Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82745 από spyroskosmas

DOOM_NX έγραψε: Που να ξέρω φίλος; Άλλοι δεν κλείνουν ποτέ τον κυκλοφορητή και βασίζονται στην τρίοδη.


Και τι κάνει η τρίοδη;Κλείνει τον κυκλοφορητή;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82756 από DOOM_NX

spyroskosmas έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Που να ξέρω φίλος; Άλλοι δεν κλείνουν ποτέ τον κυκλοφορητή και βασίζονται στην τρίοδη.


Και τι κάνει η τρίοδη;Κλείνει τον κυκλοφορητή;

Η τρίοδη εξασφαλίζει μόνο ζεστά νερά στο λέβητα για να μην κλείνει ο κυκλοφορητής...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82804 από valsam

dimlyk έγραψε:

valsam έγραψε:

vag1234 έγραψε: Αν ο κατασκευαστής λέει ότι η θερμοκρασία νερού επιστροφής πρέπει να είναι τουλάχιστον π.χ. 60 βαθμούς ο μάστορας τι να μας πει..

Nαι ολοι οι κατασκευαστες λενε ότι η θερμοκρασία νερού επιστροφής πρέπει να είναι τουλάχιστον 60 βαθμούς και αυτο για την μακροζωια του λεβητα και την καλυτερη αποδοση αλλα δειξτε μου εναν ξυλολεβητα με τριοδη που να μην εχει εστω και λιγη πισσα!


δειξε μας κι ενα ξυλολεβητα να μην εχει καψει χλωρο ξυλο :)

Eλα μου ντε,το ξερω οτι αυτος ειναι ο ενας λογος της πισσας αλλα οχι μονο αυτος αχετα αν εχει τριοδη η οχι ο λεβητας,εγω που καιω σχετικα ξερα ξυλα(15-20% υγρασια)οταν το τσιτονω στους 80-85 βαθμους καιγεται η πισσα αλλα οταν δεν ζηταει αλλο θερμανση το σπιτι ουτε και το μπαφερ και ο λεβητας ειναι μισογεματος ξυλα που σιγοκαινε για ωρες τι γινετε?
Οταν ανοιγω την πορτα βλεπω οτι αυτα τα μισοκαμενα(που ακομη σιγοκαινε) δημιουργουν ξανα πισσα στα τοιχωματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82815 από spyroskosmas

valsam έγραψε: Eλα μου ντε,το ξερω οτι αυτος ειναι ο ενας λογος της πισσας αλλα οχι μονο αυτος αχετα αν εχει τριοδη η οχι ο λεβητας,εγω που καιω σχετικα ξερα ξυλα(15-20% υγρασια)οταν το τσιτονω στους 80-85 βαθμους καιγεται η πισσα αλλα οταν δεν ζηταει αλλο θερμανση το σπιτι ουτε και το μπαφερ και ο λεβητας ειναι μισογεματος ξυλα που σιγοκαινε για ωρες τι γινετε?
Οταν ανοιγω την πορτα βλεπω οτι αυτα τα μισοκαμενα(που ακομη σιγοκαινε) δημιουργουν ξανα πισσα στα τοιχωματα!



Χωρίς τρίοδη, βλέπεις το λέβητα να ''ιδρώνει''.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82818 από DOOM_NX

spyroskosmas έγραψε: Χωρίς τρίοδη, βλέπεις το λέβητα να ''ιδρώνει''.

Καίει θερμίδες, καλό είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82827 από dimlyk

DOOM_NX έγραψε:

spyroskosmas έγραψε: Χωρίς τρίοδη, βλέπεις το λέβητα να ''ιδρώνει''.

Καίει θερμίδες, καλό είναι...


οχι γιατι αδυνατιζει :P

κι αμα αδυνατισει πολυ τα 100 κβ θα γινουν 80 :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ