EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59199 από EcoSpar

veziris έγραψε: Φίλε Ecospar θα ήθελα να μου πεις πως μπορεί να γίνει η σύνδεση της σόμπας με θερμοστάτες χώρου και δύο ηλεκτροβάνες για αυτονομία στα δύο πατώματα μιας μεζονέτας. Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να κάνει σύνδεση όπως σε λέβητα πετρελαίου αλλά του είπα ότι η σόμπα πρέπει να εκτελεί την διαδικασία cleaning πριν κλείσει, πράγμα που θα ήταν αδύνατο αν κοβόταν εντελώς η παροχή ρεύματος μέσω της ηλεκτροβάνας. Μίλησε με κάποιον τεχικό σας και θα ξαναμιλήσει, αλλά νομίζω η δική σου άποψη θα μετρήσει για μένα.
Ελπίζω να μην σε κουράσω άλλο.


Αυτή να είναι η κούρασή μου και τίποτα άλλο, φίλε μου :lol:

1ον... Μη ξεχνάμε ποτέ ότι οι σόμπες/λέβητες πέλλετ έχουν τη πιο "συγγενική"¨σχέση με τους λέβητες πετρελαίου σε κάποια θέματα, αλλά σε κάποια δεν συνεργάζονται 100%, γιατί στην ουσία είναι λέβητες ξύλου...
2ον...Στη περίπτωσή σου θα εφάρμοζα τον 1000 λίτρων buffer (δοχείο αδράνειας)

Οπότε ο λέβητας θα είχε να ζεστάνει αυτό τον χώρο μόνο και δεν θα είχε σχέση πότε θα είχε ζήτηση από 2 ή περισσότερα διαμερίσματα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59218 από veziris

EcoSpar έγραψε:

veziris έγραψε: Φίλε Ecospar θα ήθελα να μου πεις πως μπορεί να γίνει η σύνδεση της σόμπας με θερμοστάτες χώρου και δύο ηλεκτροβάνες για αυτονομία στα δύο πατώματα μιας μεζονέτας. Ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να κάνει σύνδεση όπως σε λέβητα πετρελαίου αλλά του είπα ότι η σόμπα πρέπει να εκτελεί την διαδικασία cleaning πριν κλείσει, πράγμα που θα ήταν αδύνατο αν κοβόταν εντελώς η παροχή ρεύματος μέσω της ηλεκτροβάνας. Μίλησε με κάποιον τεχικό σας και θα ξαναμιλήσει, αλλά νομίζω η δική σου άποψη θα μετρήσει για μένα.
Ελπίζω να μην σε κουράσω άλλο.


Αυτή να είναι η κούρασή μου και τίποτα άλλο, φίλε μου :lol:

1ον... Μη ξεχνάμε ποτέ ότι οι σόμπες/λέβητες πέλλετ έχουν τη πιο "συγγενική"¨σχέση με τους λέβητες πετρελαίου σε κάποια θέματα, αλλά σε κάποια δεν συνεργάζονται 100%, γιατί στην ουσία είναι λέβητες ξύλου...
2ον...Στη περίπτωσή σου θα εφάρμοζα τον 1000 λίτρων buffer (δοχείο αδράνειας)

Οπότε ο λέβητας θα είχε να ζεστάνει αυτό τον χώρο μόνο και δεν θα είχε σχέση πότε θα είχε ζήτηση από 2 ή περισσότερα διαμερίσματα...


Είμαι στην Κρήτη και δουλεύω ενδοδαπέδια, οπότε βλέπω too much το δοχείο αδράνειας και για οικονομικούς λόγους. Ήδη βέβαια το σύστημα είναι συνδεδεμένο με τον ηλιακό.
Σκέφτεηκα να προτείνω στον ηλεκτρολόγο (αν γίνεται τεχνικά) να συνδέσει θερμοστάτες-ηλεκτροβάνες με τον κυκλοφορητή και να δίνουν εκεί εντολή. Ταυτόχρονα να μειώσω τις στροφές κοχλία στην ισχύ 1 στο 0,1 οπότε όταν πιάνει τη θερμοκρασία νερού και δεν ζητάει νερά το σύστημα, να μην δουλεύει άδικα η σόμπα. Θα βάλω και το del auto off στο 120 για να διευρύνω το χρόνο λειτουργίας. Το θέμα ειναι ότι αν δεν ζητηθούν ζεστά νερά για 3-4 ώρες θα κάνει cleaning και έναυση αδίκως. Τι λες ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59252 από EcoSpar
Αν κατεβάσεις τη τιμή ρίψης πέλλετ στο 0.1 ... θα σβήσει ο λέβητα σου, λόγο έλλειψης καυσίμου...

Αν τελικά βρεις πια θα είναι η τιμή που θα κάνει τη φλόγα να μη σβήσει. θα είναι πολύ επικίνδυνο να ανεβάσεις τη καθυστέρηση σβησίματος (del auto off) τόσο πολύ... Υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης του νερού

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59580 από Panos
φίλε mikede για να ανεβάσεις την εσωτερική θερμοκρασία, πρέπει να ανεβάσεις την ισχύ, επιπλέον πρέπει να ανεβάσεις και την ρύθμιση του κυκλοφοριτή (με δοκιμές κατά 5 βαθμούς σε κάθε δοκιμή η δικιά μου έχει ισχύ μέχρι 9, θερμοκρασία κυκλοφοριτή 65 (αν την κατεβάσω στο 50 δουλεύει ασταμάτητα ο κυκλοφοριτής, με κατανάλωση 3,2 κιλών ανά ώρα (Pr 10 το έχω στο 3,6 και στροφές απορρόφησης καπνού στο 1270. Τώρα μου κάνει και MOD FUN). Το θερμόμετρο περιβάλλοντος που το έχεις? Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία από την σύνδεση του υδροστάτη.

mikede έγραψε: Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω


Pr12: Διαφορά θερμοκρασίας αναφερόμενη στο SET
H2O για το σβήσιμο/άναμμα

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ;;;;

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59707 από pianoteacher
Ok το θέμα με την διαροή νερού από την βαλβίδα εκτόνωσης. Είχε πίεση στο 3 όταν δούλευε ενώ θα έπρεπε (σύμφωνα με τον ecospar) να είναι 2 max. Τώρα τη ρύθμισα στο 0.50 κρύα και φτάνει 1.8 ζεστή. Τώρα ποιος φταίει; Ο εγκαταστάτης; Μπορεί να αλλάξει η πίεση μόνη της λόγω δικτύου με 1-2 μήνες χρήσης;
Το βασικότερο όμως ΠΡΟΒΛΗΜΑ της σόμπας είναι...οι εγκαταστάτες σύμφωνα με συζητήσεις με άλλους που έβαλαν πέλλετ. Λάθος άτομα σε λάθος θέσεις. Αποτέλεσμα να τα χρεώνετε όλα η συσκευή και ο αντοπρόσωπος Ελλάδος. Μου είπε έχει κάνει 5-6 σεμινάρια στους κατά τόπους αντιπροσώπους αλλά σύμφωνα με τα Ελληνικά πρότυπα (σαν δάσκαλος βλέπω τις "τάσεις" των γονιών) ό,τι μυαλό υπάρχει στο σχολείο θα πάει να γίνει γιατρός, δικηγόρος, άνθρωπος μόνο του πνεύματος. Αντίθετα μαθητές που δεν....λόγω βαρεμάρας απλά θα τελειώσουν το λύκειο (γενικό!!!) και μετά θα μάθουν μια τέχνη :S Αποτέλεσμα το 90% των τεχνιτων να μην ξέρουν "πως να μαθαίνουν" αφού ποτέ δεν το ακόνισαν το μυαλό.Να μην διαβάζουν, να μην βλέπουν μπροστά τους τα νέα της τεχνολογίας και σαν ειδικοί υδραυλικοί που έμαθαν πλάι σε ένα μάστορα να ενώνουν σωλήνες και να βάζουν βρύσες να καλούντε τώρα να συνδέσουν πελλετόσομπες!!! Και η σύνδεση κάτι λέει, η ρύθμιση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59767 από mikede

Panos έγραψε: φίλε mikede για να ανεβάσεις την εσωτερική θερμοκρασία, πρέπει να ανεβάσεις την ισχύ, επιπλέον πρέπει να ανεβάσεις και την ρύθμιση του κυκλοφοριτή (με δοκιμές κατά 5 βαθμούς σε κάθε δοκιμή η δικιά μου έχει ισχύ μέχρι 9, θερμοκρασία κυκλοφοριτή 65 (αν την κατεβάσω στο 50 δουλεύει ασταμάτητα ο κυκλοφοριτής, με κατανάλωση 3,2 κιλών ανά ώρα (Pr 10 το έχω στο 3,6 και στροφές απορρόφησης καπνού στο 1270. Τώρα μου κάνει και MOD FUN). Το θερμόμετρο περιβάλλοντος που το έχεις? Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφία από την σύνδεση του υδροστάτη.

mikede έγραψε: Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω
Αν καταλαβα καλα εχουμε μια διαφορα.Ο δικος μου κυκλοφορητης ειναι συνδεδεμενος στην πλακετα και ανοιγει στους 48 βαθμους.Ο δικος σου εχει υδροστατη και κοβει στους 65 αν καταλαβα καλα.Τωρα πιανει και 60 βαθμους στα νερα,δεν ζηταω παραπανω,δεν χρειαζεται
Ισχυς στο 9 και το pr10 εχω βαλει 4,6 και αερα στα 1180 μετα απο επικοινωνια με δικο τους τεχνικο.
Καιω 25-30 κιλα την ημερα γαι 17 ωρες λειτουργιας.Δεν ξερω αν ειναι καλα.Μεσα στο σπιτι εχω 20 βαθμους
Αυτος μου ειπε ν ανεβαζω την καταναλωση κατα 0,2 αν θελω παραπανω ζεστη και να ανεβασω τον αερα μονο αν η φλογα μου δεν ειναι ζωηρη.

Pr12: Διαφορά θερμοκρασίας αναφερόμενη στο SET
H2O για το σβήσιμο/άναμμα

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ