Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83298 από dimlyk
να μην ξεχνατε οτι η τριοδη δεν ανακαλυφθηκε με τους ξυλολεβητες ...χρησιμοποιηθηκε στο πετρελαιο για οικονομια ,,,και συνεχιζει ... περαν φυσικα των αλλων που αναφερετε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83304 από karibu
Τελικα,παρολο που επρεπε να το γνωριζει,το αγνοει ο κ.Φιλιπακοπουλος οτι χρειαζεται και στα τζακια που εμπορευεται.
Ο κατασκευαστης οπως ειδα με μια προχειρη google-μεταφραση απο τις οδηγιες ενος μοντελου στην τυχη,
το αναφερει αν και δεν ξερω αν τιθεται θεμα εγγυησης κλπ,μιας και επαναλαμβανω ειναι στα Πολωνικα
(επι τη ευκαιρεια δεν εχει υποχρεωση καθε προιον που εισαγεται να εχει οδηγιες στα Ελληνικα???)

"Too much condensation in the fireplace with a water jacket is the result of improper operation of the device.
The effect of excessive condensation may be in the form of symptoms:
- Condensate dripping on the inner walls of the fireplace and in extreme
cases leaking outside fireplace,
- Smoke, the smoke goes back in the room,
- Heavy soiling in the combustion chamber and in particular glass,
- Gluing damper (as a result of the lack of regulation)
In order to avoid / recommend the use of the symptoms to the guidelines set out below:
- Set the desired temperature in the range 70-75 C
- Start pumping temperature set at 55 C
heating pump
Set the temperature higher start pumping faster warm up
the installation. The temperature difference between the temperature of work (required)
and return temperature of the system should oscillate within about 20 C
and at the same time satisfy the condition that the temperature of the return from the system
not be less than 50 C


Η υπογραμμιση δικη μου,με το νοημα της να πρεπει να εξασφαλιστει θερμοκρασια επιστροφης νερων τουλαχιστον 50 βαθμων κελσιου.


Αν εχω κατι λαθος κυριε Φιλιπακοπουλε,διορθωστε με και προκαταβολικα ζητω συγνωμη...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by karibu.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83314 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το τζάκι στο σπίτι μου είναι ένα zuzia 19 .το σπίτι μου 135 τετραγωνικά στα άνω Λιόσια (πρόποδες Πάρνηθας ).ο από δίπλα μου ίδιο τζάκι με το δικό μου ο απο πάνω μου και αυτός με 130 τετραγωνικά και περισσότερες απώλειες απο εμένα ύστερα απο δική του επιμονή έβαλε το maja 12 kw .
απο το τζάκι μέχρι τα κολεκτέρ μας όλοι από 12-14 μέτρα .
δεν έχουμε τρίοδες δεν έχουμε υγροποιήσεις .μετα απο 2 χρόνια έχουμε πολύ λίγη πίσσα που σε άλλο ποστ σας είπα πως την καθαρίσαμε .
πως τα δουλεύουμε τώρα .
με το άναμμα βάζουμε για τις 2 πρώτες τούμπες του νερού ο κυκλοφορητής να ξεκινά στους 45 και να κλείνει στους 44 .
την τρίτη τούμπα στους 57-58 και το αφήνουμε εκεί .
προϋπόθεση για όλα τα παραπάνω στεγνά ξύλα <18% .

κύριε karibu ναι η εταιρία δεν απαιτεί τρίοδη για την εγγύηση .οχι δεν το έχει στα σχεδιαγράμματα αλλά σαν οδηγία για καλύτερη λειτουργία του λέβητα . ειδικά οπως είπα σε μακρινες στήλες !!
το λάθος σας είναι το ύφος σας!!! σε αυτά που γράφετε χωρίς να έχετε διαβάσει σωστά πρώτα αυτά που έχω γράψει .
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83322 από χρηστος8

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: μπράβο κύριε egglezos αυτή είναι η esbe μου μένει ανοικτή άμα κολλήσει !!!εμείς σαν αντιπροσωπεία πάντως
δεν ζητάμε τρίοδη για να έχει εγγύηση το μηχάνημα και δεν νομίζω οτι σοβαρές εταιρίες το κάνουν .Είναι σαν να σου λένε οτι το μηχάνημα μου είναι τόσο ευαίσθητο που θα χαλάσει αν δε του βάλεις τρίοδη




Σαφως και δεν χρειαζεται τριοδη για να ισχυει η εγγυηση της συσκευης.

Ομως καποιες σοβαρες εταιριες (δεν ειναι μομφη προς την εταιρια σας) με την χρηση τριοδης η το γνωστο laddomat...αυξανουν την εγγυηση περαν της αρχικης εγγυησης κατα 2 επιπλεον χρονια...αυτο σαφως υποδηλωνει κατι.

Στο ερωτημα αν ειναι απαραιτητη η τριοδη σε συσκευες καυσης ξυλου...

Ναι ειναι για καποιους σοβαρους λογους...

1. Εχουμε κυμαινομενη υγρασια καυσιμου απο 10% εως και 50% τουλαχιστον...σε αντιθεση με το πετρελαιο.

2. Πολλες φορες η καυση ξυλου σε διαφορα σταδια ειναι ατελης...η απουσια τριοδης επιβαρυνει την δημιουργια πισσας στα τοιχωματα του λεβητα η τζακιου.
Και σε αυτη την περιπτωση δεν εχει καμια σχεση με την καυση πετρελαιου που ειναι απολυτως on-off.

3. Καιμε καυσιμο με πολυ χαμηλοτερη θερμογονο δυναμη απο το πετρελαιο, οποτε οι μεταβολες τις θερμοκρασιας προς τα πανω ειναι δυσκολοτερες...χωρις τριοδη το θερμικο σοκ των κρυων νερων στις επιστροφες μας δυσκολευει το ανεβασμα θερμοκρασιας περισσοτερο.

4. Λογω των παραπανω, οι συσκευες που καινε ξυλο εχουν πολυ καλυτερο βαθμο αποδοσης, δουλευοντας σε υψηλες θερμοκρασιες, οποτε η χρηση τριοδης η laddomat στην επιστροφη να ειναι επιβεβλημενη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83325 από dimlyk
εμενα αυτο μου ακουγεται λιγο αναποδα ...δηλ ετσι κι αλλιως βαζεις νερο χαμηλης θερμοκρασιας ...εκτος κι αν υπαρχει αλλος λογος ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83328 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

karibu έγραψε: Τελικα,παρολο που επρεπε να το γνωριζει,το αγνοει ο κ.Φιλιπακοπουλος οτι χρειαζεται και στα τζακια που εμπορευεται.
/b]



Αν εχω κατι λαθος κυριε Φιλιπακοπουλε,διορθωστε με και προκαταβολικα ζητω συγνωμη...


πείτε μου που λέει οτι προϋπόθεση για να έχει εγγύηση το προϊόν είναι η τρίοδη ???
και πείτε μου πού λέω εγώ ότι η τρίοδη κάνει κακό ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ