Υγροποιήσεις;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60493 από mtsag
Υγροποιήσεις; δημιουργήθηκε από mtsag
Κοιτούσα μέσα στον θάλαμο καύσης σήμερα και έβλεπα κάτι μαυρίλες στο τοιχώματα... είναι οι περιβοήτες υγροποιήσεις;

Τρίοδη δεν έχω... έχω όμως μονωμένη καμινάδα. Επίσης η θερμοκρασία των καυσαερίων, μόλις πάρει ο λέβητας, δεν είναι ποτέ χαμηλή (με βάση το αισητήριο του λέβητα).

Και μια απορία για την επιστρφή των υγρών: πως συντελούν στη δημιουργία υγροποιήσεων αν είναι κάτω από 50C; Ο μηχανισμός δηλαδή ποιός είναι;

Ευχαριστώ!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60497 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Υγροποιήσεις;
Φίλτατε “mtsag”,

Με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το θέμα. Δεν ξέρω αν αυτά που βλέπω είναι υγροποιήσεις ή απλά καπνιά. Αν κάποιος έχει να ανεβάσει και καμία φωτογραφία δείχνοντας το πρόβλημα θα μας βοηθούσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60505 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Υγροποιήσεις;
εγω ειχα πολυ υγροποιηση , σταζανε τα μπουρια στις ενωσεις , εβαλα αλουμινοταινια αλλα παλι περναγε
και τελικα εκανα λιγο κατηφορικη την καμιναδα προς τα εξω και λυθηκε το προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60512 από ryanph69
Απαντήθηκε από ryanph69 στο θέμα Υγροποιήσεις;

mallik έγραψε: εγω ειχα πολυ υγροποιηση , σταζανε τα μπουρια στις ενωσεις , εβαλα αλουμινοταινια αλλα παλι περναγε
και τελικα εκανα λιγο κατηφορικη την καμιναδα προς τα εξω και λυθηκε το προβλημα


Φίλτατε “mallik”,

Αν μου επιτρέπεις δε νομίζω ότι το πρόβλημα λύθηκε. Απλά το μετέφερες σε άλλο σημείο της εγκατάστασης αν κατάλαβα καλά. Πιθανότατα υγροποιήσεις εξακολουθείς να έχεις με όλα τα αρνητικά που συνεπάγονται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60546 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Υγροποιήσεις;
εχω ακομα πολυ υγροποιηση αλλα πεφτει μεσα στο ταυ και μετα σε ενα κουβα που εχω αποκατω.
Οποτε ολα καλα , ποιο ειναι το προβλημα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60570 από pascoual
Απαντήθηκε από pascoual στο θέμα Υγροποιήσεις;
φιλε mallik πολυ σωστα οπως ειπωθηκε το προβλημα το μετεφρες ,διοτι πρωτον τα καυσαερια τα δυσκολευεις με αποτελεσμα την κατα πολυ μειωμενη αποδοση της καμιναδας οσον αφορα τον ελκυσμο της και δευτερον υπαρχει και το κακκο σεναριο στο ταφ λογω των υγροποιησεων αναψε σβησε να μαζεψει καπνα και να γινει σαν λασπη με αποτελεσμα τον πιθανο βραγμο του!οσον αφορα τον χωρο καυσης ειναι καθαρα κατα ποσο ξερο ειναι το καυσιμο μας σε συνδιασμο με τα επιστρεφομενα νερα!οσοι εχουμε λεβητες στερεων καυσιμων για μενα η αποψη μου ειναι πως επιβαλεται να υπαρχει τριοδη!!και για σενα φιλε mtsag που ρωτας ποιος ειναι ο λογος:εχει να κανει με το σημειο δροσου που ειναι κοντα στους 50 βαθμους..για την πισσα τωρα που μπορει να εχει πιασει ο θαλαμος, μια προταση ειναι να τον καψετε γερα με μπρικετες για κανενα 3ωρο και μετα με ενα καμινετο και ξυστρα να προσπαθησετε να τον καθαρισετε!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pascoual.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ