Λέβητας Clima 75kcal - βελτίωση απόδοσης;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72190 από xanoutas
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Νεός στο forum αλλά όχι στο θέμα της θέρμανσης(είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ασχολούμαι με μελέτες Η/Μ). Μένω σε μια μονοκατοικία με πέντε ξεχωριστά διαμερίσματα,με αυτονομία. Πέρυσι, άλλαξα τους 2 λέβητες πετρελαίου που υπήρχαν(ένας 25Kcal και ένας 40Kcal) με ένας λέβητα πέλλετ 75Kcal της Clima(υπήρχε και το πρόγραμμα Εξοικονομώ Κατ'όικον οπότε με δελέασε η αλλαγή). Έκανα την βλακεία και κοίταξα περισσότερο το χρηματικό μέρος,παρά το τι προσφέρει ο λέβητας. Οι μόνοι αυτοματισμοί που έχει ο λέβητας είναι ο θερμοστάτης της θερμοκρασίας του νερού του λέβητα και του κυκλοφορητή. Δεν έχει κανέναν αυτοματισμό όσον αφορά την ποσότητα του καυσίμου και την παροχή του αέρα. Αυτά ρυθμίζονται χειροκίνητα, η μεν παροχή καυσίμου με μια "σκάλα" και η δε παροχή του αέρα από ένα κλαπέτο με βίδα... Αυτός που μου τον πούλησε δεν έχει ιδέα πως να μου τον ρυθμίσει ("βάλε τόσο αέρα ,ούτως ώστε να μην σου πετάει το πελλετ έξω").Έχω στείλει e-mail στην κατασκευάστρια εταιρία στην Ιταλία αλλά ούτε καν απάντησαν! Έχω σπαταλήσει άπειρες ώρες στο λεβητοστάσιο προσπαθώντας να το ρυθμίσω σωστά. Στην παρούσα φάση η κατανάλωση είναι γύρω στα 80-90 κιλά πελλετ/24ώρο! Σε σύγκριση με πρόπερσυ πάντως που είχα το πετρέλαιο η οικονομία που κάνω είναι ελάχιστη έως καθόλου!!Επίσης να σημειώσω ότι στα 5 σπίτια μένουμε άνθρωποι με εντελώς διαφορετικά ωράρια,κάτι που κάνει τον λέβητα να δουλεύει αρκετά συχνά.Έχεις κανένας κάποια ιδέα για το πώς να ρυθμίσω τον λέβητα; Π.χ. βάλε μεγάλη παροχή καυσίμου και πολύ αέρα για να ανεβάζει γρήγορα θερμοκρασία και να κλείνει, ή μικρότερη παρόχή με όχι τόσο γρήγορη αύξηση της θερμοκρασίας του νερού του λέβητα αλλά εκμετάλλευση μεγαλύτερου μέρους της παραγόμενης θερμότητας;Επίσης τον θερμοστάτη του λέβητα τον έχω ρυθμισμένο στους 70 βαθμούς αλλά πάντα κλείνει στους 75.θεωρείται ότι είναι καλή η θερμοκρασία αυτή η πρέπει να τον ανεβάσω για να κλείνει στους 80;Προγραμματίζω την τοποθέτηση ενός δοχείου αδρανείας 800l (ξέρω ότι κανονικά θέλει 1000άρι τουλάχιστον ,αλλά έχω περιορισμό στο ύψος) εντός του μήνα μπας και βελτιωθεί η κατάσταση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72193 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας Clima 75kcal - βελτίωση απόδοσης;
καλησπερα και καλως ηρθες
και πολυ σωστη η σκεψη για δοχειο αδρανειας και μια και δεν εχεις υψος μηπως χωραει και δευτερο ?
γιατι και το 800αρι μικρο ειναι
για τις ρυθμισεις καλυτερα βρες ενα καλο καυστηρατζη με οργανο για μετρησεις ξυλολεβητων και διαθεση να φατε αρκετη ωρα σε δοκιμες :cheer:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.051 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ