Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53673 από mtsag

DOOM_NX έγραψε: Κάτσε θα πάω να μετρήσω. Κάτω από 10 λεπτά πολύ αισιόδοξο το κόβω πάντως!


Ευχαριστώ! Περιμένω τα αποτελέσματά σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54811 από giorgos3924
Έχω ένα λέβητα μαντεμένιο 38kW, δεν ξέρω μάρκα.
Το σπίτι είναι 80-90 τετραγωνικά μονοκατοικία με κακή μόνωση και πυλωτή.
Έχω τον θερμοστάτη κυκλοφορητή στους 35 και τα νερά του λέβητα δύσκολα ανεβαίνουν στους 45.
Είναι περίπου 31-33 λίτρα. Με 4 μπρικέτες (οξυα+έλατο) και 2 μεσέδες ανέβασε 60-65 μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά
Αλλά είχα τον θερμοστάτη στο 80 για να δω αν θα ανεβάσει. Μετά τον επανέφερα κάπου στο 40 και κράτησε καμια ώρα και έπεσε πάλι στο 40-45.
Επίσης με θερμοστάτη στο 80, με τα ξύλα, ανεβάζει πάρα πολύ αργά και θέλει πολλές φορές σκάλισμα η φωτιά. Το βεντιλατέρ δουλεύει συνέχεια.
Μπορώ να κάνω κάτι με το θερμοστάτη κυκλοφορητή γιατί τα ξύλα μου πρέπει να είναι αρκετά υγρά;
Αν τον βάλω στους 45-50 με την πρώτη κυκλοφορία του νερού θα ξαναπέσει αλλά θα προλάβει να ανεβάσει πάλι ή θα καίω τζάμπα τα ξύλα;
Υποτίθεται πως στην πρώτη περίπτωση (θερμοστάτης 35 βαθμοί) θα ανεβάζει πολύ αργά λόγω συνεχούς κυκλοφορίας νερού αλλά απ' ότι βλέπω δεν ανεβάζει πάνω από τους 45 και ο λέβητας δουλεύει 24ωρο.
Και στην 2η περίπτωση (θερμοστάτης 45-50 βαθμοί) θα ανεβάζει γρηγορότερα επειδή θα κρατάει στάσιμα νερά μέσα αλλά θα έχω λιγότερη ώρα το νερό σε κυκλοφορία, άρα στάσιμο νερό και στα σώματα το οποίο θα κρυώνει, εκτός αν προλαβαίνει να ανεβάσει θερμοκρασία ο λέβητας και ξαναρθει ζεστό νερό, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55250 από DOOM_NX

mtsag έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Κάτσε θα πάω να μετρήσω. Κάτω από 10 λεπτά πολύ αισιόδοξο το κόβω πάντως!


Ευχαριστώ! Περιμένω τα αποτελέσματά σου!

Έκανα ένα γρήγορο τεστ πριν λίγο...

Από 65 σε 72 (τότε άρχισε να δουλεύει ο εξωτερικός κυκλοφορητής) σε 4:39 λεπτά. Κάπου στις 6000 kcal/h, δηλαδή, με θερμοκρασία λεβητοστασίου 13°C.

Αύριο θα κάνω ένα test χρησιμοποιόντας τη λειτουργία των ζεστών νερών. Δηλαδή, ο εξωτερικός κυκλοφορητής δε θα δουλέψει καθόλου και αντ'αυτού θα δουλεύει ο εσωτερικός, κρατώντας μια ομοιόμορφη θερμοκρασία και στα 65 λίτρα του καζανιού. Πιστεύω θα έχω μια πιο ενδεικτική απόδοση. Απέχει πάντως από τις 20000 θερμίδες σε full λειτουργία. Αν και αυτές μετρώνται σε θερμοκρασία 20 βαθμών αν δεν απατώμαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55253 από dimlyk
πολυ μικρος χρονος και διαφορα θερμοκρασιας ...αρα ,εγαλα περιθωρια λαθους :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55261 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: πολυ μικρος χρονος και διαφορα θερμοκρασιας ...αρα ,εγαλα περιθωρια λαθους :)

Μάλιστα...

Πρότεινε κάνα νούμερο να έχω στο μυαλό μου αύριο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55262 από dimlyk
τι νουμερο να προτεινω? ... κανε διαφορες μετρησεις να βγαλεις μεσο ορο

και ξεκινα με κρυο λεβητα οποτε θα εχεις μεγαλο χρονο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ