Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58835 από DOOM_NX
Βρήκα μια Βίβλο των καυστήρων που τα γράφει απλά και κατανοητά, στα Αγγλικά φυσικά:
www.4cleanair.org/APTI/427combined.pdf

Πολύ ενδιαφέρον σημείο:

Losses from combustion sources fall into one of the following categories:
• Category 1. Sensible losses of hot exhaust gases venting to atmosphere.
• Category 2. Heat of vaporization losses from venting uncondensed water to
atmosphere.
• Category 3. Unburned fuel in either the exhaust gases or discarded ashes.
• Category 4. Radiation/convection losses from the outside walls of the furnace and
cooling water losses (reciprocating engines).
• Category 5. Miscellaneous small losses such as the energy in hot ashes that are
discarded.


και λίγο παρακάτω:

in most cases the first two are significant and the remaining three are each on the order of 1% or less.


και ακόμα πιο κάτω:

Thus, for boilers, furnaces, and combustion turbines, the thermal efficiency is
approximately:


Και τέλος:

Using Equation 7-4 with measured stack data gives an efficiency that is slightly high
because it ignored radiation losses, but it will give values that are generally within 2%
of the values that could be achieved by a more thorough analysis.


Αυτό με απλά λόγια περιγράφει πως αν ξέρουμε τη θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων, το ποσοστό υγρασίας τους και τη συγκέντρωση O2 και CO, μπορούμε να βγάλουμε την απόδοση του λέβητα με ένα σφάλμα το πολύ 2% (οι απώλειες λόγω ακτινοβολίας που δεν μπορούμε να μετρήσουμε).

Όμως, το άρθρο είναι made in USA και εκεί στην άλλη όχθη του Ατλαντικού οι κατασκευαστές δε διαφημίζουν απόδοση με βάση την κατώτερη θερμογόνο δύναμη, οπότε οι συμβατικοί λέβητες πετρελαίου δεν πιάνουν πάνω από 82% απόδοση. Εδώ στη Γηραιά Ήπειρο, οι αποδόσεις, όταν υπολογίζονται και δεν αποτελούν αποκυήματα της φαντασίας των κατασκευαστών, βασίζονται στην κατώτερη θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου. Εξ'ου και τα μεγάλα νούμερα 92% και δε συμμαζεύεται.

Τι σημαίνει αυτό για τον τύπο; Ότι εμείς την κατηγορία 2 δεν τη λαμβάνουμε υπ'όψιν, γιατί εξ'ορισμού η κατώτερη θερμογόνος δύναμη δε συμπεριλαμβάνει τη θερμότητα που χάνεται για την εξάτμιση του νερού. Άρα, σιγουρεύοντας ότι έχουμε τέλεια καύση και μετρώντας απλά τη θερμοκρασία των καυσαερίων, το ποσοστό οξυγόνου και το μονοξείδιο του άνθρακα, μπορούμε να υπολογίσουμε αν αυτό το 92% είναι πραγματικό ή στη φαντασία του κατασκευαστή!

Ορίστε ο φθηνός τρόπος να τσεκάρουμε αν μας λένε ψέμματα για την απόδοση του λέβητα.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59006 από mtsag
Ωραία και κατατοπιστικά αυτα που γράφεις φίλε DOOM_NX. Εγώ ακόμα περιμένω τον τύπο με τον αναλυτή καυσαερίων να έρθει, αντε να δούμε τι θα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60331 από AKISTZEV
Kαλησπερα σε ολους.Μια γνωμη ρε παιδια σε καποιον ο οποιος δεν κατεχει το σπορ.
Εχω μια υδραυλικη 13.2 Kw PALAZZETI ROYAL η οποια συνδεθηκε τελειως αντιθετα απο τους συλλεκτες και κανει κυκλωμα απο σωμα καλοριφερ ,(με τον μανισιο κυκλοφορητη), σε ενταση 2-3 μου παει τα νερα στη σομπα 56-58 βαθμους , ο θερμοστατης(ηλεκτρονικος) στο κεντρο του σπιτιου που ειναι 115 τμ μου δειχνει21-21.5 και μου τρωει 1,5 σακι στο 15ωρο. Πιστευετε πως ειναι ικανοποιητικο αποτελεσμα; Τα νερα δεν πιανουν ποτε την θερμοκρασια του θερμοστατη της σομπας, δηλαδη στους 65 βαθμους που το εχω, και τα σωματα ειναι ψιλοζεστα. Για να καψουν πρεπει να δουλεψει στο μεγιστο.
Επειδη εχει γινει στραγγαλισμος λογω οτι δεν εκανα συνδεση στους συλλεκτες κι απο 1.5 ιντσα μπηκα σε 1 ιντσα μηπως θελω μεγαλυτερο κυκλοφορητη για να μου γυριζει πιο γρηγορα τα νερα ;

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60380 από DOOM_NX

mtsag έγραψε: Ωραία και κατατοπιστικά αυτα που γράφεις φίλε DOOM_NX. Εγώ ακόμα περιμένω τον τύπο με τον αναλυτή καυσαερίων να έρθει, αντε να δούμε τι θα δούμε...

Ήρθε; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60384 από AKISTZEV
Kαλησπερα σε ολους.Μια γνωμη ρε παιδια σε καποιον ο οποιος δεν κατεχει το σπορ.
Εχω μια υδραυλικη 13.2 Kw PALAZZETI ROYAL η οποια συνδεθηκε τελειως αντιθετα απο τους συλλεκτες και κανει κυκλωμα απο σωμα καλοριφερ ,(με τον μανισιο κυκλοφορητη), σε ενταση 2-3 μου παει τα νερα στη σομπα 56-58 βαθμους , ο θερμοστατης(ηλεκτρονικος) στο κεντρο του σπιτιου που ειναι 115 τμ μου δειχνει21-21.5 και μου τρωει 1,5 σακι στο 15ωρο. Πιστευετε πως ειναι ικανοποιητικο αποτελεσμα; Τα νερα δεν πιανουν ποτε την θερμοκρασια του θερμοστατη της σομπας, δηλαδη στους 65 βαθμους που το εχω, και τα σωματα ειναι ψιλοζεστα. Για να καψουν πρεπει να δουλεψει στο μεγιστο.
Επειδη εχει γινει στραγγαλισμος λογω οτι δεν εκανα συνδεση στους συλλεκτες κι απο 1.5 ιντσα μπηκα σε 1 ιντσα μηπως θελω μεγαλυτερο κυκλοφορητη για να μου γυριζει πιο γρηγορα τα νερα ;

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60401 από χρηστος8

AKISTZEV έγραψε: Kαλησπερα σε ολους.Μια γνωμη ρε παιδια σε καποιον ο οποιος δεν κατεχει το σπορ.
Εχω μια υδραυλικη 13.2 Kw PALAZZETI ROYAL η οποια συνδεθηκε τελειως αντιθετα απο τους συλλεκτες και κανει κυκλωμα απο σωμα καλοριφερ ,(με τον μανισιο κυκλοφορητη), σε ενταση 2-3 μου παει τα νερα στη σομπα 56-58 βαθμους , ο θερμοστατης(ηλεκτρονικος) στο κεντρο του σπιτιου που ειναι 115 τμ μου δειχνει21-21.5 και μου τρωει 1,5 σακι στο 15ωρο. Πιστευετε πως ειναι ικανοποιητικο αποτελεσμα; Τα νερα δεν πιανουν ποτε την θερμοκρασια του θερμοστατη της σομπας, δηλαδη στους 65 βαθμους που το εχω, και τα σωματα ειναι ψιλοζεστα. Για να καψουν πρεπει να δουλεψει στο μεγιστο.
Επειδη εχει γινει στραγγαλισμος λογω οτι δεν εκανα συνδεση στους συλλεκτες κι απο 1.5 ιντσα μπηκα σε 1 ιντσα μηπως θελω μεγαλυτερο κυκλοφορητη για να μου γυριζει πιο γρηγορα τα νερα ;

Ευχαριστω




Τι να πω...Ελλας το μεγαλειο σου παλι.

Τι να κανει η ερμη η σομπα και ο κυκλοφορητης σε 115 μετρα σπιτιου;;;

Θερμανση σωστη με παροχη καλαμακιου δεν εχω δει πουθενα...κανεις δεν μπορει να καταργησει τους νομους της φυσικης, σε οποιαδηποτε σομπα.

Μια ειναι η σωστη συνδεση και αυτη γινεται στους συλλεκτες...ειτε μας βολευει εμας τους υδραυλικους ειτε οχι...ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα που μειωνουν την αποδοση της συσκευης.

Εγραψες για συνδεση σε μια ιντσα...αποκλειεται να συνδεθηκε η σομπα μεμονωμενα σε σωμα, και αυτο να εχει παροχη 1 ιντσας...το πολυ 1/2 ιντσα.

Πιστευω οτι (αν και δεν γνωριζω την ισχυ των σωματων σου) η σομπα με την συνδεση που εγινε λειτουργει αψογα.

Αυτος που ρυθμισε την σομπα σου, την εβαλε να δουλευει χαμηλα και οχι στο μεγιστο, γιατι φοβαται την υπερθερμανση της.

Η γρηγορη η οχι αποθερμανση της εχει να κανει με την διαμετρο του σωληνα που συνδεθηκε και οχι τοσο με το μεγεθος του κυκλοφορητη.

Περισσοτερο δεν μπορω να βοηθησω χωρις να ξερω λεπτομερειες της εγκαταστασης σου :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ