Πρόβλημα με καπνό και πίσσα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81327 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
Αν ξέρεις εσύ να ρυθμίσεις τα επίπεδα αέρα και τροφοδοσίας για όλες τις σκάλες ισχύος του λέβητα, τότε μπορείς με οποιονδήποτε συντηρητή να δουλέψεις. Τα μηχανήματα που μετράνε είναι όλα ίδια. Θα πρέπει να δείτε όσο πιο χαμηλή τιμή γίνεται για το μονοξείδιο του άνθρακα καθώς και ένα λ γύρω στο 2.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Νίκος Τρίπολη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81362 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Αγαπητέ vag1234 ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου
Τρίοδη θερμοστατική βάνα δεν έχω εγκαταστήσει γιατί δε μου είπε κάποιος μέχρι τώρα ότι χρειάζεται. Επειδή γνωρίζω ελάχιστα για το αντικείμενο και όπως είπα και στο Δημήτρη στην πόλη μας δεν έχουμε επαγγελματία που να ασχολείται με τους λέβητες στερεών καυσίμων, σε παρακαλώ πες μου πως θα πρέπει να ρυθμίσω το λέβητά μου στη συντήρηση.


Βάλε την συντήρηση στα 3-4 λεπτά με αναμονή το μέγιστο (νομίζω 120 min έχει).

Θερμοστατική ανάμιξης θα πρέπει να τοποθετήσεις με by-pass γραμμή από την προσαγωγή στην επιστροφή του λέβητα..

Μία θερμοστατική των 55 βαθμών είναι καλή (όταν είναι 55 βαθμών σημαίνει ότι ξεκινάει ανάμιξη των νερών της επιστροφής στους 55 βαθμούς και ανοίγει εντελώς περίπου στους 65 βαθμούς). Αφού εγκαταστήσεις την τρίοδη θέσε θερμοκρασία λέβητα στους 72-75 βαθμούς και άνοιγμα κυκλοφορητή στους 60-62 βαθμούς..

¨Ετσι θα σταματήσουν οι πίσσες...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81398 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα

vag1234 έγραψε: ¨Εχεις εγκαταστήσει τριοδή θερμοστατική βάνα ανάμιξης στην επιστροφή?? η επιστροφή στον λέβητα πρέπει να είναι πάντα τουλάχιστον 60 βαθμούς αλλιώς θα έχεις πίσσες...


Συγνωμη @vag1234 αλλα αυτο ειναι παντα κανονας?, Σε ρωταω γιατι εγω δεν εχω τριοδη και δεν εχω προβληματα πισσας, σε λεβητα βιομαζας που καιει πυρηνοξυλο και πελλετ.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81467 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
όχι κανόνας δεν είναι... Έχω δει και προσωπικά λέβητα βιομάζας χωρίς υγροποίηση αν και δεν είχε τρίοδη.. Τι μεγέθους είναι το δίκτυο σου πχ μονοκατοικία με 6-7 σώματα και με μικρές σε μήκος οδευση σωληνώσεων, στο ίδιο επίπεδο?? Αν ναι έχω δει σε παρόμοια κατάσταση να μην κάνει υγροποιήσεις.

Έχω δει όμως λέβητα ξύλου froling κόστους €5500 ο οποίος έκαιγε μόνο ξερά ξύλα (μετρημένα με υγρασιόμετρο) να είναι τίγκα στην πίσσα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81597 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
καλημέρα και καλή βδομάδα.

Έχω 7 σώματα σε μονοκατοικία με πολύ μικρές οδεύσεις σωληνώσεων. Τα σώματα είναι στον 1ο ενώ οι οδεύσεις γίνονται ακτινωτές από το πάτωμα της ταράτσας (2ος) όπου έχω θερμομόνωση με πολυουρεθάνη, γαρμπυλομπετο και πλακάκι. Ο λέβητας είναι στην ταράτσα επίσης. Μάλλον για αυτό και δεν εχω υγροποιήσεις. Επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και το καύσιμο όπως αναφέρεις.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83385 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
Όποιος έχει φτιάξει κατράμι, μπορεί να κατανοήσει καλύτερα το φαινόμενο των υγροποιήσεων μέσα στο λέβητα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ