Πρόβλημα με καπνό και πίσσα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81229 από Νίκος Τρίπολη
Γειά σας
Εδώ και μία εβδομάδα προσπαθώ να ρυθμίσω τον καινούριο μου λέβητα thermostahl bioplex hl50.Θεωρώ ότι έχω ρυθμίσει αρκετά καλά την καύση του ως προς τη φλόγα(ποσότητα υλικού-αναμονή-αέρα και όχι καπνός στην καμινάδα), αλλά αντιμετωπίζω δύο προβλήματα. Το πρώτο ότι στη συντήρηση έχει πολύ καπνό ο θάλαμος καύσης με αποτέλεσμα να καπνίζει και η καμινάδα και το δεύτερο ότι έχουν γεμισει τα τοιχώματα του θαλάμου καύσης πίσσα.Υλικό που καίω είναι το pellet.Άλλοι που χρησιμοποιούν το ίδιο ακριβώς υλικό δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.Ο ελκυσμός της καμινάδας μου είναι καλός και κατά τη διάρκεια της συντήρησης ο λέβητας ανάβει για ένα λεπτό κάθε μία ώρα.Θερμοκρασία λέβητα 70 βαθμοί, θερμοκρασία κυκλοφορητή 50 βαθμοί. Θα ήθελα παρακαλώ τις συμβουλές σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81245 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
καλως ηρθες νικο
για τον ελκυσμο πως εισαι τοσο σιγουρος ?
οταν λες θερμοκρασια κυκλοφορητη οι 50 βαθμοι εννοεις εκει ξεκιναει και παγωνει τα παντα ?
η εκει σταματαει ?
η καλυτερη λυση νικο ειναι να βρεις ενα καυστηρητζη που μπορει να μετραει και λεβητες στερεων καυσιμων ... κι εσυ μαζι του να κανετε τις ρυθμισεις καυσης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81249 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
το ειπε κ μονος του αναβει για ενα λεπτο καθε μια ωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81256 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Πρόβλημα με καπνό και πίσσα
¨Εχεις εγκαταστήσει τριοδή θερμοστατική βάνα ανάμιξης στην επιστροφή?? η επιστροφή στον λέβητα πρέπει να είναι πάντα τουλάχιστον 60 βαθμούς αλλιώς θα έχεις πίσσες..

Στην Συντήρηση τηε φλόγας είναι λογικό να έχεις αρκετό καπνό διότι δεν προλαβαίνει να ανάψει καλά το υλικό σε ένα λεπτό οπότε το άκαυστο σιγοκάιει και καπνίζει...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81313 από Νίκος Τρίπολη
Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντησή σου
Νομίζω ότι ο ελκυσμός της καμινάδας είναι καλός γιατί χρειάστηκε να περιορίσω αρκετά τον αέρα του φυσητήρα ώστε να πετύχω καλή φλόγα. Γιά τον κυκλοφορητή εννοώ ότι ο θερμοστάτης του στον πίνακα οργάνων είναι ρυθμισμένος στους 50 βαθμούς. Όσο για καυστηρατζή στερεών καυσίμων δεν υπάρχει κάποιος στην Τρίπολη γνώστης του αντικειμένου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81320 από Νίκος Τρίπολη
Αγαπητέ vag1234 ευχαριστώ και εσένα για την απάντησή σου
Τρίοδη θερμοστατική βάνα δεν έχω εγκαταστήσει γιατί δε μου είπε κάποιος μέχρι τώρα ότι χρειάζεται. Επειδή γνωρίζω ελάχιστα για το αντικείμενο και όπως είπα και στο Δημήτρη στην πόλη μας δεν έχουμε επαγγελματία που να ασχολείται με τους λέβητες στερεών καυσίμων, σε παρακαλώ πες μου πως θα πρέπει να ρυθμίσω το λέβητά μου στη συντήρηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ