Ferroli Sun P12: προβλήματα & απορίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74873 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Μίλησα χθες με το φίλο (που ανέφερα σε άλλο ποστ) για το λέβητα του. Ο λέβητας εγκαταστάθηκε για πρώτη φορά πριν από 1 μήνα. Δεν υπήρχε προγούμενα λέβητας.
Το σπίτι στα Μετέωρα Θεσ/νίκης, παλιό αμόνωτο σχετικά. υπόγειο 80 τμ, ισόγειο 60 και άλλα 40 όροφος. με καραμοσκεπή.
Από την αρχή είχε θερμοσυσσώρευση.
Ο λέβητας παρουσίασε πολλά σβυσίματα λόγω κακού πελλετ (κάθε 6 ώρες) και χρεια΄ζοταν καθάρισμα κάθε τόσο (6ώρες)
Αλλάχθηκε το πελλετ, διορθώθηκε η κατάσταση και παρουσίασε στις τελευταίες 20 μέρες μόνο :woohoo: 4-5 σβυσίματα, λόγω του ότι κολούσε το πελλετ στο κοχλία.
Του είπαν να έχει το δοχείο του πελλετ συνέχεια γεματο, γιατί ο κοχλίας (? δε κατάλαβα) τροφοδοτείτε από το βάρος του πελλετ κι αμα πέσει η στάθμη δεεεεε..... τραβάει.
Κατανάλωση μου ανέφερε 1,5 τόνους σ ενα μηνα (φετος.)
Επίσης μου είπε πως του χαμήλωσαν τη θερμοκρα΄σια στα νερα από 80 στο 70 και λειτουργεί καλύτερα.
Αλλο που μου ανέφερε είναι πως του έβαλαν καμινάδα (από το υπόγειο μέχρι την οροφή) 25αρα και του χάλασαν τη σκάλα.
Γενικα μόνο ευχαριστημένο δεν τον ακούω. Του είπαν επίσης πως μονάχα με κανα δυο πελλετ ( το ameco πρώτο) λειτουργεί καλά ο λέβητας.
Ψάχνεται γενικά.
Κάποια βοήθεια? (θα τον πέισω να πάει κάποιος τεχνικός με γνώσεις) αλλά κατ αρχήν ψάχνεται με τους εγκαταστάτες.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74930 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
καμιά ιδέα???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74935 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ferroli Sun P12: προβλήματα & απορίες
Κανενα δοχειο αδρανειας μια πιο μεγαλη δεξαμενη για πελλετ ισως μεγαλητερο καυστηρα.....
πλακα εε μην παρεξηγηθω παλι..
Μου αρεσε το ποστ που εγραψες για (τα μεγαλα σπιτια των ελληνων)πολυ καλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74938 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ferroli Sun P12: προβλήματα & απορίες
σαν τι ιδεα ??? οχι οτι εχω και καμμια :P
αυτο με το γεμισμα παντως το αναφερει και η ταπεινη μου σομπουλα ...να μη μενει το δοχειο κατω απ την μεση μια και το πελκλετ δεν ειναι απολυτα ρευστο αρα νομιζω εεχει καποοια λογικη
αυτο που δεν εχει λογικη ειναι να λειτουργει μονο με 2 πελλετ σωστα
απο την αλλη μια και οπως οι περισσοτεροι μας δεν εχει καμμια διαθεση να σχολειτε με ρυθμισεις αν βρηκε καποιο πελλετ που του "κανει" ας μεινει εκει αν ομως δεν η εχει διαθεση για ψαξιμο 5-10 τσουβαλακια απ το καθενα για να μην κανει καμμια μαζικη αγορα και βλαστημαει μετα :)
και φυσικα λιγο επιμονη με τους πωλητες η εγκαταστατες δυστυχως οι περισσοτεροι φαινεται νανε γαιδουγογαιδουρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ