Μόνωση ξυλολέβητα - αύξηση απόδοσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76448 από androutso
Δεν είναι ότι ακουμπάει μέταλλο με μέταλλο είναι ότι η πόρτα δεν έχει την κατάλληλη μόνωση. Παντός αυτό με το ερμητικό κλείσιμο που έχεις κάνει πρέπει να κάνει πολύ καλή δουλεία. Αν έχεις εξασφάλιση και μια παροχή αέρα μόνο για το βεντηλατερ τότε είσαι άρχοντας.

Κάθε λύση για τον κάθε έναν είναι διαφορετική ανάλογα την πρακτικότητα που θέλει.
Οι κατασκευαστές δεν πιστεύω ότι τσιγκουνεύτηκαν τα μονωτικά ώστε να αυξήσουν την απόδοση στα προϊόντα τους. Απλά κάνανε κάποιες παραχώρησης για την λειτουργικότητα. Να είναι μικρές και βολικές οι πόρτες να έχεις πρόσβαση σε σημεία του λέβητα για να τον καθαρίζεις. Αν οι κατασκεύασες έκαναν κατά 1% ποιο αποδοτικό το προϊών τους και έχαναν στην πρακτικότητα δεν θα είχαν και πελάτες να αγοράσουν. Αν το κέρδος σε μια κατανάλωση ανά χρόνο είναι 100-200 κιλά ξύλο τον χρόνο. Είναι πολύ μικρό το κέρδος για να χάνεις την πρακτικότητα.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76454 από valsam
Δεν πρεπει να'ναι λογο κακης μονωσης γιατι στην αρχη αρχη που τον πηρα τον λεβητα η πορτα εκλεινε σφιχτα και καταλαβαινα που πιεζοταν το κορδονι και δεν ειχα αυτη την μεγαλη θερμοκρασια εξωτερικα της πορτας μετα απο κανα 2 βδομαδες απο την πιεση πατιθηκε το κορδονι και οταν κλεινω ακουω σαν να βρισκουν μεταλα μεταξυ τους,τελος παντων οτι και να΄ναι ευκολα λυνετε το θεμα,2 βιδες εχει η πορτα να τσεκαρω την μονωση και το κορδονι αλλαζει σε 5 λεπτα,του χρονου τωρα οταν θα ετοιμαζομαστε για τον καινουργιο χειμωνα!
Αν δεις στην δευτερη φωτο φαινεται η παροχη που αφησα για το βεντυλατερ(στην φωτο ηταν φ50 και την εκανα φ100 εβαλα και σχαριτσα)που συνδεετε με σπιραλ φ100.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76476 από lefteris
Καλημέρα και από μένα.

Μετά από πολλές προσπάθειες ... :sick: :sick: :sick: :sick: ...2 φώτο του λέβητα

[img size=100kb]imageshack.us/photo/my-images/600/91264857.jpg/[/img]

Έχω καταλήξει στο να μονώσω την πίσω πλευρά με 5άρι πετροβάμβακα (και για τις πόρτες ίσως στο μέλλον...)
Πρόσβαση έχω άνετα για ότι χρειαστεί και σίγουρα δεν είναι θέμα λειτουργικότητας.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76528 από androutso
Καλημέρα Λεύτερη

Αν πάρεις με φύλο αλουμινίου από έχω θα είναι και μια χαρά.
Το θέμα είναι τι κατασκευή έχεις σκεφτεί να κανείς ώστε να κρατά την μόνωση στο πίσω μέρος του λέβητα.
Εμένα που είναι λίγο ποιο σύνθετη η πίσω πλευρά με έχει προβληματίσει λίγο πως θα την κάνω.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76553 από lefteris

androutso έγραψε: Καλημέρα Λεύτερη

Αν πάρεις με φύλο αλουμινίου από έχω θα είναι και μια χαρά.
Το θέμα είναι τι κατασκευή έχεις σκεφτεί να κανείς ώστε να κρατά την μόνωση στο πίσω μέρος του λέβητα.
Εμένα που είναι λίγο ποιο σύνθετη η πίσω πλευρά με έχει προβληματίσει λίγο πως θα την κάνω.


2 πλάκες πετροβάμβακας 5εκ με φύλλο αλουμινίου - επένδυση στο σύνολο της πίσω και άνω πλευράς εκτός βέβαια βεντιλατέρ. Πιάσιμο για στερέωση στα πλαινά του κοκκινου κουτιού του λέβητα.

Αφού θα μόνωνα ούτως ή άλλως το μικρό κομμάτι σπιράλ (20εκ.) που έβαλα για τη σύνδεση της καμινάδας. Η υπόλοιπη είναι διπλού τοιχώματος μονωμένη.

Το δε λεβητοστάσιο το έφτιαξα με πάνελ 4 κ 6 εκ.(είναι πλέον το καπνιστήριο του πατέρα μου :lol: :lol: :lol: ).

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77068 από lefteris
Μετά από 1 ωρίτσα στο χαλαρό και 2 πλάκες 3αρι τελικά (και πολύ ήταν) πετροβάμβακα και 10 μ αλουμινοταινία...

postimage.org/gallery/i8my0oq/7593ec03/

Τα αυτοσχέδια γαντζάκια μεταξύ λέβητα και τα πλαινά του ήταν ιδανικά (πιο γρήγορα και από τρύπημα) - στερέωμα με σύρμα της πλάτης αρχικά και στη συνέχεια με αλουμινοταινία.

Και για τελείωμα καπάκι από πετροβάμβακα πάνω από το καπάκι της κάθετης διαδρομής στην πλάτη.

Από το πρώτο κιόλας άναμα, αισθητή διαφορά.

Θερμοκρασία καυσαερίων ίδια όπως και πρίν, αν και έχω υποψία πως ίσως να είναι και μικρότερη μετά το μόνωμα και των 20 εκ. του σπιράλ.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ