η θέση του θερμομέτρου, η ευαισθησία του, αλλά και η κατώτατη επιτρεπτή θερμοκρασία σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο για τη σωστή λειτουργία.

Προς το παρόν, στο δικό μου λέβητα, νομίζω δουλεύει με επιτυχία το σύστημα που ανέφερα γιατί δεν έχω εντοπίσει υγροποιήσεις. Σχετικά με τη θερμοκρασία που κλείνει ο κυκλοφορητής, ρυθμίζεται παρέα με τη θερμοκρασία που ανοίγει και είναι: 30, 35, 45, 55, 65 για κάθε μία από τις 5 σκάλες. Υποθέτω πως το καλοκαίρι στο 30 δεν έχει θέμα ε; Ή έχει;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83384 από LEONAS

egglezos έγραψε:

LEONAS έγραψε: γιατι το δοχειο πολλες
φορες ειδικα το κατω μερος εχει 30 με 40 βαθμους που θα πανε
αυτα τα νερα οταν ανοιξει ο κυκλοφορητης ??


βάζεις ένα δοχείο διαστρωμάτωσης και ξεμπερδέυεις...





Κυριε Νικο λιγοι ξερουν τα δοχεια διαστρωματωσης που θα παει θα
τα μαθουν σε 2-3 χρονακια εδω περσι στο αλλο φορουμ αν θυμαστε
σκοτωνομασταν με καποιους οτι το δοχειο αδρανειας ειναι απαραιτητο σε
ξυλολεβητα. Το δικο μου παντως ειναι διαστρωματωσης :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83489 από egglezos

LEONAS έγραψε:

egglezos έγραψε:

LEONAS έγραψε: γιατι το δοχειο πολλες
φορες ειδικα το κατω μερος εχει 30 με 40 βαθμους που θα πανε
αυτα τα νερα οταν ανοιξει ο κυκλοφορητης ??


βάζεις ένα δοχείο διαστρωμάτωσης και ξεμπερδέυεις...



Κυριε Νικο λιγοι ξερουν τα δοχεια διαστρωματωσης που θα παει θα
τα μαθουν σε 2-3 χρονακια εδω περσι στο αλλο φορουμ αν θυμαστε
σκοτωνομασταν με καποιους οτι το δοχειο αδρανειας ειναι απαραιτητο σε
ξυλολεβητα. Το δικο μου παντως ειναι διαστρωματωσης :whistle:


κύριε Leona (sic) ...είσαι πολλά μίλια μπροστά...!! :cheer:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83511 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε leona αυτά τα δοχεία υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 χρόνια που ασχολούμαι πιο διεξοδικά με τα τζάκια καλοριφέρ τα προβλήματα είναι 2 όμως .
1) η διαφορά τιμής (που δεν καταλαβαίνει ο πελάτης τη διαφορά απο το απλό ότι θα του φέρει κέρδος )
2) Στην αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη που θα βάλει ο άλλος το δοχείο !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ