Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53077 από mtsag

aithio έγραψε:

mtsag έγραψε: Σήμερα έπαιζα με τον λέβητά μου, και είχα όρεξη για μετρήσεις :P

Είδα ότι για να ανεβάσει τη θερμοκρασία του νερού (160lt) από τους 21 στους 55 βαθμούς (πριν ανοίξει ο κυκλοφορητής) ήθελε περίπου 30 λεπτά, χωρίς να υπολογίζω το χρόνο έναυσης της αντίστασης. Αυτό είναι ένα φυσιολογικό νούμερα, με βάση τη δική σας εμπειρία; Σημειωτέων ότι με τις ρυθμίσεις που τον είχε πρέπει να απέδιδε περίπου 35kW.

Ευχαριστώ!


160 κιλά νερό απο στους 21 στους 55 βαθμούς = 5440χιλιοθερμίδες ή 6,3kWh
Αν υποθέσουμε ότι ο λέβητας σου είναι 500 κιλά σιδερένιος με ειδική θερμότητα του σιδήρου 0,01 kcal/κιλό τότε θέλεις άλλες 1700 χιλιοθερμίδες για το σίδηρο η 2kWh....
Που είναι τα 35kW οεο;


Ακριβώς! Στο πίσω μέρος του μυαλού μου -και με βάση αυτά που έχω διαβάσει στα φόρουμ τις θερμίδες που απαιτούνται ώστε να αυξηθεί η θερμοκρασία του νερού- αυτό σκεφτόμουν.

Ερώτηση: επειδή τα 7,3 kW είναι ανά ώρα και επειδή η αύξηση της θερμοκρασίας ήταν σε 30 λεπτά, αυτό δεν σημαίνει ότι το νούμερο που μας αφορά είναι 14,6 kWh; Οπότε ψάχνουμε 20 kW και όχι 27 :cheer:

Δεν λέω ότι σώνει και ντε φταίει ο λέβητας, μπορεί να είναι το pellet που καίω, οι ρυθμίσεις μου, αλλά γι αυτό ήθελα την εμπειρία των συμφορουμιτών για το τι είναι 'φυσιολογικό'.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53117 από dimlyk
αν θες πιο σωστη προσσεγιση θα πρεπει να κανεις τιε μετρησεις με ζεστο λεβητα ... σε τετοιες θερμοκρασιες ο βαθμος αποδοσης ειναι πολυ χαμηλος ...εναλλακτικα προσθεσε καποια kw για την θερμανση του λεβητοστασιου και καποια σε απωλειες καυσαεριων ...αν και παλι δειχνει να απεχεις απ τα 35


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53405 από mtsag

dimlyk έγραψε: αν θες πιο σωστη προσσεγιση θα πρεπει να κανεις τιε μετρησεις με ζεστο λεβητα ... σε τετοιες θερμοκρασιες ο βαθμος αποδοσης ειναι πολυ χαμηλος ...εναλλακτικα προσθεσε καποια kw για την θερμανση του λεβητοστασιου και καποια σε απωλειες καυσαεριων ...αν και παλι δειχνει να απεχεις απ τα 35


Έχεις δίκιο και σίγουρα υπάρχουν πολλές πιθανές πηγές απωλειών... βασικά γι αυτό άνοιξα το thread, για να δω και από άλλους χρήστες τι παίζεται με το εν λόγω θέμα και να βγάλω τα συμπεράσματά μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53428 από DOOM_NX
Δηλαδή ρε παιδιά... Εγώ που έχω λέβητα με max 20000 θερμίδες/ώρα που ζυγίζει 200 κιλά και έχει χωρητικότητα 65 λίτρα, για να ζεσταθεί το νερό από τους 40 βαθμούς στους 65 θα έπρεπε να πάρει 6-7 λεπτά από τη στιγμή που θα λειτουργήσει στο φουλ ο ανεμιστήρας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53431 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή ρε παιδιά... Εγώ που έχω λέβητα με max 20000 θερμίδες/ώρα που ζυγίζει 200 κιλά και έχει χωρητικότητα 65 λίτρα, για να ζεσταθεί το νερό από τους 40 βαθμούς στους 65 θα έπρεπε να πάρει 6-7 λεπτά από τη στιγμή που θα λειτουργήσει στο φουλ ο ανεμιστήρας;


Φίλε DOOM_NX, εσένα πόση ώρα κάνει να ζεστάνει τα νερά, με κλειστό κυκλοφορητή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53435 από DOOM_NX

mtsag έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή ρε παιδιά... Εγώ που έχω λέβητα με max 20000 θερμίδες/ώρα που ζυγίζει 200 κιλά και έχει χωρητικότητα 65 λίτρα, για να ζεσταθεί το νερό από τους 40 βαθμούς στους 65 θα έπρεπε να πάρει 6-7 λεπτά από τη στιγμή που θα λειτουργήσει στο φουλ ο ανεμιστήρας;


Φίλε DOOM_NX, εσένα πόση ώρα κάνει να ζεστάνει τα νερά, με κλειστό κυκλοφορητή;

Κάτσε θα πάω να μετρήσω. Κάτω από 10 λεπτά πολύ αισιόδοξο το κόβω πάντως!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ