Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78658 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

spyroskosmas έγραψε:

sakisxxxx έγραψε: το σπιτι ειναι 5ετιας δεν εχω τρομερες απωλειες
στο σχεδιο σου τις επιστροφες του σπιτιου τις δινει κατω απο δεξια και μπερδευοντε με αυτα που πηγαινουν στον λεβητα απο την αριστερη πλευρα του σχεδιου σε μενα τα στελνει στη μεση σου buffer και τα μπερδευει με τα ηδη ζεστα
εκει εντοπιζω το προβλημα αλλα το ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος και περιμενω αν βοηθησετε



Τα Buffer θερμαίνονται από πάνω προς τα κάτω και όχι από τη μέση προς τα κάτω.


δηλαδη τα ζεστε νερα του λεβητα πρεπει να τα κανει εισοδο πανω και να κανει εξοδο παλι απο πανω για το σπιτι .αν καταλάβα αυτο δεν λες ,ενω στη δικη μου την περιπτωση τα στελνει στη μεση
τη λαθη παρατηρεις στο σχεδιο που εχω βαλει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78659 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

lefteris έγραψε: -Η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι για τα σώματα να είναι στο ψηλότερο σημείο (στο πάνω μέρος έχεις εξαερηστικό? αν έχει διατομή αρκετή η μούφα δηλαδή δεν είναι 1/2'' τότε έπρεπε να μπεί εκεί).Τα ζεστά νερά που παραμένουν αναξιοποίητα για το 1000αρι σου αντιστοιχούν σε 150 περίπου λιτρα στο πάνω μέρος που δεν μπορείς να τα τραβήξεις και επίσης μέχρι να ζεσταθούν καθυστερεί να στήλει και στα σώματα ζεστά νερά.
-Η είσοδος των ζεστών νερών στο δοχείο που έρχονται από τον λέβητα θα πρέπει να μπει αν γίνεται στο ίδιο ύψος που είναι τώρα η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι.

Αν δεν γίνεται να συνδεθεί η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι για τα σώματα στο τελείως πάνω μέρος, τότε εξέτασε να έχεις όσο το δυνατόν πιο ψηλά ή και στο ίδιο ύψος τις παραπάνω εισόδους-εξόδους.


εχει εξαερηστικο αλλα δεν πρεπει να ειναι 1/2 αλλα εχει αρκετα ψηλα 2 εξοδους οπως διχνει το σχεδιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78663 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

dimlyk έγραψε: η συνδεσμολογια σου γενικα ειναι σωστη ....μπορεις ομως να το διαπιστωσεις απο το μεγεθος των αναμονων πανω στο δοχειο

οι αναμονες ειναι ετσι οπως το εχω βαλει στο σχεδιο αλλα γιατη απο την μια ειναι ολεσ ταπομενες ενω μπορουσε να στειλει τα ζεστα του λεβητα στην πανω αναμονη και να τα βγαλει απο την αλλη παλι πανω ετσι ακριβως οπως το διχνει το σχεδιαγραμα στο το βιβλιο του λεβητα αλλα τα στελενι στη μεση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78665 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
Mπορείς να τραβήξεις φωτογραφία ?

Αν η πάνω-άνω πλευρά έχει ικανή διατομή >1'' σύνδεσε εκεί την έξοδο ζεστών προς τα σώματα και στη θέση της που είναι τώρα την σύνδεση με το Τ της Laddomat (την είσοδο από τον λέβητα).

Αν όχι βάλτες στο ίδιο-ψηλότερο ύψος που έχεις όπως παρακάτω:

Η πλευρά προς τον λέβητα θα έπρεπε να είναι για σύνδεση με το Τ της Laddomat.
Η αντίθετη πλευρά η έξοδος προς τα σώματα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakisxxxx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78666 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

sakisxxxx έγραψε: δηλαδη τα ζεστε νερα του λεβητα πρεπει να τα κανει εισοδο πανω και να κανει εξοδο παλι απο πανω για το σπιτι .αν καταλάβα αυτο δεν λες ,ενω στη δικη μου την περιπτωση τα στελνει στη μεση


Ακριβώς όπως το λες. Είσοδος ψηλά, έξοδος ψηλά.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78672 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

spyroskosmas έγραψε:

sakisxxxx έγραψε: δηλαδη τα ζεστε νερα του λεβητα πρεπει να τα κανει εισοδο πανω και να κανει εξοδο παλι απο πανω για το σπιτι .αν καταλάβα αυτο δεν λες ,ενω στη δικη μου την περιπτωση τα στελνει στη μεση


Ακριβώς όπως το λες. Είσοδος ψηλά, έξοδος ψηλά.

και τις επιστοφες του σπιτιου πρεπει να τις εχει τερμα κατω απο τη μια και απο την αλλη να τα κανει εξοδο στον λεβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ