Μόνωση ξυλολέβητα - αύξηση απόδοσης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77143 από lefteris

androutso έγραψε: Αφου τωρα δεν χανεις απο το πισω μερος του λεβητα. Τοτε θα εχεις ποιο μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων.

Για να εχεις κερδος πρεπει να μιωσεις αυτη την θερμοκρασια καπως με καποια ρηθμηση. Αν εχεις τις ιδιες ρηθμησεις ειναι λογηκο αυτο που σου λεω B) B) B) B) B)


Δεν ξέρω για θερμοκρασία καυσαερίων...και όπως είπα θα το παρακολουθήσω και θα δείξει.

Η επένδυση που έκανα εφάπτεται στο μεγαλύτερο μέρος όχι στο κάθετο τμήμα του καπναγωγού καυσαερίων αλλά στην λαμαρίνα που περικλύει τα νερά που ζεσταίνονται από αυτόν.

Προτίστως ζεσταίνονται τα νερά ή αλλίως διατηρείται η θερμοκρασία τους και σε πολύ μικρότερο βαθμό ίσως να επιρεάζεται προς τα πάνω η θερμοκρασία των καυσαεριων.

Η δε ταχύτητα των νερών με τον κυκλοφορητή της laddomat 21-100 με κάνει εκτιμώ οτι η απαγωγή της θερμότητας είναι ικανοποιητική.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kleo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77200 από Kleo
Απαντήθηκε από Kleo στο θέμα Μόνωση ξυλολέβητα - αύξηση απόδοσης
Λευτέρη σε χαιρετώ από τον Βόλο.

Έχω κι εγώ στην κατοχή μου από φέτος τον 50αρι της Astra.Το σπιτι ειναι 230 τμ κια εχω ενα υπολοιπο 70 στα μπετα ψιλοκειστο χωρις ομως σωματα(ειναι το προσωρινο ξυλολεβητοστασιο - αποθηκη)

Κρίνοντας από τις φωτογραφίες βιντεο του λεβητοστασίου σου ο τεχνίκος - μηχανίκος έχει κάνει πολύ καλή δουλεία.

Σε εμένα οι ντόπιοι τεχνικος και μηχανικος αποδειξαν οτι εκτος απο αδαεις (οσον αφορα το κομματι ξυλολεβητας πυρολυσης τουλαχιστον) ηταν και "ντροπαλοι" μιας και δεν ρωτησαν τον τεχνικο της εταιριας Γιοξας απο οπου αγοραστηκε αυτος.Χαρακτηριστικα να αναφερω οτι ταποσαν την τρυπες της σερπαντινας ψυξεως.Τωρα πως το βρηκα?
Internet και youtube.

Αυτα ομως ειναι θεματα που τα αναφερω σε ενα post καποια στιγμη.(Γιατι ειναι αρκετα τα θεματα που θα θιξω.)Και αν μου επιτραπει θα αναφερθω και επωνυμα!


Αυτο που εκανες μου περασε κι εμενα στο μυαλο φευγαλεα κι ειπα "λες?".Μπραβο - τελειο.Θα το εφαρμοσω στη συνεχεια.

Σου εχω καποιες ερωτησεις μιας και σκοπευω να κανω καποιες αλλαγες το καλοκαιρι στη εγκατασταση.

1.Το Buffer που εχω ειναι 1000lt.Σκοπευω να βαλω αλλα 1000lt για να παω κοντα στο 2500lt που προτινει ο κατασκευαστης (για λογους ασφαλειας και οικονομιας μιας και τωρα δεν τον φουλαρω στο ξυλο).Εσυ τι εχεις βαλει;

2.Θα βγαλω την τριοδη χειροκινητη μιξεως (αν και στην επιστροφη λογω το buffer εχω παντα πανω απο 60 βαθμους) και θα βαλω laddomat 21-60 μιας και ειδα την φιλοσοφια του.(απο την αρχη τους το ελεγα και λεγαν δεν χρειαζεται).Στο Manual εχει τροπο συνδεσης των δυο buffer.Αυτο εκεανες κι εσυ;

3.Ποσα ξυλα καις και καθε ποτε γεμιζεις;Φουλαρης ή βαζεις 3-4 φορες τη μερα;

4.Στα επιστρεφομενα εχεις και κυκλοφορητη ή εχεiς μονο του laddomat;

5.Σε τη θερμοκρασια εχεις το θερμοστατη (του panel); Είναι καλο να την αλλαζεις και πότε;

6.Εμενα το μπεκ μου εχει ραγισει σε τρια σημεια και περιμενω λυση απο τον προμηθευτη.Εσενα; (να φανταστεις εκανα τα τρια αναμματα που συνιστουσε το βιβλιο και που φυσικα δεν το ξεραν εγκαταστατης -μηχανικος)

7.Εχεις αντισταση μεσα στα buffer - την εχεις συνδεσει σο control panel οπως λεει το βιβλιο;Εχει καμμια χρησιμοτητα;


Συγγνωμη αν σε ζαλισα.

Αν βαριεσαι το γραψιμο στηλε στο kleondas παπακι yahoo.gr το τηλ να τα πουμε και δια ζωσης...

Ευχαριστω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77223 από lefteris
Φίλε Kleo

Το τι έκανα ή δεν έκανα στη ζωή μου ή στο λεβητοστάσιο, σίγουρα δεν πρέπει να είναι παράδειγμα προς αποφυγή ή προς μίμηση για τους άλλους.

και ξεκινάμε.

1. εγκατάσταση έχω αυτή www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=52865&Itemid=53

2. Όχι

3. Με τέτοιο καιρό 1 γέμισμα στα 3/4 το 24ωρο.

4. Υπάρχουν : laddomat 21-100 και στην προσαγωγή προς τα σώματα κυκλφορητής κοινός με του πετρελαίου grundfos 32-60.

5. Στους 80 σταθερά (αν κατάλαβα καλά όμως μάλλον δεν έχεις την έκδοση με ηλεκτρονικό πίνακα).

6. Αν θυμάμαι καλά το κόστος όλων των πυρίμαχων επειδή έβαλα τον προμηθευτή και ρώτησε τον κατασκευαστή πόσο κάνουν για να έχω καβάντζα εχουν 220 ευρώ το σετ. Φιλική συμβουλή, πίεσε περισσότερο για να αντικατασταθούν,μην το αφήσεις.

7. Όχι έχω μετά τον κυκλοφορητή (grundfos) έχω συνδέσει το μπόιλερ 200 λτ και δεν χρειάστηκε.

Για περισσότερα ευχαρίστως όποτε θές τα λέμε, σου έχω στήλει και mail με τα στοιχεία μου.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81091 από Kleo
Απαντήθηκε από Kleo στο θέμα Μόνωση ξυλολέβητα - αύξηση απόδοσης
Χαρη στην εφαρμογη της πατεντας του Λευτερη (νομιζω) οτι τα νερα στο κυκλωμα, μετα το περας της καυσης,διατηρουνται για περισσοτερη ωρα ζεστα.Ποιο πριν,τοπρωιτα εβρισκα κατω απο 35.Τωρα 45+
Θα το διαπιστωσω βεβαια οταν κατεβει λιγο ακομη η θερμοκρασια γιατι αυτες τις ημερες ειχε αρκετη καλοκαιρια

By the way ευχαριστω Λευτερη για την υποδοχη και συγγνωμη που δεν καθισα στο υπεροχο σαλονι σου να τα πουμε.Αγενεια εκ μερους μου αλλα γυρισαμε Βολο 2145 και μας πηρε καλες 2300.Την επομενη φορα περισσοτερο καφε λιγοτερο λεβητοστασιο!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81098 από lefteris
Να είσαι καλά Kleo.

Άντε να κάνουμε και άλλες βελτιώσεις...

Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε οικογενειακώς όποτε θα έχετε χρόνο...και σίγουρα όχι στο λεβητοστάσιο :P ...γιατι αν μείνει εκεί η καρέκλα... με βλέπω να βάζω και καναπέ-κρεβάτι-τουαλέτα :unsure: :unsure: :unsure:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81142 από panos79
να πω και γω οτι διαβαζοντας το post του λευτερη εβαλα κομματια πετρομβαμβακα μπροστα και στη πλατη του λεβητα πετρελαιου με την πλευρα αλουμινιου προς τα εξω για να αποφυγω επαφη μαζι του καικεραμοβαμβακα στο κυλινδρικο μερος του που ηταν φαγωμενο απο ποντικια.αυξημενη θερμοκρασια καυσαεριων δεν εχω γιατι προκειται για λεβητα πετρελαιου ο θερμοστατης κλεινει τουλαχιστον στα μισα του χρονου που εκλεινε πριν με ιδια εξωτερικη θερμοκρασια και το λεβητοστασιο ενα δωματιακι 6τμ εχει 15 βαθμους απο 24 που ειχε πριν μετρημενα με ιδια εξωτερικη θερμοκρασια παντα.ευχαριστω και παλι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.914 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ