Eίναι απαραίτητο τελικά να βάλουμε τρίοδη ή όχι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119607 από Jole
Συγκρινοντας την περσινη συμπεριφορα του λεβητα (χωρις τριοδη) με την φετινη (καιω 19 ημερες), εχω να δηλωσω με κατηγορηματικο τροπο σε ολους που αμφιταλαντευονται, οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτητη η τοποθετηση τριοδης θερμοστατικης βαλβιδας (εγω εχω των 56βαθμων)
Θετικα:
Αποφυγη πισσας στα τοιχωματα- εγω δεν εχω καθολου!!
Ομοιομορφη θερμοκρασια στα νερα του λεβητα, συνεπως κ προστασια του
Σταθερο αυξανομενο ζεσταμα των σωματων καλοριφερ, αφου ο κυκλοφορητης δουλευει διαρκως

Αρνητικα:
Τιποτα, ισως μελλοντικα αν κολλησει που λενε, οποτε με 3 βανες ( που θα πρεπει στην εγκατασταση οπωσδηποτε να μπουν περιμετρικα στην τριοδη) μπορεις να την καιαρισεις ή κ να την αντικαταστησεις ή να αλλαξεις την βαλβιδα θερμοκρασιας

Αυτα ως προσωπικη μου εμπειρια!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119611 από nickchania35
Πριν απο κανενα μηνα ξεκινησα να λειτουργω τον λεβητα μου(Τουρκικος EMTAS 40αρι) χωρις τριοδη.Ειχα αναρτησει και ενα ποστ διοτι ειχα τεραστεια προβληματα απο υγροποιησεις και σαν αποτελεσμα επρεπε καθε 5 ωρες να κατεβαινω στο λεβητα και να καθαριζω την πισσα γιατι κολλαγε η τροφοδοσια(ο ατερμωνας δηλ).Ημουν στα ορια της απελπισιας πιστεψτε με..Αφου λοιπον εβαλα την τριοδη εδω και 20 μερες ο λεβητας δουλευει ασταματητα και :
1on δεν εχει κολησει ποτε ξανα
2ον τα νερα ειναι σχεδον παντα ζεστα και τα σωματα χλιαρα και σε αναμονη να πυροσουνε ποιο γρηγορα
3ον εχω δει οικονομια στο καυσιμο περιπου 20%
(καιω απλη πυρινα)
Οποτε η αποψη μου ειναι οτι κρινεται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119622 από kosmidis80
Μια τεχνικη επισημανση-λεπτομερια για όλους οσους θελησουν να βαλουν τριοδη :

- περαν τις τρεις βανες που πρεπει να εχετε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να βαλετε και τρελα ρακορ σε καθε πλευρα αντιστοιχα! Ετσι αν κολησει ή χρειαστει να βγει η τριοδη για οποιοδηποτε λογο ΔΕΝ ΘΑ χρειαστει να κοψετε κανεναν σωληνα! ;)
Το ιδιο φυσικα χρειαζεται και ο κυκλοφορητης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119623 από Gdevil
Βάζει κάποιος στον λέβητά του μία τρίοδη προρυθμισμένη στους 60 βαθμούς
Σε τι θερμοκρασία συνίσταται να βάλει να παίρνει μπρος ο κυκλοφορήτής του?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119633 από Johnpropoman
Καλημέρα σε όλους. :) :) :)
Καύσιμα βιομάζας και σχηματισμός υγροποιήσεων
Ανάλογα με τον τύπο του καυσίμου βιομάζας και την εποχικότητα παραγωγής και αποθήκευσης του, μια μεταβλητή ποσότητα υγρασίας περιέχεται στη σύσταση της καύσιμης ύλης. Η υγρασία αυτή, κατά τη καύση εντός του θαλάμου καύσης, απελευθερώνεται με τη μορφή υδρατμών και περιέχεται στα καυσαέρια της καύσης. Η παρουσία ζωνών χαμηλής θερμοκρασίας με τις οποίες τα καυσαέρια έρχονται σε επαφή, προκαλούν πτώση της θερμοκρασίας των καυσαερίων η οποία τελικά οδηγεί σε συμπύκνωση των υδρατμών, αν η πτώση δεν είναι ελεγχόμενη.
Η παρουσία υγρού νερού στα καυσαέρια σε συνδυασμό με την αιθάλη και τους άκαυστους υδρογονάνθρακες, δημιουργούν πίσσα και επικαθίσεις. Οι επικαθίσεις αυτές εμφανίζονται στα τοιχώματα του θαλάμου καύσης και στις διαδρομές των καυσαερίων, και εκτός του ότι είναι επικίνδυνα λόγω της ευφλεκτότητας τους, μειώνουν την αποδοτικότητα και τη διάρκεια ζωής του λέβητα καύσης.
Επομένως είναι κρίσιμο και χρήσιμο να διατηρηθεί η θερμοκρασία των τοιχωμάτων του λέβητα καύσης στην υψηλότερη δυνατή θερμοκρασία με τον έλεγχο της θερμοκρασίας επιστροφής του κυκλώματος θέρμανσης προς το λέβητα.
Ο κυκλοφορητής είναι καλό να ανοίγει λίγο πριν τους 60 βαθμούς που αρχίζει η επιστροφή των κρύων νερών σταδιακά έως τους 70 βαθμούς που ανοίγει πλήρως η τρίοδη..
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Johnpropoman. Αιτία: Διαγραφη pdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119639 από Johnpropoman
Διαφορά ελάχιστης θερμοκρασίας στην επιλογή τρίοδης για Πέλετ ή Ξυλου
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ