Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78754 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
μαλλον καταφερατε να μπερδευτειτε
τα δοχεια σας εχουν συγκεκριμενες αναμονες για σωματα και λεβητες κλπ
και μαλιστα ξεχωριζουν με γυμνο ματι :)
οποιος θελει να βαλει χερι σ αυτα...μαλλον πρεπει να κανει τον οξυγονοκολητη :)
ο κατασκευαστης παντως κατι ξερει (υποθετω) γιατι αν κολλησετε δυο αναμονες διπλα διπλα
θα υπαρχει και ροη απο την μια στην αλλη και οχι μονο μεσω του δοχειου .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78757 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
δηλ παιδια εμενα που το δοχειο ζεστενεται απο τα 3/4 του δοχειου και η εξοδος προς τα σωματα ειναι απο τερμα πανω,ειναι λαθος?

pantelis1973 έγραψε: Οπως προανεφερα,δίνω απο τον λέβητα στο δοχειο,στα 3/4 και απο την ανωτερη παροχη προς τα σωματα. αντικρυστα δεν εχω αλλη παροχή. θα μπορουσα ισως με καποιο τροπο να δωσω απο την ιδια παροχή,εισοδο ζεστού,και παραλληλα εξοδο προς σωματα? αν ναι πως?


Συντοπίτη έτσι όπως είναι τώρα και περιγράφεις δεν είναι λάθος, πόσο μάλλον αν όλα δουλέυουν ομαλά.

Εαν σκέφτεσαι να κάνεις αυτό που καταλαβαίνω από τα αναγραφόμενά σου (να σύνδέσεις 1 Τ στην υπάρχουσα έξοδο - και να συνδέσεις στις άλλες πλευρές τα εισερχόμενα από τον λέβητα και την έξοδο προς τα σώματα) νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

Ο κυρίως κυκλοφορητής + την παροχή από τον λέβητα που κινείται από την Laddomat θα σπρώχνουν με μεγαλύτερη ταχύτητα τα νερά προς τα σώματα αλλά δεν νομίζω ότι θα μπαίνουν να αποθηκεύονται ζεστά νερά στο δοχείο ώς περίσευμα ενέργειας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79075 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
καλησπερα
μετα απο μια συνομιλια που ειχα με τον τεχνικο και αφου του ειπα τα παραπονα μου ,ναι μεν δεχθηκε την αποψη μου αλλα μου ειπε οτι η συνδεση και ετσι ειναι σωστη και οτι θα αλαξει μια βαλβιδα στο laddomat και ο λεβητας θα δουλευει πολυ καλυτερα και θα καιω και λιγοτερα ξυλα.
Παει το μυαλο σας πια βαλβιδα ειναι αυτη?
Το δικο μου το μυαλο παει στην βαλβιδα η οποια στελνει νερα στο buffer αφου πιασουν 65 βαθμους ,θα την αλαξει και βαλει 55 βαθμων για να στελνει ποιο γρηγορα νερα στο buffer ,ετσι δεν ειναι?
Αλλα το προβλημα δεν παραμενει το ιδιο , δεν θα μπερδευονται τα νερα παλι αφου και τα ζεστα του λεβητα και οι επιστροφες του σπιτιου θα καταληγουν στη μεση του buffer,αλαζει κατι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79181 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

sakisxxxx έγραψε: καλησπερα
μετα απο μια συνομιλια που ειχα με τον τεχνικο και αφου του ειπα τα παραπονα μου ,ναι μεν δεχθηκε την αποψη μου αλλα μου ειπε οτι η συνδεση και ετσι ειναι σωστη και οτι θα αλαξει μια βαλβιδα στο laddomat και ο λεβητας θα δουλευει πολυ καλυτερα και θα καιω και λιγοτερα ξυλα.
Παει το μυαλο σας πια βαλβιδα ειναι αυτη?
Το δικο μου το μυαλο παει στην βαλβιδα η οποια στελνει νερα στο buffer αφου πιασουν 65 βαθμους ,θα την αλαξει και βαλει 55 βαθμων για να στελνει ποιο γρηγορα νερα στο buffer ,ετσι δεν ειναι?
Αλλα το προβλημα δεν παραμενει το ιδιο , δεν θα μπερδευονται τα νερα παλι αφου και τα ζεστα του λεβητα και οι επιστροφες του σπιτιου θα καταληγουν στη μεση του buffer,αλαζει κατι?


Την ιδια απορια ειχα και εγω μιας και η τριοδη η δική μου ανοιγει στους 60,και ρωτησα εδω μεσα αν θα εχω κερδος να την αλλαξω στους 55 για να κερδίσω αυτούς τους 5 βαθμους. Αλλά ειπωθηκε οτι δεν θα εχω σημαντικό οφελος,και οτι η εταιρεια για την καλυτερη λειτουργια του λέβητα και την μακροζωία του,θελει 60.. η αληθεια ειναι οτι πιστευα και εγω οτι θα εχω οφελος καλυτερο..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79202 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

sakisxxxx έγραψε:
Εχω την εντυπωση οτι ειναι σαν να μην εχω buffer ,αδειαζει πολυ γρηγορα και αργει να ξαναζεστανει...

pantelis1973 έγραψε:
Την ιδια απορια ειχα και εγω μιας και η τριοδη η δική μου ανοιγει στους 60,και ρωτησα εδω μεσα αν θα εχω κερδος να την αλλαξω στους 55 για να κερδίσω αυτούς τους 5 βαθμους. Αλλά ειπωθηκε οτι δεν θα εχω σημαντικό οφελος,και οτι η εταιρεια για την καλυτερη λειτουργια του λέβητα και την μακροζωία του,θελει 60.. η αληθεια ειναι οτι πιστευα και εγω οτι θα εχω οφελος καλυτερο..


Το πρόβλημά σας δεν είναι η ανεπάρκεια του λέβητα ούτε η θερμοκρασία από την οποία ξεκινάνε να πέφτουν στα Buffer.
Όπως είπατε αργούν ...άρα το ζεστο νερό...πάει κάπου...που...στο πάνω μέρος του buffer (50-150λιτρα που δεν μπορεί να τα εκμεταλευτεί). Και μέχρι να γεμισει αυτό το τμήμα και να μπορεί να στήλει στα σώματα καθυστερεί.
Υπόψην δε ότι ανεκμετάλευτα ουσιαστικά μειώνουν τον αξιοποιούμενο όγκο του buffer.

Παντελή ιδιώτης είμαι ;) ...απλώς έχω ψάχτεί και εγώ...www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=52865&Itemid=53


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79233 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
Λευτερη τον τελευταιο καιρο το laddomat μου βγαζει ενα θορηβο σαν να χτυπανε πηρακια ειναι φυσιολογικο αυτο?
διαβασα το λινγκ στο τελευταιο ποστ που λες για θορηβο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ