Εύκαμπτος σωλήνας τροφοδοσίας λέβητα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60687 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Καλησπέρα σας,

θέλω να μάθω που μπορώ να βρω εύκαμπτο σωλήνα, προφανώς άκαυστο, διαμέτρου Φ6. Είναι ο σωλήνας που συνδέει τον κοχλία με τον καυστήρα και τον τοφοδοτεί με pellet. Αυτός που έχω έχει σκιστεί σε ορισμένα σημεία και φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα μου κοπεί. Τον έχω μοντάρει με μονωτική ταινία, αλλά λογικά με την ζέστη θα ξεκολλήσει αργά ή γρήγορα. Βέβαια δεν είναι λύση αυτή!

Ρώτησα στην Thermostahl που αγόρασα το λέβητα, αλλά δεν έχουν διαθέσιμο σωλήνα ως ανταλλακτικό. Τους έρχεται πακέτο με τον καυστήρα απ το εξωτερικό. Μπορώ να παραγγείλουν αν θέλω, αλλά είπα μήπως βρω αλλού.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο σωλήνα αυτής της διαμέτρου ή πρέπει τελικά να παραγγείλω αυτό που ταιριάζει στον δικό του καυστήρα? Κι αν μπορώ να βάλω άλλον, τι να ζητήσω, για να μην μου δώσουν τίποτα μάπα? Στην Κέρκυρα που ρώτησα και στα ΥΔΡΩ και κάπου αλλού που έχουν λέβητες pellet, δεν είχαν να με εξυπηρετήσουν. Αν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, θα παραγγείλω απ έξω κι ας έρθει σε 20-25μέρες. Ελπίζω να μην πάει κάτι στραβά μέχρι τότε.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60696 από dimlyk
μια χαρα ειναι η μονωτικη ταινιουλα αμα βρεις και μια πιο πλατεια και το τυλιξεις καμμια 10αρια εκ απο καθε μερια θα αντεξει.
1ον μαθε ποσο κανει σαν ανταλλακτικο
2ον δεν ξερω αν ειναι ακαυστη
3ον υπαρχει σωληνας ενισχυμενος μς συρμα ποτισματος
4ον ευκαμπτος αλουμινιου Φ63 (μαλλον δεν ειναι καλη λυση )
50ν αφου εισαι και κερκυρα πας σε μαγαζια που ασχολουνται με ναυτιλιακα (ισως η πιο ευκολη λυση αλλα οχι η πιο φτηνη)
6ο σε μηχανηματα πεπιεσμενου αερα η ανταλλακτικων αυτοκινητων

πρωτα ομως μαθαινεις το κοστος του ανταλλακτικου ..μετα κατα προτιμηση το περνεις στο χερι και γυρνας ψαχνοντας η μετρας την εσωτερικη του διαμετρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60790 από Fokion
Φανταζομαι οτι μια και ειναι απο την εξωτερική μερια του καυστηρα δεν ανεβαζει και καμια τρελή θερμοκρασια....

Αναλλογως αν το σημειο "πιανεται" ή τσουρουφλιζεσαι μπορει και να δοκιμαζα τον γνωστο πρασινο σωλήνα που ειναι χοντρός ( οχι ποτισματος τον αλλο λεω..)και εχει μεσα κατι σα σπιράλ

και βεβαια μετα απο 1 -2 ωρες αναματος θα τον τσεκαριζα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60798 από DOOM_NX
Helloooo!

Αυτός ο σωλήνας δεν πρέπει να είναι άκαυστος γιατί είναι μια από τις δικλείδες ασφαλείας, ώστε να μην πάρει φωτιά το σιλό (αν χτύπα ξύλο συνέβαινε κάτι τέτοιο)!


Οποιοδήποτε εύκαμπτο πλαστικό σπιράλ βρεις που να ταιριάζει, χρησιμοποίησέ το.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61285 από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ
Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθειά σας.

Ναι, νομίζω πως δεν πρέπει να είναι άκαυστος για λόγους ασφαλείας. Και μάλιστα καλύτερα να μην είναι, ακόμη κι αν αυτός που έχω είναι.

Σίγουρα δεν καίει όταν τον πιάνεις. Είναι ελαφρώς ζεστός κοντά στην είσοδο του καυστήρα, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.

Το καλό μ αυτόν είναι ότι είναι διάφανος και μπορώ να ελέγχω κάποιες φορές την ποσότητα του pellet που πέφτει. Έχω δηλαδή οπτική επαφή και μπορώ να δω αν κάτι δεν μ αρέσει. Δεν ξέρω αν υπάρχει διάφανος αντί για πράσινο. Θα ρωτήσω και θα δω. Θα ρωτήσω και για το κοστολόγιο του original, το οποίο δεν το γνωρίζουν στο εργοστάσιο, αν δεν επικοινωνήσουν με το εξωτερικό.

Πάντως με την μονωτική ταινία (όντως πήρα μια πιο πλατιά) μια χαρά είναι. Δεν διαπίστωσα ξεκόλλημα της ταινίας ή παραμόρφωση λόγω ζέστης, στις 2-3 μέρες που την έχω βάλει.

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61301 από dimlyk
και ο πρασινος εχω την εντυπωση οτι ειναι ημιαδιαφανος
ανν και νομιζω θα την βγαλεις πολυ ακομα με το ..σελοτειπ ... που επισης εχει και διαφανο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ