EcoSpar: Ερωτήσεις - Προβλήματα λειτουργίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54276 από pianoteacher

Πως εκανες τον ηλιακο 3πλης;;;


3πλής σημαίνει οτι εκτός από τον ήλιο και το ρεύμα διαθέτει και ένα "μινι σώμα καλοριφέρ" μέσα στο καζάνι του θερμοσύφωνα που όταν περνάει το ζεστό νερό δια μέσου της επαγωγής ζεσταίνει και το υπόλοιπο νερό.(όπως στο δωμάτιο ζεσταίνει τον αέρα)
Εκεί που έχει ένα καπάκι και μπαίνει το καλώδιο του θερμοσύφωνα, αν το ξεβιδώσεις θα δειςπου πάει το καλώδιο. Παρατήρησε γύρω από αυτό 8 (συνήθως) μπουλόνια-βίδες. Αφού κόψεις το ρεύμα και το νερό (γενικός) ξεβιδώνεις τις βίδες και βγάζεις αυτο το στρογγυλλό όπου φιλοξενεί την αντίσταση που ζεσταίνει το νερό ενώ ταυτόχρονα είσαι υποψιασμένος για το πιθανό μπουγέλωμα που θα σου έρθει αφού βγάζοντα αυτό αδειάζει και από νερό το καζάνι!
Το παίρνεις στα χέρια σου, πηγαίνεις σε ένα μαγαζί με υδραυλικά και αγοράζεις ένα ίδιων διαστάσεων που συν τοις άλλοις περιλαμβάνει και μια "σερπατίνα" με 2 συνδέσεις για να συνδέσεις την είσοδο - έξοδο του ζεστού νερού από τον καυστήρα.(αυτό που πάει στα σώματα). Αγοράζεις και μια νέα φλάτζα και τα συνδέεις.
ΠΡΟΣΟΧΗ
Όταν ξηλώσεις το σύστημα μετράς με ένα μέτρο ποιο είναι το μέγιστο μήκος που μπορεί να χωρέσει την σερπατίνα. (η σερπατίνα είναι σαν την αντίσταση σε μεγένθυνση).
Πριν συνδέσεις τα νερά φρόντισε για κανένα εξαερωτήρα (δεν ξέρω πως τον λένε!) ωστε μην μαζεύει αέρα στο σύστημα εκεί και δεν αποδίδει.
Κόστος: 25€ + μια αλλαξιά λόγω μπουγέλου!
Φυσικά εκεί που πήρα τη σόμπα και ρώτησα μου είπαν οτι είναι αρκετά πολύπλοκή διαδικασία, ίσως δεν πετύχει και να παραγγείλουμε το σύστημα διότι είναι παλιός ο θερμοσύφωνας....κάπου 120€ κόστος κλπ Τελικά στα 500μέτρα βρήκα υδραυλι"κάδικο" μου έδωσε ένα με 25€ και όταν το πήγα στο δικό μου μου είπε...α, αυτό δεν κάνει δεν θα έχεις απόδοση είναι μικρό. Τελικά τώρα με 11 βαθμούς έξω χωρίς ήλιο έχω 60 βαθμούς ζεστό νερό!!!
Ό,τι χρειαστείς ρώτα με σε μύνημα μην ξεφέυγουμε από το θέμα του φόρουμ.
Φυσικά εκεί που πήρα τη σόμπα και ρώτησα μου είπαν οτι είναι αρκετά πολύπλοκή διαδικασία, ίσως δεν πετύχει και να παραγγείλουμε το σύστημα διότι είναι παλιός ο θερμοσύφωνας....κάπου 120€ κόστος κλπ Τελικά στα 500μέτρα βρήκα υδραυλι"κάδικο" μου έδωσε ένα με 25€ και όταν το πήγα στο δικό μου μου είπε...α, αυτό δεν κάνει δεν θα έχεις απόδοση είναι μικρό. Τελικά τώρα με 11 βαθμούς έξω χωρίς ήλιο έχω 60 βαθμούς ζεστό νερό!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54339 από mikede
Αργει ν ανεβασει την θερμοκρασια νερου που ζηταω.
Ν ανεβασω την ισχυ?ή ν αυξησω την ποσοτητα του πελλετ απο τις ρυθμιεις και ν αφησω την ισχυ στο ιδιο
Μεχρι 40 ανεβαζει ευκολα μετα ζοριζεται πολυ για να παει 50 και δεν πιανει τα 55 που ζηταω
Ισχυς στο 6.Εξωτερικη 7 περιπου και εσωτερικη 18.Ζηταω 20.
Πεστε γνωμες Ευχαριστω


Pr12: Διαφορά θερμοκρασίας αναφερόμενη στο SET
H2O για το σβήσιμο/άναμμα

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54512 από panagiotis
ρωτα καλυτερα τον τεχνικο στην κατερινη που εχει και την αντοιπροσωπια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54556 από pianoteacher
Να βάλεις την ισχύ στο 9. Δεν μπορεί προφανώς στο 6 να ανεβάσει παραπάνω τα νερά. Εμένα στο 1 για παράδειγμα την συντηρεί στους 60 βαθμούς. Αν την περιορίσω στο 6 αργεί τρομερά να φτάσει 60 και αν έχω 12 βαθμούς έξω με νερά στο 60 δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω 17 βαθμούς μέσα!
Είναι θέμα ρύθμισης-ροής του πέλλετ-αέρα.
Είναι σαν το σασμάν σε σχέση με το γκάζι στο αυτοκίνητο. Κατάλληλη σχέση για κάθε περίσταση.
Περιορίζοντας στο 6 τη σόμπα είναι σαν να μην μπορείς να πατήσεις τέρμα το γκάζι και να οδηγέις με πλήρη φορτίο! Πως θα κινηθείς;
Και εμένα μου είπε να την έχω στο 6 για να έχω μικρή κατανάλωση αλλά...όταν έπεσε κάτω από 15 έξω αργούσε πολύ να ανεβάσει θερμοκρασία.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pianoteacher.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54819 από mikede

XAALAARAA έγραψε:

avlissi έγραψε: Γι αυτο λεω οτι θελω να το ψαξω. Και εγω σήμερα έλαβα το manual. Επισης αυριο θα ρωτησω τον εισαγωγεα. Μπορει να έχει ρυθμιση και να μην το ξερουμε.ρωταν τον και μας λες να μην τον ζαλιζουμε και εμεις επεισης αν μπορει να μας πει απο που ρυθμιζετε η ποσοτητα πελλετ που θα ριχνει στην φάση Συντήρησης Λειτουργίας


εμενα στο μανουαλ εχει αυτο για την δικια μου

α13
Παρέμβαση του θερμοστάτη Θερμάστρας στέλνει το σύστημα στην φάση Συντήρησης Λειτουργίας 0
Παρέμβαση του θερμοστάτη Θερμάστρας στέλνει το σύστημα στην φάση Stand-by 1
επιλεγης 0 η 1 και τελειωσες απλα πραγματα

ισως να μην εχει ολες τις ρυθμισεις για τον τεχνικο το μανουαλ

ποιο μανουαλ ειναι αυτο;
Ειναι αυκολο να το στειλει καποιος;
Γιατι αυτα που εχουμε δεν γραφουν πουθενα για α13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56631 από printways
Γεία σας είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ζητήτω αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ολο το manual στα ελληνικά γιατί το δικό μου είναι στα Σλαβικά. Ευχαριστώ!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ