Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57761 από giorgos3924
εγω εχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των νερών. οταν ο θερμοστάτης ήταν στο 35 ο λεβητας δεν ξεπερνουσε τους 40. το ειχε βάλει ο υδραυλικός στο 35 για να υπάρχει ομαλοτερη κυκλοφορια λεει. με κλειστό κυκλοφορητη απ ότι είδα ζεσταίνει ικανοποιητικα τα νερα του (δεν εχω μετρήσει χρόνο). το εχω βάλει στο 45-50 και η θερμοκρασία νερων κυμαίνεται στους 45-50. το ερώτημα είναι γιατί δεν αυξάνει θερμοκρασία πανω απο το σημείο έναρξης κυκλοφορητη και παντα βρίσκεται σε εκεινα το όρια? αν είναι έτσι να το βαλω στους 60 και τον θερμοστάτη του βεντιλατερ στους 70.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57868 από mtsag

giorgos3924 έγραψε: εγω εχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των νερών. οταν ο θερμοστάτης ήταν στο 35 ο λεβητας δεν ξεπερνουσε τους 40. το ειχε βάλει ο υδραυλικός στο 35 για να υπάρχει ομαλοτερη κυκλοφορια λεει. με κλειστό κυκλοφορητη απ ότι είδα ζεσταίνει ικανοποιητικα τα νερα του (δεν εχω μετρήσει χρόνο). το εχω βάλει στο 45-50 και η θερμοκρασία νερων κυμαίνεται στους 45-50. το ερώτημα είναι γιατί δεν αυξάνει θερμοκρασία πανω απο το σημείο έναρξης κυκλοφορητη και παντα βρίσκεται σε εκεινα το όρια? αν είναι έτσι να το βαλω στους 60 και τον θερμοστάτη του βεντιλατερ στους 70.


Κοίτα, η προφανής απάντηση είναι ότι οι τα σώματά σου απορροφούν τις παραγόμενες θερμίδες του λέβητα και δεν μένει αρκετή ισχύς για να αυξήσει τη θερμοκρασία στο νερό. Οπότε βάλε κι άλλο γκάζι στο λέβητα. Μην ξεχνάς ότι εκτός από τις θερμίδες που πάνε στα σώματα θα πρέπει να συνυπολογισθούν και αιτίες απώλειων που δεν είναι φανερές, όπως για παράδειγμα απώλειες της τάξης του 9-14% όταν οι σωληνώσεις της θέρμανσης δεν είναι μονωμένες.

Γιατί τον κυκλοφορητή τον έχεις να ανοίγει τόσο χαμηλά; Οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν τους 48-50 βαθμούς, και ακόμα περισσότερο.

Πες μας λίγο περισσότερο για την εγκατάστασή σου...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57911 από giorgos3924
Ευχαριστώ για την απάντηση.
καταρχάς το θέμα δεν είναι γιατί είναι τοσο χαμηλά αλλα γιατί δεν αυξάνει παραπάνω τη θερμοκρασία των νερών. ο λεβητας έχει 32 λίτρα περίπου. Μόνο με κλειστό κυκλοφορητη κάνει κατι. ο λεβητας δουλεύει 24ωρο. και δεν μένει ποτέ απο ξύλα. το βεντιλατερ σταματήσει μόνο το βράδυ για κανα 4ωρο και κατά τη διάρκεια της ημέρας το πολυ 1ωρα. δηλαδή πιστεύω δουλεύει φουλ. εχω ρωτήσει πόλους που έχουν ξυλολεβητα και μου λένε πως είτε ριξουν υγρα είτε ξερά ξύλα το σπίτι το κάνει φούρνο. και εγω εχω μαξ 17 βαθμούς και αν αργησω να ρίξω ξύλα το χασα... ακόμα και στο 50 να βαλω τον κυκλοφορητη αν αρχίσει να κυκλοφορεί το νερό βλέπω το θερμόμετρο του λέβητα να πέφτει στους 40-45. και μετά με το ζορι να ξανανεβει στους 50! ο λεβητας δεν ξέρω τι μάρκα είναι. Είναι περίπου 38kw (45kw με κάρβουνα) μαντεμενιος. η εγκατάσταση έγινε παράλληλα με του πετρελαίου, δηλαδή εχουν ιδιο κυκλοφορητη. τα σωματα που εχω όπως τα ειχα υπολογίσει είχαν μαξ 25.000 θερμίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57918 από dimlyk
μηπως εχεις μετρηση και την καταναλωση ...εστω χοντρικα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57976 από LEONAS

giorgos3924 έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση.
καταρχάς το θέμα δεν είναι γιατί είναι τοσο χαμηλά αλλα γιατί δεν αυξάνει παραπάνω τη θερμοκρασία των νερών. ο λεβητας έχει 32 λίτρα περίπου. Μόνο με κλειστό κυκλοφορητη κάνει κατι. ο λεβητας δουλεύει 24ωρο. και δεν μένει ποτέ απο ξύλα. το βεντιλατερ σταματήσει μόνο το βράδυ για κανα 4ωρο και κατά τη διάρκεια της ημέρας το πολυ 1ωρα. δηλαδή πιστεύω δουλεύει φουλ. εχω ρωτήσει πόλους που έχουν ξυλολεβητα και μου λένε πως είτε ριξουν υγρα είτε ξερά ξύλα το σπίτι το κάνει φούρνο. και εγω εχω μαξ 17 βαθμούς και αν αργησω να ρίξω ξύλα το χασα... ακόμα και στο 50 να βαλω τον κυκλοφορητη αν αρχίσει να κυκλοφορεί το νερό βλέπω το θερμόμετρο του λέβητα να πέφτει στους 40-45. και μετά με το ζορι να ξανανεβει στους 50! ο λεβητας δεν ξέρω τι μάρκα είναι. Είναι περίπου 38kw (45kw με κάρβουνα) μαντεμενιος. η εγκατάσταση έγινε παράλληλα με του πετρελαίου, δηλαδή εχουν ιδιο κυκλοφορητη. τα σωματα που εχω όπως τα ειχα υπολογίσει είχαν μαξ 25.000 θερμίδες.




32 λιτρα νερο που εχει ο λεβητας ειναι παρα πολυ λιγα και
ενα ακομη κακο που εχει οτι ειναι μαντεμενιος.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58048 από giorgos3924
Νομίζω πως την έχω πατήσει άσχημα με το όλο θέμα.

Στο θέμα μας τώρα...

Η κατανάλωση λοιπόν είναι περίπου 35 ξύλα τη μέρα.
Υπολογίστε περίπου 2-3 κιλά το ξύλο. Είναι λίγο μεγαλύτερα από το μέγεθος των ξύλων τζακιού.
αλλά κάπου τόσο ζυγίζουν.
Το σπίτι είναι από παντού ακάλυπτο. και είναι μονοκατοικία με ταράτσα και πυλωτή.
Τη βδομάδα αυτή οι θερμοκρασίες ήταν από -2 έως 6 περίπου.
Και ο λέβητας δεν κρυώνει ποτέ, αλλίως έχεις παγώσει!
Για να ζεσταθεί ή θα πρέπει να κλείσεις τουλάχιστον 2 (ή και 3) μεγάλα σώματα τρίστηλα, από τα 7 που έχει + θερμοσίφωνα ή θα πρέπει να έχεις κλειστό τον κυκλοφορητή και να περιμένεις να ανεβάσει θερμοκρασία στα νερά (περιμένοντας στους 0 βαθμούς) και μετά να τον ανοίξεις να κυκλοφορήσει το νερό. αλλά μετά πέφτει πάλι -10 εως -15 βαθμούς, με την πτρώτη κυκλοφορία!!
Στο σπίτι οι θερμοκρασίες είναι 17 βαθμούς αλλά μόνο όταν πεδευτείς με τους παραπάνω τρόπους για να ανεβάσει θερμοκρασία.
Διαφορετικά αν πεις να σηκωθείς το πρωί να τον ανάψεις με τον κυκλοφορητή στους 40 και τα σώματα ανοιχτά τότε τα σώματα ίσα που θα αρχίσουν να ζεσταίνονται. Τα ξύλα γίνονται στάχτη σε σημείο να απορείς και ζέστη δεν υπάρχει.
Με το πετρέλαιο δεν μπορούσες να τα αγγίξεις.
Και η κατανάλωση ήταν κατά μέσο όρο 16 λίτρα τη μέρα.

Ο λέβητας είναι 36-38kW με ξύλα και 42-45kW με κάρβουνο.
Σύμφωνα με την ετικέτα του.

Δεν προλαβαίνεις να κάνεις ούτε μπάνιο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ