Ξυλολέβητας και ξύλα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72247 από ερη κ.
Ξυλολέβητας και ξύλα δημιουργήθηκε από ερη κ.
Εβαλα φετος ξυλολεβητα Prity,[οικονομικοι λογοι.],επειδη δεν ειχαμε αποφασισει νωρις για το ειδος θερμανσης που θα βαζαμε,κανουμε το δευτερο λαθος να παρουμε ξυλα απο βουλγαρια.ο υδραυλικος βεβαια εκανε καλη δουλεια, με δοχειο διαστολης,βαλβιδες ασφαλειας,ινοξ σωληνεςκλπ.Μου στοιχισε 800 ο λεβητας κ 1200 ευρω υδραυλικος κ υλικα.Εδω αρχιζει το δραμα μου.Δεν ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 60,βγαινω 30 φορες την μερα για να βαλω ξυλα "η να δαυλισω την φωτια γιατι πεφτει "η σβηνει η φωτια.Πανω απο 19 βαθμους κ 16 σε δυο δωματια δεν ανεβαινει με τιποτα[ο υδραυλικος μου, επιμενει [κ εχει δικιο] οτι ευθυνονται τα χλωρα ξυλα. Μετρωντας τα , η υγρασια τους ηταν πανω απο 50.φοβαμαι μηπως αποτυχαμε και στον λεβητα,αλλα δεν μπορουσαμε να δωσουμε 3500 κ 5500 ευρω για καυστηρες πυρολισης'η ενεργειακο τζακι.Περιττο να σας πω οτι εχω παθει τενοντιτιδα απο το βαρος των ξυλων,εχω ξεπαγιασει μεσα εξω,ξυπναω στις 6 για να ζεσταθει το σπιτι λιγο, στις 9.Ουτε στο πατρικο μου πριν 40-50 χρονια δεν ειχαμε αυτη την ταλαιπωρια.Η θερμανση μας ηταν τα πρωτα χρονια πετρελαιου,κ μετα καλοριφερ.Ποσο πισω μας πηγανε..Ειμαι σε απογνωση,κ εχω την ευθυνη μονο εγω γιατι ο συζυγος λειπει μερικες μερες την εβδομαδα εκτος πολης λογω δουλειας.Θα φυγω για την Αφρικη[ουτε την ζεστη δεν αντεχω].Εγω εχω προβλημα,η"αλλοι μας το δημιουργησαν?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72249 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Έρη καλωσόρισες!

Όταν γράφεις ότι βγαίνεις 30 φορές τη μέρα για να πας στο λεβητοστάσιο είναι τυπογραφικό λάθος ή υπερβολή για έμφαση;

Πάντως, ξύλα με 50% υγρασία έχουν μόλις 2,3 kWh θερμιδική αξία. Πόσα κιλά ταΐζεις σε μια μέρα;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72258 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
Μπα δεν νομιζω να υπερβαλει.Τι καταναλωσεις ειχατε σε πετρελαιο και ποσα τετραγονικα ειναι περιπου το σπιτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72259 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
καλησπερα ερη και καλοσωρισες :)
οσο για το γενικο προβλημα... καντε υπομονη ,,,μια και δεν εχεις μονο εσυ :)
αλλα για τα ξυλα ...βρητε μερικα αν μπορειτε ...και του χρονου θα ειναι μια χαρα αυτα που εχεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72260 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα
ένα δύο πράγματα μπορείτε να κάνετε.
α) αγοράζετε ξερές οξιές. ίσως και άλλα ξύλα πχ ελιές να κάνουν. δίνουν ένταση φλόγας (οι οξιές) και ανάβουν και τα μη ξερά ξύλα.
β) πελέκημα. Βάλε τον σύζυγο να κάνει όλα τα ξύλα που έχετε μικρά κομμάτια. Να κάτσει 2 μέρες να κόβει ασταμάτητα. και θα ξεραθούν καλύτερα και θα ανάβουν πιο εύκολα.
γ) Δοκίμασε να στήσεις τα ξύλα μέσα στο λέβητα με την ανάποδη μέθοδο. Αφού θα έχεις κομμένα ξύλα και όχι κορμούς. δές εδώ τι εννοώ.
www.woodheat.org/top-down-steps.html
www.fourhourworkweek.com/blog/2009/02/02...an-upside-down-fire/
συχνά στις ανάποδες φωτιές γράφουν τα ξύλα να τοποθετούνται "σφιχτά" μεταξύ τους σε κάθε σειρά. να μην αφήνουν κενό χώρο. στην περίπτωσή σου το ξεχνάς. τα αφήνεις αρκετά αραιά (τις δύο κάτω σειρές που είναι τα χοντρά ξύλα)
δ) εννοείται ανοιχτό τέρμα το κλαπέ για τα καυσαέρια
ε) κάτι τελευταίο. ΑΝ δουλεύεις κλιματιστικό. Αν ναί τότε έχεις μιά καλή ελπίδα. :ohmy: Στήνεις μπροστά από την εξωτερική μονάδα τα ξύλα 3-4 ημέρών. Εννοείται όχι τσίμα τσίμα με τον ανεμιστήρα. άσε 5-10 πόντους κενός. ΟΣο δουλεύει το κλιματιστικό θα σου ξεραίνει και τα ξύλα. θέλει να βάλεις και μία βάση και ένα πλαστικό να τα σκεπάσεις. Να μη γράφω παραπάνω. ΚΑταλαβαίνεις τι λέω. Βάλε την εξωτερική μονάδα να δουλεύει για πάρτη σου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72265 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας και ξύλα

Gdevil έγραψε: ε) κάτι τελευταίο. ΑΝ δουλεύεις κλιματιστικό. Αν ναί τότε έχεις μιά καλή ελπίδα. :ohmy: Στήνεις μπροστά από την εξωτερική μονάδα τα ξύλα 3-4 ημέρών. Εννοείται όχι τσίμα τσίμα με τον ανεμιστήρα. άσε 5-10 πόντους κενός. ΟΣο δουλεύει το κλιματιστικό θα σου ξεραίνει και τα ξύλα. θέλει να βάλεις και μία βάση και ένα πλαστικό να τα σκεπάσεις. Να μη γράφω παραπάνω. ΚΑταλαβαίνεις τι λέω. Βάλε την εξωτερική μονάδα να δουλεύει για πάρτη σου.


διαβολακο εγραψες :)
αυτο δεν τοχα ξανακουσει :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ