Ξυλολέβητας και ξύλα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72275 από ερη κ.
Απαντήθηκε από ερη κ. στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Ειναι 110τμ και μια σοφιτα 20τμ.Δεν υπερβαλλω,δεν βγαινω οταν χρειαζεται μονο ξυλα ,αλλα κ να την ανακατεψω για να κανει φλογα.Οσο για την εφαρμογη με το αιρκοντισιον το θεωρω τελειως ανεφικτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72276 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα

ερη κ. έγραψε: Ειναι 110τμ και μια σοφιτα 20τμ.Δεν υπερβαλλω,δεν βγαινω οταν χρειαζεται μονο ξυλα ,αλλα κ να την ανακατεψω για να κανει φλογα.Οσο για την εφαρμογη με το αιρκοντισιον το θεωρω τελειως ανεφικτο.

Αυτό είναι μαρτύριο, δεν είναι θέρμανση! 1000 φορές ξυλόσομπα!

Απαντήστε και στα υπόλοιπα αν θέλετε. Πόσα λίτρα πετρέλαιο καίγατε περίπου και πόσα κιλά ξύλα φορτώνετε το λέβητα πάνω-κάτω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72277 από ερη κ.
Απαντήθηκε από ερη κ. στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Δεν εχω υπολογισει ποσα κιλα μου τρωει την ημερα.Σε ευρω ηθελα 400 ευρω το εικοσαημερο για πετρελαιο.Το κλαπε ποιο ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72278 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα

dimlyk έγραψε:

Gdevil έγραψε: ε) κάτι τελευταίο. ΑΝ δουλεύεις κλιματιστικό. Αν ναί τότε έχεις μιά καλή ελπίδα. :ohmy: Στήνεις μπροστά από την εξωτερική μονάδα τα ξύλα 3-4 ημέρών. Εννοείται όχι τσίμα τσίμα με τον ανεμιστήρα. άσε 5-10 πόντους κενός. ΟΣο δουλεύει το κλιματιστικό θα σου ξεραίνει και τα ξύλα. θέλει να βάλεις και μία βάση και ένα πλαστικό να τα σκεπάσεις. Να μη γράφω παραπάνω. ΚΑταλαβαίνεις τι λέω. Βάλε την εξωτερική μονάδα να δουλεύει για πάρτη σου.


διαβολακο εγραψες :)
αυτο δεν τοχα ξανακουσει :woohoo:

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ξύλα. φετεινός χρήστης είμαι. Αλλά γιατί να μη δουλεύει?

ερη κ. έγραψε: Δεν εχω υπολογισει ποσα κιλα μου τρωει την ημερα.Σε ευρω ηθελα 400 ευρω το εικοσαημερο για πετρελαιο.Το κλαπε ποιο ειναι?

Σε ένα δύο λέβητες που έχω δει είχε στην έξοδο τους ένα κλαπέ (μηχανισμός που ανοιγοκλείνει την έξοδο των καυσαερίων) Αν έχεις κάτι τέτοιο τότε θα σε βοηθήσει αν είναι εντελώς ανοιχτό.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72279 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Έρη μην στεναχωριεσε,πανε αυριο και παρε 20-30 κιλα μπριγκετα η παρε κανα 2 τσουβαλια ξερα ξυλα απο καμια μαντρα και δοκιμασε να δεις αν θα χτυπησει 80ρια 90ρια ο λεβητας σου,αν δουλεψει σωστα τοτε σιγουρα την βρηκες την ακρη,αφηνεις τα φετινα στην ακρη, αγοραζεις ενα υγρασιομετρο 15-20 ευρω βγαινεις στην πιατσα και οπου βρεις ξυλο με 20% και κατω υγρασια το τσακωνεις(να τον βαλεις να σου το σκισει στην μεση οταν το μετρησεις!).
Του χρονου βαζεις και ενα μπαφερ και εισαι αρχοντας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72280 από ερη κ.
Απαντήθηκε από ερη κ. στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Ευχαριστω πολυ, ολους σας για τις συμβουλες σας,εδω μεσα ακουω πολλα για ανατιναξεις κ εχω τρομοκρατηθει.Υπαρχει περιπτωση?Αν θα ζησω μεχρι του χρονου,γιατι θα παω απο κρυο "η απο υπερκοπωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ