EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49617 από nikou
επίσης.... η θερμοκρασία καυσαερίων σας πόσο είναι??? εμένα είναι γύρω στους 90 βαθμούς...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49636 από mikede

pianoteacher έγραψε: ¨Εχω μονώσει και εγώ την πάνω επιφάνεια με ένα πολύ πυκνό πετροβάμβακα με επένδυση αλουμινίου. Είναι τόσο πιεσμένος που ελάχιστα μπορώ να συμπιέσω εγώ! Επίσης "χάνει" πολύ θερμότητα ανάμεσα στη δεξαμενή πέλλετ και στο καζάνι. Εδώ που έχω την κόκκινη γραμμή, αλλά είναι δύσκολο να το λύσω όλο αυτό και να βάλω έναν πετροβάμβακα από πάνω εως κάτω.



Στα σημεία αυτά πρέπει να ξεβιδώνουμε τις 4 βίδες και να καθαρίζουμε την μουτζούρα 1-2 φορές το χρόνο ανάλογα με την χρήση-καύση. Αν ανοίξουμε το πάνω καπάκι και τρίψουμε τους σωλήνες η μουτζούρα των 2 στην άκρη θα πέσει σε αυτά τα σημεία.


Και επειδή εδώ είναι Ελλάντα έβαλα και ένα ups 1000kva με άλλη όμως μπαταρία χωρητικότητας 40ah έτσι ώστε και σταθερή τάση να έχω αλλά και ζέστη κατά την διακοπή ρεύματος. Τώρα θεωρητικά κρατάει 1 ώρα, στην πράξη δεν το έχω τεστάρει!


Υπάρχει περίπτωση παλλέτα πέλλετ ΜΑΚΗ να έχει διαφορά από σακί σε σακί; Έχω κάτι τρελλές αποκλίσεις στην κατανάλωση! Μήπως να κάνω το πέλλετ "κομποστ" για το λαχανόκηπο και να πάρω άλλο;

Veziris Ειδες διαφορα με τον μονωση;
Τωρα ανεβαζει πιο ευκολα την θερμοκρασια του νερου ;
Μηπως δεν πεφτει ευκολασ η θερμοκρασια;
Ειδες διαφορα στην καταναλωση;
Αν υπαρχει διαφορα να βαλω και εγω.
Στα πλαινα εβαλες μονωση η μονο απο πανω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49637 από mikede
Προς οσους εβαλαν πετροβαμβακα
Ειδες διαφορα με τον μονωση;
Τωρα ανεβαζει πιο ευκολα την θερμοκρασια του νερου ;
Μηπως δεν πεφτει ευκολασ η θερμοκρασια;
Ειδες διαφορα στην καταναλωση;
Αν υπαρχει διαφορα να βαλω και εγω.
Στα πλαινα εβαλες μονωση η μονο απο πανω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49742 από pianoteacher
Όσο αφορά τη μόνωση δεν έκανα και τόσο τρελλές μετρήσεις!!! Αλλά υποθέτω οτι καλό κάνει κακό δεν κάνει! Φυσικά θα έχει απώλειες χωρίς τον πετροβάμβακα και επίσης η εξωτερικού χώρου έχει και στα πλαϊνά.Το διαπίστωσα όταν στη 2η σόμπα που μου έφεραν (επειδή η 1η ήταν....πιλάφι) έκαναν λάθος και έφεραν εσωτερικού χώρου :blink: Τότε μετά από διάφορες συνομιλίες μου είπαν οτι θα βάλουν δεξιά-αριστερά μόνωση και θα αλλάξουν πόρτα ώστε να είναι σαν την εξωτερικού.
Από πάνω δεν έχουν βάλει μόνωση γιατί υποτίθεται οτι ξεβιδώνεις τις πεταλούδες και καθαρίζεις. Αν έβαζαν πετροβάμβακα θα ήταν πρόβλημα για τους μη μυημένους στα μαστορέματα. Εγώ έβαλα πάνω,δεξιά,αριστερά και αν την ανοίξω ποτέ θα βάλω στην πλάτη.
Το σκαφάκι της στάχτης είναι μια #αλακία και μισή :evil: Το έφτιαξε ο μπαρμπα μήτσος στο σιδεράδικο της ecospar και είναι εντελώς άσχετο! Σφήνωνε,δεν έβαγινε, γέμιζε στάχτη το σύμπαν σε κάθε έξοδο του.Εγώ το έκοψα στην πλάτη (αφαίρεσα ένα ανάποδο Π) έβαλα με πριτσίνια κάτι μεταλλικά "αυτιά" δεξιά αριστερά μπας και μαζέψει τίποτα στάχτη από τριγύρω. Τώρα η στάχτη είναι μισή μέσα και μισή έξω από το σκαφάκι! Σκέφτομαι άλλη πατέντα τώρα να κάνω. Να αφαιρέσω εντελώς το σκαφάκι και να βάλω ένα πορτάκι, με μια τρύπα στην κορυφή. Θα ανοίγω την μεγάλη πόρτα, και από το τρυπάκι θα ρουφάω τη στάχτη. Θα δώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49745 από pianoteacher

veziris έγραψε: Δεν ακουγεται λογικο αυτο με την καταναλωση. Εχεις θερμοστατη χωρου; Μηπως ανοιγεις και κλεινεις την θερμανση ; Πες αν θες σε τι επιπεδα δουλευει ο λεβητας κι και τι ρυθμισεις εχεις κανει.

Έχω θερμοστάτη στο σπίτι μέσα και την ανάβω για 5-6 ώρες. Βέβαια δεν έχω μόνωση και έτσι όταν φτάσει 20 βαθμούς μετά από 2 ώρες δεν μπορεί να σβήσει για πολύ ώρα αφού παγώνει ο χώρος. Οι ρυθμίσεις είναι αυτές που μου έδωσαν τηλ από Έδεσσα ο εισαγωγέας (Αναγνωστόπουλος) και είναι σαν και αυτές που παραθέτει ένας φίλος σε προηγούμενο ποστ.Ελάχιστες διαφορές.
Τελικά θέλω 3 κιλά την ώρα :S Πολύ πράμα :huh: Μάλλον θα φταίει η μόνωση. (110τ.μ. και μόνο διπλά τζάμια,καμιά άλλη μόνωση)
¨οταν το είπα αυτό για την κατανάλωση μου είπαν να βάλω στο 6 τη μέγιστη δύναμη αλλά...4 ώρες δούλευε και θερμοκρασία δεν έιχε πιάσει το σπίτι. Και μιλάμε για 15 βαθμούς έξω. Να δω στο κρύο τι θα κάψω.Θα δοκιμάσω άλλο πέλλετ, ίσως φταίει και αυτό. (ΜΑΚΗ καίω τώρα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49764 από veziris
Οπως λεει και ο pianoteacher, καλο κανει κακο δεν κανει ο πετροβαμβακας. Προφανως και η διαφορες δεν ειναι ευκολα μετρησιμες αφου και οι απωλειες δεν ηταν μεγαλες. Αλλα κι ενα 5% να κερδιζεις καλο ειναι. Βεβαια μετα που ειδα την φωτο με τον πετροβαμβακα και το αλουμινιο, τυλιξα κι εγω τον δικο μου αλλα κακως. Διαπιστωσα οτι το αλουμινιο ως καλος αγωγος θερμοτητας μετεφερε τη θερμοκρασια απο την κατω μερια της μονωσης προς τα πανω με αποτελεσμα το καπακι να καιει οπως πριν σχεδον. Ετσι εβαλα παλι τον σκετο πετροβαμβακα. Δεν εχω βαλει αλλου μονωση αφου εχει απο το εργοστασιο (τα πλαϊνα ειναι κρυα οσες ωρες κι αν δουλευει η σομπα). Καταναλωση εχω περιπου ενα τσουβαλι την ημερα με την θερμοκρασια στους 20C. Στα μεγαλυτερα κρυα βεβαια θα αυξηθει και θα αλλαξω αναλογα τις ρυθμισεις.
Μηπως ξερει καποιος απο που βλεπουμε την θερμοκρασια καυσαεριων ;

pianoteacher δοκιμασε για 3-4 μερες με συνεχεια ανοιχτο το λεβητα. Εχεις παρατηρησει για ποση ωρα συνεχιζει την καυση μετα που θα πιασει τη θερμοκρασια νερου ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by veziris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ