Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84142 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

dmtr έγραψε: Εγώ εφαρμόζω τη χειροκίνητη λύση. Το πρωί που ξυπνώ, αν δεν είναι ήδη κλειστός, κατεβάζω λίγο τον θερμοστάτη και κλείνει και το βράδυ που θέλω την αίσθηση του ζεστού πατώματος αν είναι κλειστός τον ανεβάζω και ανοίγει.



καλα τα λες φιλε μου αλλα ριξαμε και καποιες χιλιαδες ευρω σπιτι αυτο και τωρα που ηρθε η ωρα να το χαρουμε θα εχουμε τον νου μας σε ενα κωλοθερμοστατη??εδω ο ανθρωπος πηγε στο φεγγαρι και εμεις δεν μπορουμε να ρυθμισουμε ενα θερμοστατη??
παντως ειναι λυση και αυτο και το εκτιμω ιδιεταιρως..σ ευχαριστω φιλε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84334 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
Την επιδαπέδια μην την βλέπετε σαν τα καλοριφέρ.
Δεν είναι έκαψε 2 ώρες και ζεσταθήκαμε, αντε άλλη μία ωρίτσα το βράδυ τώρα ξανά.
Η επιδαπέδια πρέπει να ζεσταίνει το σπίτι σιγά σιγά. πχ 10 ώρες τη μέρα το σπίτι θέλει να τραβάει ζέστη.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται με μία θερμοκρασία προσαγωγής να τραβάει ένα σπίτι ζέστη για συγκεκριμένο χρόνο (ξαναγράφω υποθετικά 10 ώρες) και τον Δεκέμβρη και τον Μάρτη.
Αν αυτή η θερμοκρασία είναι κανονική για τον Δεκέμβρη τότε για τον Μάρτη θα είναι μεγάλη.
Αρα τον Μάρτη το σπίτι θα ζεσταίνεται σε λιγότερες ώρες. (πχ 3 ώρες) Αρα τα πατώματα θα κρυώνουν.
Η λύση?
Ελεγχος της θερμοκρασίας προσαγωγής.
Είτε χειροκίνητα την κατεβάζουμε τις περιόδους που έχει καλό καιρό, είτε αντιστάθμιση. Κάνει το ίδιο πράγμα με αυτόματο τρόπο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": man422, mixalisg

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84364 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...

Gdevil έγραψε: Την επιδαπέδια μην την βλέπετε σαν τα καλοριφέρ.
Δεν είναι έκαψε 2 ώρες και ζεσταθήκαμε, αντε άλλη μία ωρίτσα το βράδυ τώρα ξανά.
Η επιδαπέδια πρέπει να ζεσταίνει το σπίτι σιγά σιγά. πχ 10 ώρες τη μέρα το σπίτι θέλει να τραβάει ζέστη.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται με μία θερμοκρασία προσαγωγής να τραβάει ένα σπίτι ζέστη για συγκεκριμένο χρόνο (ξαναγράφω υποθετικά 10 ώρες) και τον Δεκέμβρη και τον Μάρτη.
Αν αυτή η θερμοκρασία είναι κανονική για τον Δεκέμβρη τότε για τον Μάρτη θα είναι μεγάλη.
Αρα τον Μάρτη το σπίτι θα ζεσταίνεται σε λιγότερες ώρες. (πχ 3 ώρες) Αρα τα πατώματα θα κρυώνουν.
Η λύση?
Ελεγχος της θερμοκρασίας προσαγωγής.
Είτε χειροκίνητα την κατεβάζουμε τις περιόδους που έχει καλό καιρό, είτε αντιστάθμιση. Κάνει το ίδιο πράγμα με αυτόματο τρόπο.


φιλε Gdevil αυτο ειναι το μονο ευκολο που γινετε μιας και η τριοδη μου ειναι ηλεκτρονικη..
μηπως θα μπορουσες να μου πεις περιπου πια πρεπει να ειναι θερμοκρασια προσαγωγης που μπορω να παιξω??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84439 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
Καταρχήν να γράψω ότι αυτό που σου λέω ήδη στο έχει προτείνει ο aithio

aithio έγραψε: Χαμήλωσε την θερμοκρασία προσαγωγής η ακόμα καλυτέρων βάλε αντιστάθμιση όπως σου είπε ο Μιχάλης.
....

Εγώ απλά έγραψα με δικά μου λόγια αυτό που βλέπω να συμβαίνει σε φιλικό σπίτι που έχει ενδοδαπέδια θέρμανηση (οι οποίοι έχουν αυτόματη αντιστάθμιση).
Όσο για αυτό που ρωτάς δστχώς δεν μπορώ εγώ να σου απαντήσω.
Οχι γιατί δε θέλω. Αλλά κάθε σπίτι είναι διαφορετικό. Και απο μόνωση και απο θερμοκρασίες και από πόσο πυκνά έχουν μπει οι σωλήνες στο δάπεδο.
Οπότε αυτό που ισχύει για το ένα σπίτι δεν σημαίνει ότι θα ισχύει και για ένα άλλο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις "χειροκίνητα" είναι να πειραματιστείς. Μείωσέ την σήμερα. πχ 20% κάτω. Αστο έτσι για 2-3 μέρες. Την 3η μέρα δες αν είσαι ικανοποιημένος. Και αναλόγως προχωράς.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84592 από man422
Απαντήθηκε από man422 στο θέμα Πρόβλημα με ενδοδαπέδια...
τελικα εγινε δουλεια πραγματοποιωντας και τις δυο συμβουλες..και θερμοστατη αλλαξα και την θερμοκρασια προσαγωγης χαμηλωσα..
ειμαι σε καλο δρομο παντως αλλα μαλλον θα αργησω μεχρι το τελειο..
οπως λετε το τελειο εινει η αντισταθμηση αλλα δεν ξερω τι ειναι και ποσο κοστιζει και αν μπορει να γινει τωρα που τελειωσε η εγκατασταση..
θελω να ευχαριστησω πραγματικα απο καρδιας οσα παιδια ασχοληθηκαν με το προβλημα μου και μου δωσαν συμβουλες και αποψεις.. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ