Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82590 από valsam
Σημερα ηρθε ο υδραυλικος (χρονια μαστορας και εχει περασει εκατονταδες ξυλολεβητες) διπλα στο σπιτι του αδελφου μου γιατι κολλησε η τριοδη και αφου την αφαιρεσαν (ειχε μαζεψει μπιχλα-μαυριλα με αποτελεσμα χθες το βραδυ να ανοιξουν τα ασφαλιστικα και ντουμανια ατμου ολη η γειτονια!) του ειπε να την καταργησει μιας και δεν του χρειαζετε,τελικα συμφωνησε ο αδελφος μου και την κατηργησε,η θεωρια του μαστορα για συνδεσμολογια οπως εχει το υδραυλικο τζακι του αδελφου μου με 2 κυκλοφορητες ενας να δινει απο τον τζακολεβητα στο μπαφερ και ο αλλος απο το μπαφερ στα σωματα ηταν η εξης:
Βαζςεις του λεει τον κυκλοφορητη που δινει απο τον τζακολεβητα στο μπαφερ στους 60 και δεν χρειαζεσαι τριοδη γιατι αφου ανοιξει ο κυκλοφορητης και στειλει νερα με το που τα επιστρεφομενα ρηξουν την θερμοκρασια κατω απο τους 60 σταματαει ο κυκλοφορητης να δουλευει και ξανα μανα η ιδια διαδικασια,μα τον ρωταω εγω αν π.χ τα νερα του μπαφερ εχουν 20 βαθμους αυτα δεν θα μπουν στον λεβητα κρυα με αποτελεσμα την δημιουργια πισσας,μου λεει οχι γιατι στην αρχη ερχονται ελαχιστα με αποτελεσμα να μην επηρεαζουν την συνολικη θερμοκρασια των νερων του λεβητα,μολις ερθουν αυτα τα εστω και ελαχιστα νερα και πεσει η θερμοκρασια π.χ στους 59 σταματαει ο κυκλοφορητης και ξανανοιγει στους 60 και αυτο επαναλαμβανεται συνεχεια μου λεει κανοντας ουσιαστικα περιπου την ιδια δουλεια με την τριοδη!
Εχει η δεν εχει δικαιο ο μαστορας τελικα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82592 από DOOM_NX
Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, πάντως έτσι δουλεύει και ο λέβητας πέλλετ της Kiturami. Κλείνει τον κυκλοφορητή αν η θερμοκρασία των νερών πέσει κάτω από ένα όριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82600 από valsam
Ξερεις εχω και'γω ενα θεμα με διαφορα θερμοκρασιας λεβητα με μπαφερ οπου ο λεβητας μονιμος εχει + 10-15 βαθμους περισσοτερη θερμοκρασια απο το μπαφερ δεν παει να μην ζηταει το σπιτι ζεστη για ωρες ,οπου ο μαστορας οπως μου το ειπε και πριν ενα μηνα που τον φωναξα ετσι και σημερα να ξηλωσω την τριοδη αλλιος γιατρια δεν βλεπω,κολανε μου λεει,εδω των αυτοκινητων οι θερμοστατες κολανε που δουλευουν με παραφλου που εχει και λιπαντικες ιδιοτητες δεν θα κολησουν οι τριοδες με τα μαυρονερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82603 από dimlyk
κι αν ηταν και πετρελαιου δεν θα χρειαζοταν καν να το κανει αυτο :)

ο λεβητας παντως γεμιζει συνεχως με νερο 20 βαθμων ...γιατι πολυ απλα αν δεν γεμιζε δεν θα ζεσταινε τιποτα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82693 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: κι αν ηταν και πετρελαιου δεν θα χρειαζοταν καν να το κανει αυτο :)

ο λεβητας παντως γεμιζει συνεχως με νερο 20 βαθμων ...γιατι πολυ απλα αν δεν γεμιζε δεν θα ζεσταινε τιποτα .

Αλλά αναμιγνύονται με τα ζεστά νερά όταν έρχονται. Οπότε η θερμοκρασία στο καζάνι είναι μεγαλύτερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82704 από dimlyk

DOOM_NX έγραψε:

dimlyk έγραψε: κι αν ηταν και πετρελαιου δεν θα χρειαζοταν καν να το κανει αυτο :)

ο λεβητας παντως γεμιζει συνεχως με νερο 20 βαθμων ...γιατι πολυ απλα αν δεν γεμιζε δεν θα ζεσταινε τιποτα .

Αλλά αναμιγνύονται με τα ζεστά νερά όταν έρχονται. Οπότε η θερμοκρασία στο καζάνι είναι μεγαλύτερη.


χωρις τριοδη η αναμιξη ειναι ελαχιστη ...μην το παιρνεις τοις μετρητοις οπως το ειπα ...γιατι αν μιλαμε και για τζακι με 40 λιτ νερο ποσο κανει ο κυκλοφορητης να τ αδειασει? ...κι ενα μποιλερ 300 λιτ ...ποσους κυκλους θελει να φτασει στους 50 βαθμους ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ