Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83232 από valsam

DOOM_NX έγραψε:

spyroskosmas έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Παιδιά απλά το ζεσταίνει λίγο-λίγο... Έρχεται λίγο νερό των 20 βαθμών, αναμιγνύεται με αυτό των 75 βαθμών, αποκτά μια θερμοκρασία 50 βαθμούς (παράδειγμα), κλείνει ο κυκλοφορητής, ζεσταίνεται μέχρι τους 75 και φτου και απ'την αρχή.


Κάπου το μπερδεύεις DOOOM. Η τρίοδη είναι για να μην επιτρέπει το νερό των 20 βαθμών να εισέλθει στο λέβητα.
Με τον κυκλοφορητή μόνο, εισέρχεται το νερό των 20 βαθμών, σωστά;
Το αν γίνεται 50 είναι το αποτέλεσμα της μίξης 2 νερών διαφορετικής θερμοκρασίας. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ΔΕ μπήκε νερό 20 βαθμών στο λέβητα.

ΟΚ και σαν μπει λίγο νερό 20 βαθμών τι να λέει; Το ζητούμενο είναι η θερμοκρασία ολόκληρου του καζανιού...

Συμφωνα με τα αποτελεσματα της χθεσινης δοκιμης του αδελφου μου τα κρυα νερα που μπαινουν τωρα χωρις την τριοδη στον λεβητα δεν ειναι και λιγα με αποτελεσμα την μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας των νερων του λεβητα,εγω του προτεινα να χαμηλωσει την σκαλα του κυκλοφορητη (απο την 3 που ειναι τωρα να την βαλει στην 1)και να δει αν θα ειναι μικροτερη η διαφορα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83237 από dimlyk
κι η τριοδη μπορει να κολλησει και ο κυκλοφορητης και ο αυτοματος πληρωσης και το ρελε του πινακα ...κι οποιοσδηποτε αυτοματισμος και μη κολλανε ...κι οσο περισσοτερους βαζουμε τοσο αυξανονται και οι πιθανοτητες ...αν το παμε αναποδα δεν θα πρεπει να βαζουμε τιποτα ????


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83243 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εγώ στα τζάκια νερού έχω βάλει μόνο σε 2 τρίοδη που οι στήλες ηταν στο ένα 25 + 25 μετρα και στο άλλο 32+32 οπουδήποτε αλλού δεν έχω βάλει και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα .
τώρα υπάρχει τρίοδη που άμα κολλήσει απλά μένει ανοικτή και δεν κρατάει τα νερά για να ανοίξει π.χ στους 55 αλλά τα κυκλοφορεί σαν να μην υπήρχε . δε θυμάμαι το όνομα μόλις το μάθω θα σας το πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83252 από egglezos

dimlyk έγραψε: κι η τριοδη μπορει να κολλησει και ο κυκλοφορητης και ο αυτοματος πληρωσης και το ρελε του πινακα ...κι οποιοσδηποτε αυτοματισμος και μη κολλανε ...κι οσο περισσοτερους βαζουμε τοσο αυξανονται και οι πιθανοτητες ...αν το παμε αναποδα δεν θα πρεπει να βαζουμε τιποτα ????


Συμφωνώ. Οσο πιο καλή εγκατάσταση κάνουμε, τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχουμε. Αλλά όλα μέσα στο παιχνίδι είναι...παίζουν ρόλο τόσοι πολλοί παράγοντες...

δεν έχω ακόμα τόση μεγάλη εμπειρία με τις θερμοστατικές τρίοδες και δεν μπορώ να πώ ότι θα κρατήσουν χ χρόνια...αυτό που ξέρω είναι ότι τα προιόντα της caleffi είναι πολύ καλά, όπως είναι και της Esbe. Και τα δύο τα έχω δουλέψει χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής. Είπαμε όμως...εξαρτάται και από την εγκατάσταση και εγώ είμαι λίγο περίεργος σε αυτά...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83253 από karibu
Νομιζω πως στο θεμα αναγκαιοτητας η οχι τριοδης,ο κατασκευαστης ξερει καλυτερα απο τον καθενα,οποτε αν το προτεινει,η ακομα πιο σημαντικο αν το επιβαλλει για λογους εγγυησης,η τοποθετηση της ειναι μονοδρομος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83259 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
μπράβο κύριε egglezos αυτή είναι η esbe μου μένει ανοικτή άμα κολλήσει !!!εμείς σαν αντιπροσωπεία πάντως
δεν ζητάμε τρίοδη για να έχει εγγύηση το μηχάνημα και δεν νομίζω οτι σοβαρές εταιρίες το κάνουν .Είναι σαν να σου λένε οτι το μηχάνημα μου είναι τόσο ευαίσθητο που θα χαλάσει αν δε του βάλεις τρίοδη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ