EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59768 από mikede

Panos έγραψε: φίλε mikede για να ανεβάσεις την εσωτερική θερμοκρασία, πρέπει να ανεβάσεις την ισχύ, επιπλέον πρέπει να ανεβάσεις και την ρύθμιση του κυκλοφοριτή (με δοκιμές κατά 5 βαθμούς σε κάθε δοκιμή η δικιά μου έχει ισχύ μέχρι 9, θερμοκρασία κυκλοφοριτή 65 (αν την κατεβάσω στο 50 δουλεύει ασταμάτητα ο κυκλοφοριτής, με κατανάλωση 3,2 κιλών ανά ώρα (Pr 10 το έχω στο 3,6 και στροφές απορρόφησης καπνού στο 1270. Τώρα μου κάνει και MOD FUN). Το θερμόμετρο περιβάλλοντος που το έχεις? Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία από την σύνδεση του υδροστάτη.

mikede έγραψε: Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω


Pr12: Διαφορά θερμοκρασίας αναφερόμενη στο SET
H2O για το σβήσιμο/άναμμα

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ;;;;

Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω
Αν καταλαβα καλα εχουμε μια διαφορα.Ο δικος μου κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος στην πλακετα και ανοιγει στους 48 βαθμους.Ο δικος σου εχει υδροστατη και κοβει στους 65 αν καταλαβα καλα.Τωρα πιανει και 60 βαθμους στα νερα,δεν ζηταω παραπανω,δεν χρειαζεται
Ισχυς στο 9 και το pr10 εχω βαλει 4,6 και αερα στα 1180 μετα απο επικοινωνια με δικο τους τεχνικο.
Καιω 25-30 κιλα την ημερα γαι 17 ωρες λειτουργιας.Δεν ξερω αν ειναι καλα.Μεσα στο σπιτι εχω 20 βαθμους
Αυτος μου ειπε ν ανεβαζω την καταναλωση κατα 0,2 αν θελω παραπανω ζεστη και να ανεβασω τον αερα μονο αν η φλογα μου δεν ειναι ζωηρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59986 από Panos
Άρα είσαι μια χαρά, με κανονικές ρυθμίσεις και κανονική κατανάλωση, την ίδια κατανάλωση έχω και εγώ.

mikede έγραψε:

Panos έγραψε: φίλε mikede για να ανεβάσεις την εσωτερική θερμοκρασία, πρέπει να ανεβάσεις την ισχύ, επιπλέον πρέπει να ανεβάσεις και την ρύθμιση του κυκλοφοριτή (με δοκιμές κατά 5 βαθμούς σε κάθε δοκιμή η δικιά μου έχει ισχύ μέχρι 9, θερμοκρασία κυκλοφοριτή 65 (αν την κατεβάσω στο 50 δουλεύει ασταμάτητα ο κυκλοφοριτής, με κατανάλωση 3,2 κιλών ανά ώρα (Pr 10 το έχω στο 3,6 και στροφές απορρόφησης καπνού στο 1270. Τώρα μου κάνει και MOD FUN). Το θερμόμετρο περιβάλλοντος που το έχεις? Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία από την σύνδεση του υδροστάτη.

mikede έγραψε: Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω


Pr12: Διαφορά θερμοκρασίας αναφερόμενη στο SET
H2O για το σβήσιμο/άναμμα

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ;;;;

Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω
Αν καταλαβα καλα εχουμε μια διαφορα.Ο δικος μου κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος στην πλακετα και ανοιγει στους 48 βαθμους.Ο δικος σου εχει υδροστατη και κοβει στους 65 αν καταλαβα καλα.Τωρα πιανει και 60 βαθμους στα νερα,δεν ζηταω παραπανω,δεν χρειαζεται
Ισχυς στο 9 και το pr10 εχω βαλει 4,6 και αερα στα 1180 μετα απο επικοινωνια με δικο τους τεχνικο.
Καιω 25-30 κιλα την ημερα γαι 17 ωρες λειτουργιας.Δεν ξερω αν ειναι καλα.Μεσα στο σπιτι εχω 20 βαθμους
Αυτος μου ειπε ν ανεβαζω την καταναλωση κατα 0,2 αν θελω παραπανω ζεστη και να ανεβασω τον αερα μονο αν η φλογα μου δεν ειναι ζωηρη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60068 από aithio

pianoteacher έγραψε: Ok το θέμα με την διαροή νερού από την βαλβίδα εκτόνωσης. Είχε πίεση στο 3 όταν δούλευε ενώ θα έπρεπε (σύμφωνα με τον ecospar) να είναι 2 max. Τώρα τη ρύθμισα στο 0.50 κρύα και φτάνει 1.8 ζεστή. Τώρα ποιος φταίει; Ο εγκαταστάτης; Μπορεί να αλλάξει η πίεση μόνη της λόγω δικτύου με 1-2 μήνες χρήσης;
Το βασικότερο όμως ΠΡΟΒΛΗΜΑ της σόμπας είναι...οι εγκαταστάτες σύμφωνα με συζητήσεις με άλλους που έβαλαν πέλλετ. Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις. Αποτέλεσμα να τα χρεώνετε όλα η συσκευή και ο αντοπρόσωπος Ελλάδος. Μου είπε έχει κάνει 5-6 σεμινάρια στους κατά τόπους αντιπροσώπους αλλά σύμφωνα με τα Ελληνικά πρότυπα (σαν δάσκαλος βλέπω τις "τάσεις" των γονιών) ό,τι μυαλό υπάρχει στο σχολείο θα πάει να γίνει γιατρός, δικηγόρος, άνθρωπος μόνο του πνεύματος. Αντίθετα μαθητές που δεν....λόγω βαρεμάρας απλά θα τελειώσουν το λύκειο (γενικό!!!) και μετά θα μάθουν μια τέχνη :S Αποτέλεσμα το 90% των τεχνιτων να μην ξέρουν "πως να μαθαίνουν" αφού ποτέ δεν το ακόνισαν το μυαλό.Να μην διαβάζουν, να μην βλέπουν μπροστά τους τα νέα της τεχνολογίας και σαν ειδικοί υδραυλικοί που έμαθαν πλάι σε ένα μάστορα να ενώνουν σωλήνες και να βάζουν βρύσες να καλούντε τώρα να συνδέσουν πελλετόσομπες!!! Και η σύνδεση κάτι λέει, η ρύθμιση;


Μισή αλήθεια δάσκαλε....
Θα περίμενε κανείς από δάσκαλο και άνθρωπο του πνεύματος, που λες και εσύ παραπάνω, να εμβαθύνει σε ένα ζήτημα πριν ασκήσει κριτική....
Γιατί απο ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ότι τον σχεδιασμό των εγκαταστάσεων θα πρέπει να τoν κάνει o μηχανολόγος, την υδραυλική σύνδεση, o υδραυλικός και την ρύθμιση καύσης, o καυστηρατζής....
Αντί αυτό θέλεις ο υδραυλικός να τα κάνει όλα ....
Εμ δεν γίνεται;
Εσύ διδάσκεις Γαλλικά;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": EcoSpar

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60336 από EcoSpar

aithio έγραψε:

pianoteacher έγραψε: Ok το θέμα με την διαροή νερού από την βαλβίδα εκτόνωσης. Είχε πίεση στο 3 όταν δούλευε ενώ θα έπρεπε (σύμφωνα με τον ecospar) να είναι 2 max. Τώρα τη ρύθμισα στο 0.50 κρύα και φτάνει 1.8 ζεστή. Τώρα ποιος φταίει; Ο εγκαταστάτης; Μπορεί να αλλάξει η πίεση μόνη της λόγω δικτύου με 1-2 μήνες χρήσης;
Το βασικότερο όμως ΠΡΟΒΛΗΜΑ της σόμπας είναι...οι εγκαταστάτες σύμφωνα με συζητήσεις με άλλους που έβαλαν πέλλετ. Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις. Αποτέλεσμα να τα χρεώνετε όλα η συσκευή και ο αντοπρόσωπος Ελλάδος. Μου είπε έχει κάνει 5-6 σεμινάρια στους κατά τόπους αντιπροσώπους αλλά σύμφωνα με τα Ελληνικά πρότυπα (σαν δάσκαλος βλέπω τις "τάσεις" των γονιών) ό,τι μυαλό υπάρχει στο σχολείο θα πάει να γίνει γιατρός, δικηγόρος, άνθρωπος μόνο του πνεύματος. Αντίθετα μαθητές που δεν....λόγω βαρεμάρας απλά θα τελειώσουν το λύκειο (γενικό!!!) και μετά θα μάθουν μια τέχνη :S Αποτέλεσμα το 90% των τεχνιτων να μην ξέρουν "πως να μαθαίνουν" αφού ποτέ δεν το ακόνισαν το μυαλό.Να μην διαβάζουν, να μην βλέπουν μπροστά τους τα νέα της τεχνολογίας και σαν ειδικοί υδραυλικοί που έμαθαν πλάι σε ένα μάστορα να ενώνουν σωλήνες και να βάζουν βρύσες να καλούντε τώρα να συνδέσουν πελλετόσομπες!!! Και η σύνδεση κάτι λέει, η ρύθμιση;


Μισή αλήθεια δάσκαλε....
Θα περίμενε κανείς από δάσκαλο και άνθρωπο του πνεύματος, που λες και εσύ παραπάνω, να εμβαθύνει σε ένα ζήτημα πριν ασκήσει κριτική....
Γιατί απο ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ότι τον σχεδιασμό των εγκαταστάσεων θα πρέπει να τoν κάνει o μηχανολόγος, την υδραυλική σύνδεση, o υδραυλικός και την ρύθμιση καύσης, o καυστηρατζής....
Αντί αυτό θέλεις ο υδραυλικός να τα κάνει όλα ....
Εμ δεν γίνεται;
Εσύ διδάσκεις Γαλλικά;


Πολύ σωστά αυτά που έγραψες....Απλά κάποιες φορές ο υδραυλικός θέλει να τα κάνει όλα για να δικαιολογήσει, κατά τη γνώμη μου το υπέρογκο ποσό που ζητά για μία εγκατάσταση,....και αν δεν του βγει;;;

Φταίει η αρχική εγκατάσταση που "σχεδίασε" ο μηχανολόγος ή ο καυστήρας που τελικά έχει πρόβλημα και ανοίγει η βαλβίδα (λόγο καύσης) που προγραμμάτισε ο "καυστηρατζής" (καυστηρατζής!!! ωραία έκφραση χαχαχα θα την υιοθετήσω στο λεξιλόγιο μου...χαχαχα...με όλο το συμπάθιο...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60345 από aithio
Μου τα λες όπως σε βολεύουν φίλε Eco...
Ο υδραυλικός πράγματι κακός αναλαμβάνει πράγματα που δεν ανήκουν στην αρμοδιότητα του άλλα ξέρεις πόσοι είναι οι βολεμένοι απο αυτή την διαδικασία;
Πρώτοι πρώτοι οι έμποροι που το κέρδος τους βασίζεται στην πώληση και δεύτερον οι ιδιώτες (που στο τέλος δεν είναι πάντα κερδισμένοι)....

Οι έμποροι για να κάνουν μια πώληση η κατασκευή πρέπει να είναι φτηνή.

Τα έχουμε ξαναπεί αυτα και δεν νομίζω ότι αμφισβητούνται.
Γιατί για φαντάσου να έπρεπε να ακολουθηθεί η σωστή οδό πριν απο οποιαδήποτε αγορά ενός προιόντος που προβλέπει...
Μελέτη απωλειών.
Μελέτη δυκτίων.
Ηλεκτρολογική μέλετη.
Σχέδια.....Υδραυλικής εγκατάσταση και Ηλεκτρολογική εγκατάσταση και να έπρεπε να πληρωθούν όλες αυτές οι ειδικότητες...
Ο υδραυλικός σε μια τέτοια διαδικασία χέστηκε.... Τον βολεύει.
Θα κάνει την δουλειά του (που για να λεμέ και τα σύκα σύκα είναι όλο το χαμαλίκι και η βαριά δουλειά) ακολουθώντας το σχέδιο του μηχανόλογου και το μόνο που θα τον ένοιαζε είναι να έχει ακολουθήσει πιστά το σχέδιο και να έχει κάνει στεγανές κολλήσεις...
Καμία παραπάνω ευθύνη...

Εσυ μετά απο αυτά που σου περιγράφω ποια νομίζεις από όλες τις εμπλεκόμενες ειδικότητες έχεις μεγαλύτερο κέρδος και συμφέρον ο υδραυλικός να είναι ο άσπρος σίφουνας να τα κάνει και να συμφέρει...
Να σου πω εγώ....
Των εμπόρων φίλε.
Και αμα βλέπω έμπορους να απαξιώνουν μάστορα τρελαίνομαι...
Που για να μην ξεχνιόμαστε οι περισσότεροι δεν έχουν καν την ευθιξία να παραδίνουν εγχειρίδιο και οδηγίες του προϊόντος στα Ελληνικά.
Οσο για τα σεμινάρια θα γελάσω και εγώ όπως γέλασες εσύ με τον τον καυστηρατζή και συγχώρα με φίλε μου....

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60348 από EcoSpar
Χρειάζονται εγχειρίδιο στα Ελληνικά οι υδραυλικοί για να ρυθμίσουν τη πίεση δικτύου...ή τις σωστές συνδέσεις;;;(όταν από 1 ίντσα - έξοδο την στέλνουν σε Φ 16;;; Και κυκλοφορητής στη σκάλα 3;;;; Μη τρελαθούμε!!! Γιατί αυτά τα είδαμε με τα μάτια μας)

Άλλο θέμα αυτό και άλλο αν ο εκάστοτε αντιπρόσωπος-έμπορος δεν έχει μεριμνήσει να ενημερωθεί και να ρυθμίσει τον λέβητα σωστά....

Δε φταίει το μηχάνημα πάντα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ