Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78635 από sakisxxxx
Συνημμένο αρχείο:


Χαιρετε ,λεγομαι θανασης και εχω ενα προβληματισμο που μου εχει γινει εμμονη ,γιατη το λεω αυτο.
Εχω ανεβασει την συνδεση του buffer μου ,εχω δωσει ενα καρο λεφτα για να βαλω λεβητα ατμος 40kw με laddomat καιbuffer 1000L.
Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει συνδεθει σωστα το buffer ,βλεποντας το σχεδιο απο αριστερα εκει που λεει
εξοδος ζεστου, επανακηκλοφορια,εξοδος κρυου ,αυτες οι εξοδοι ειναι ταπωμενες,αντι για 2 θερμομετρα πανω στα ζεστα και κατω στα κρυα μου εχουν βαλει μονο ενα στη μεση στη θεση που επρεπε να μπει θερμοστατης με ακιδα για ποιο σιγουρη μετρηση της θερμοκρασιας του buffer και τις αλλες2 θεσεις εχει βαλει ταπες.
Απο δεξια πανω στελνει στο σπιτι ποιο κατω ερχοντε τα ζεστα του λεβητα,ποιο κατω ερχοντε οι επιστροφες του σπιτιου και ποιο κατω φευγουν τα κρυα του byffer και πανε στο λεβητα,δεν ειμαι υδραυλικος για να ξερω αλλα αναγκαστικα να το ψαξω γιατη δεν εχω τα αποτελεσματα που περιμενα .
Εχω την εντυπωση οτι ειναι σαν να μην εχω buffer ,αδειαζει πολυ γρηγορα και αργει να ξαναζεστανειενω η θερμοκρασια του λεβητα ειναι μονιμα στους 80-81 βαθμους το buffer ειναι στους 60 και το σπιτι στους 22 χωρις να ανοιγει πολλες φορες και με εξωτερικη θερμοκρασια 5 βαθμους (150 μ σπιτι μεζονετα).
Γιατη η αριστερη πλευρα του buffer ειναι ταπωμενη ποια ειναι η χρηση της ?
Στο βιβλιο του λεβητα στο σχεδιο τα νερα της επιστοφης του σπιτιου πηγαινουν κατω απο την μια πλευρα και απο την αλλη κατω φευγουν τα κρυα στο λεβητα και τερμα πανω απο τη μια πλευρα φευγουν στο σπιτι και απο την αλλη ποιο κατω στη μεση περιπου ερχοντε τα ζεστα του λεβητα.
Στη δικη μου περιπτωση ολα τα ριχνει στη μεση και ανακατευοντε και εχει σαν αποτελεσμα να μην κραταει το buffer ,εχω καψει περιπου 6 τονους ξυλα ξερα απο τελη νοεμβριου
εδω εχω καταληξει και περιμενω να με βοηθησετε σας παρακαλω .ελπιζω να εχω σχεδιασει κατανοητα το σχεδιο του buffer
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78641 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
Nα υποθεσω οτι εχεις κανει αυτήν την συνδεσμολογια?



Και εγω με αυτήν πηγα εαν και δεν εχω atmos,και δεν σου κρυβω οτι και εγω στην αρχη ειχα τους ιδιους προβληματισμούς με εσενα μιας και μου φαινότανε αχρηστο το δοχειο,σαν να μην υπηρχε. Αλά αυτη ειναι η λειτουργια του. Δεν ξερω τι περίμένεις να κανει,αλλα η συνδεσμιλογια σου μου φαινεται καλά απο όσο καταλαβαινω,χωρις να ειμαι και ο ειδικός.
Αυτό που μου χτυπησε ασχημα ειναι οτι ενω εχεις στο λεβητα 80αρια στο δοχειο εχεις 60.
Εγω οτι εχει ο λέβητας εχει και το δοχειο.
Δλδ η καταναλωσή σου ειναι 6 τον/60 ημερες=100κιλά ξυλα δλδ περιπου 3-4 πλήρη γεμισματα/ημερα.
Ειναι ετσι?
απο μονωση το σπιτι σου πως ειναι?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78653 από sakisxxxx
Απαντήθηκε από sakisxxxx στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
το σπιτι ειναι 5ετιας δεν εχω τρομερες απωλειες
στο σχεδιο σου τις επιστροφες του σπιτιου τις δινει κατω απο δεξια και μπερδευοντε με αυτα που πηγαινουν στον λεβητα απο την αριστερη πλευρα του σχεδιου σε μενα τα στελνει στη μεση σου buffer και τα μπερδευει με τα ηδη ζεστα
εκει εντοπιζω το προβλημα αλλα το ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος και περιμενω αν βοηθησετε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78654 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...

sakisxxxx έγραψε: το σπιτι ειναι 5ετιας δεν εχω τρομερες απωλειες
στο σχεδιο σου τις επιστροφες του σπιτιου τις δινει κατω απο δεξια και μπερδευοντε με αυτα που πηγαινουν στον λεβητα απο την αριστερη πλευρα του σχεδιου σε μενα τα στελνει στη μεση σου buffer και τα μπερδευει με τα ηδη ζεστα
εκει εντοπιζω το προβλημα αλλα το ξαναλεω δεν ειμαι ειδικος και περιμενω αν βοηθησετε



Τα Buffer θερμαίνονται από πάνω προς τα κάτω και όχι από τη μέση προς τα κάτω.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakisxxxx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78656 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
η συνδεσμολογια σου γενικα ειναι σωστη ....μπορεις ομως να το διαπιστωσεις απο το μεγεθος των αναμονων πανω στο δοχειο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78657 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Σύνδεση buffer: προβληματισμός...
-Η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι για τα σώματα να είναι στο ψηλότερο σημείο (στο πάνω μέρος έχεις εξαερηστικό? αν έχει διατομή αρκετή η μούφα δηλαδή δεν είναι 1/2'' τότε έπρεπε να μπεί εκεί).Τα ζεστά νερά που παραμένουν αναξιοποίητα για το 1000αρι σου αντιστοιχούν σε 150 περίπου λιτρα στο πάνω μέρος που δεν μπορείς να τα τραβήξεις και επίσης μέχρι να ζεσταθούν καθυστερεί να στήλει και στα σώματα ζεστά νερά.
-Η είσοδος των ζεστών νερών στο δοχείο που έρχονται από τον λέβητα θα πρέπει να μπει αν γίνεται στο ίδιο ύψος που είναι τώρα η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι.

Αν δεν γίνεται να συνδεθεί η έξοδος των ζεστών νερών/σπιτι για τα σώματα στο τελείως πάνω μέρος, τότε εξέτασε να έχεις όσο το δυνατόν πιο ψηλά ή και στο ίδιο ύψος τις παραπάνω εισόδους-εξόδους.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ