Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55911 από Diplomatis
Μήπως κάποιος θα μπορούσε να μου δώσει τα "φώτα" του σχετικά με τη μετατροπή ή καλύτερα αλλαγή λειτουργίας ενός ξυλολέβητα;
Συγκεκριμένα: Ο μπατζανάκης μου από πέρυσι ζεσταίνεται (Διπλοκατοικία 240 m2με έναν απλό ελληνικό ξυλολέβητα και συγκεκριμένα Hellas Therm 60kw (το εργοστάσιο είναι Θεσσαλονίκη). Αυτός ο λέβητας λοιπόν λειτουργεί αποδεσμευμένος από το θερμοστάτη χώρου του σπιτιού του. Με λίγα λόγια ρίχνεις ξύλα, ζεσταίνονται τα νερά και κυκλοφορούν χωρίς να μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία του σπιτιού. Αυτό έχει φυσικά σαν αποτέλεσμα ορισμένες φορές η θερμοκρασία του σπιτιού να φτάνει τους 26 - 27oC. Έτσι αναγκάζεται ανάλογα την εποχή να "παίζει" με τη θερμοκρασία νερών του λέβητα.
Ερώτηση: Μπορεί να γίνει μετατροπή ώστε ο λέβητας να ρυθμίζεται εκ των έσω, δηλαδή από το θερμοστάτη του σπιτιού και αν ναι πόσο θα κοστίσει; Συμφέρει ή μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσει έτσι μέχρι να τον αντικαταστήσει;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55920 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.
Για να δουλευει με τον θερμοστατη χωρου θα πρεπει να
βαλει δοχειο αδρανειας.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55922 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Απ: Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.

LEONAS έγραψε: Για να δουλευει με τον θερμοστατη χωρου θα πρεπει να
βαλει δοχειο αδρανειας.

Ευχαριστώ Leonas, η αλήθεια είναι πως το σκέφτεται να βάλει. Απλά δεν ήξερα ότι έτσι λύνεται και το πρόβλημα του θερμοστάτη και πάλι ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55927 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.
Το δοχειο να ειναι 1500αρι τουλαχιστον με λαμποματ
για να γλυτωσει και λιγο απο τις πισες του λεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56031 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.
Το σωστο ειναι αυτο που λεει ο Λεονας, αλλα υπαρχει και μια αλλη λυση πολυ πιο οικονομικη.

Εφοσον ο λεβητας ειναι καλα σφραγισμενος (Δεν μπαζει αερα στον θαλαμο καυσης) μπορει να μπει ενα βεντιλατερ, ενα κοντρολερ οπως το δικο μου και ενας θερμοστατης που να συνεργαζεται με το κοντρολερ και να δουλεψει ετσι.

Προσοχη! Πρεπει να μην μπαινει αερας στον θαλαμο καυσης, αλλιως θα υπαρχει ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Εμενα δουλευει ετσι εδω και εναν μηνα και δεν ανεβαζω θερμοκρασιες πανω απο 5 βαθμους απ οτι εχω ορισει στο κοντρολερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56151 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Απ: Μετατροπή απλού ξυλολέβητα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε kosmidis νομίζω πως τελικά θα πάει στη λύση με δοχείο αδράνειας διότι ήταν στο σχεδιασμό να βάλει του χρόνου. Απλά σκεφτόταν για 1000άρι και τώρα ίσως πάει σε μεγαλύτερο όπως λέει κι ο Leonas γιατί κι εγώ πιστεύω πως το 1000άρι είναι μικρό για 60 kw λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ