Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82847 από valsam

spyroskosmas έγραψε:

valsam έγραψε: Eλα μου ντε,το ξερω οτι αυτος ειναι ο ενας λογος της πισσας αλλα οχι μονο αυτος αχετα αν εχει τριοδη η οχι ο λεβητας,εγω που καιω σχετικα ξερα ξυλα(15-20% υγρασια)οταν το τσιτονω στους 80-85 βαθμους καιγεται η πισσα αλλα οταν δεν ζηταει αλλο θερμανση το σπιτι ουτε και το μπαφερ και ο λεβητας ειναι μισογεματος ξυλα που σιγοκαινε για ωρες τι γινετε?
Οταν ανοιγω την πορτα βλεπω οτι αυτα τα μισοκαμενα(που ακομη σιγοκαινε) δημιουργουν ξανα πισσα στα τοιχωματα!



Χωρίς τρίοδη, βλέπεις το λέβητα να ''ιδρώνει''.


Πως θα ιδρωσει ρε φιλε αφου ειπαμε τον κυκλοφορητη τον βαζουμε στους 60 αρα μολις πεσει ο λεβητας στους 59 σταματαει να στελνει κρυα νερα ο κυκλοφορητης στον λεβητα για να μπορεσει να ιδροσει!
Η μηπως δεν γινετε ετσι η δουλεια και μολις ανοιξει ο κυκλοφορητης αδειαζουν με την μια ολα τα νερα του λεβητα που ειναι στους 60 και μενει ο λεβητας με τα παγομενα νερα του μπαφερ που ειναι στους 20 βαθμους π.χ ?
Με λιγα λογια αυτο που ρωταω ειναι αν η ανταλαγη των νερων μεταξυ λεβητα και μπαφερ με την χρηση μονο κυκλοφορητη και οχι τριοδης γινετε ψιλοανεξελεγγκτα η γινετε οπως με την τριοδι δηλ. με ελεγχωμενη ποσοτητα νερου?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82851 από aithio

valsam έγραψε: Βαζςεις του λεει τον κυκλοφορητη που δινει απο τον τζακολεβητα στο μπαφερ στους 60 και δεν χρειαζεσαι τριοδη γιατι αφου ανοιξει ο κυκλοφορητης και στειλει νερα με το που τα επιστρεφομενα ρηξουν την θερμοκρασια κατω απο τους 60 σταματαει ο κυκλοφορητης να δουλευει και ξανα μανα η ιδια διαδικασια,μα τον ρωταω εγω αν π.χ τα νερα του μπαφερ εχουν 20 βαθμους αυτα δεν θα μπουν στον λεβητα κρυα με αποτελεσμα την δημιουργια πισσας,μου λεει οχι γιατι στην αρχη ερχονται ελαχιστα με αποτελεσμα να μην επηρεαζουν την συνολικη θερμοκρασια των νερων του λεβητα,μολις ερθουν αυτα τα εστω και ελαχιστα νερα και πεσει η θερμοκρασια π.χ στους 59 σταματαει ο κυκλοφορητης και ξανανοιγει στους 60 και αυτο επαναλαμβανεται συνεχεια μου λεει κανοντας ουσιαστικα περιπου την ιδια δουλεια με την τριοδη!
Εχει η δεν εχει δικαιο ο μαστορας τελικα?


Δεν μπορεί να είπε αυτό το πραγμα ρε εσύ Valsam
Αυτα είναι μπαρούφες...

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82852 από vag1234
και έγω έβαλα στου 62 και 60 τον κυκλοφορητή μέχρι να έρθει η τρίοδη αλλα οι υγροποιήσεις δεν σταμάτησαν..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82861 από valsam

aithio έγραψε:

valsam έγραψε: Βαζςεις του λεει τον κυκλοφορητη που δινει απο τον τζακολεβητα στο μπαφερ στους 60 και δεν χρειαζεσαι τριοδη γιατι αφου ανοιξει ο κυκλοφορητης και στειλει νερα με το που τα επιστρεφομενα ρηξουν την θερμοκρασια κατω απο τους 60 σταματαει ο κυκλοφορητης να δουλευει και ξανα μανα η ιδια διαδικασια,μα τον ρωταω εγω αν π.χ τα νερα του μπαφερ εχουν 20 βαθμους αυτα δεν θα μπουν στον λεβητα κρυα με αποτελεσμα την δημιουργια πισσας,μου λεει οχι γιατι στην αρχη ερχονται ελαχιστα με αποτελεσμα να μην επηρεαζουν την συνολικη θερμοκρασια των νερων του λεβητα,μολις ερθουν αυτα τα εστω και ελαχιστα νερα και πεσει η θερμοκρασια π.χ στους 59 σταματαει ο κυκλοφορητης και ξανανοιγει στους 60 και αυτο επαναλαμβανεται συνεχεια μου λεει κανοντας ουσιαστικα περιπου την ιδια δουλεια με την τριοδη!
Εχει η δεν εχει δικαιο ο μαστορας τελικα?


Δεν μπορεί να είπε αυτό το πραγμα ρε εσύ Valsam
Αυτα είναι μπαρούφες...

Και ομως το ειπε Γρηγορη και το υποστηριζε γιαυτο με εβαλε σε σκεψης,για διαβασε λιγο πιο πανω στο ποστ μου που διορθωσα και λυσε αυτη την απορια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82883 από aithio
Vaslam ο υδροστατης είναι στην έξοδο του τζακιού....
Αν το δοχείο έχει νερό θερμοκρασία 30 βαθμών κάθε φορά που θα παίρνει ο κυκλοφορητής θα επιστρέφει νερό 30 βαθμών που σιγά σιγά θα ανεβαίνει...
Ανάλογα με την ισχύς και την παροχή του τζακιού θα καθορίζεται η θερμοκρασία προσαγωγής....
Είναι ο θεμελιώδης νόμος της θερμιδομετρίας που έχω αναφερθεί πολλές πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ και θα πρέπει όλοι μας να τον διαβάσουμε...Ιδίως εμείς οι υδραυλικοί...
Όποιος τον καταλάβει έχει ξεκαθαρίσει μέσα του πως λειτουργεί η θέρμανση ενεργειακά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82885 από LEONAS
Αυτο που λεει ο μαστορας δεν γινεται και τον κοβω για
ασχετο σε θεμα ξυλολεβητα - δοχειου γιατι το δοχειο πολλες
φορες ειδικα το κατω μερος εχει 30 με 40 βαθμους που θα πανε
αυτα τα νερα οταν ανοιξει ο κυκλοφορητης ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ