Σε πόση ώρα ανεβάζει θερμοκρασία νερού ο λέβητας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58155 από giorgos3924
Τόσο καίει, δεν μπορώ να βάλω παραπάνω!
Ποτέ δεν το αφήνω από ξύλα, ακόμα και τα κάρβουνα που μένουν είναι μεγάλα και πυρακτωμένα.
Τα ξύλα που προσθέτω αρπάζουν σε δευτερόλεπτα και η φωτιά καίει σαν φλόγιστρο!
Δεν μπορώ να κάνω τίποτα παραπάνω όσο αφορά την τροφοδοσία καυσίμου.
Την εισαγωγή/εξαγωγή αέρα δεν την πειράζω, το άφησα στην κρίση του υδραυλικού να τα ρυθμίσει
όπως θέλει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giorgos3924.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58158 από mtsag

giorgos3924 έγραψε: (35lit + (500kgx0,12[ειδικό βάρος σιδήρου])) x 30 ΔT= 2850kcal/20min * 60min
Γιατί *60min?
*3 δεν είναι;

λοιπόν, έκανα μια μέτρηση.
Από 38βαθμούς σε 68 βαθμούς = 9λεπτά.
Δηλαδή 32,6λίτρα (πες 33λ)
(33 + (300kg * 0,12)) * 30 = 2070kcal/9min * 6.67 = 13.806kcal/h

Για το βάρος του λέβητα δεν είμαι σίγουρος.

Η μέτρηση έγινε με κλειστό κυκλοφορητή (έβαλα το θερμοστάτη στους 90)
Είχε μέσα κάρβουνα από μεσε και ένα μικρό κομάτι ξύλου.
Το φόρτωσα 4 μεσεδες και ξεκίνησα τη μέτρηση.
Εντύπωση μου κάνει πως κάθε φορά που ανοιγοκλείνω την πόρτα του λέβητα το θερμόμετρο πηδάει +1 με +2 βαθμούς. Ίσως παίρνει οξυγόνο, δεν ξέρω... Και με ανοιχτή πόρτα ανεβάζει γρηγορότερα.
Εγώ έκανα τη μέτρηση με κλειστή πόρτα.
Επίσης εντύπωση μου έκανε όταν άνοιξα τον κυκλοφορητή. Η βελόντα της θερμοκρασίας άρχισε να πέφτει με τέτοια ταχύτητα που νόμιζες ότι μετρούσε δευτερόλεπτα αντί για θερμοκρασία!!
Ρυθμίζω τον θερμοστάτη τους 45 για να ανοίξει ο κυκλοφορητής και δεν πρόλαβα να ανοίξω την πόρτα και να βάλω το τελευταίο ξύλο πριν φύγω, η θερμοκρασία είχε πέσει στους 55 βαθμούς... από τους 68!!
Λογικό βέβαια αλλά περιτό να πω ξανά πως με ανοιχτό κυκλοφορητή δεν μπορώ ποτέ να πιάσω τους 68!!!


Οκ, τώρα διαφαίνεται ότι -εκ πρώτης όψεως- οι παραγόμενες θερμίδες δεν καλύπτουν τα σώματα! Οπότε χρειάζεται να παραχθούν περισσότερες, βάζοντας περισσότερα ξύλα, με άλλες ρυθμίσεις καύσης, δεν ξέρω. Πάντως, αυτό που είδες ότι με ανοιχτή την πόρτα ανεβάζει γρηγορότερα θερμοκασία ο λέβητας είναι κουφό διότι κανονικά με ανοικτή την πόρτα έχεις περισσότερες απώλειες, εκτός κι άν πράγματι χρειάζεται ο λέβητας περισσότερο αέρα.

Το θέμα με τον λέβητα είναι να καλύπτει επακριβώς τις θερμικές απαιτήσεις του χώρου.Η μ@λ@κία που κάνουν πολλοί -την έκανα κι εγώ- είναι να παίρνουν υπερδιαστασιολογημένους λέβητες για καλύτερο, ενώ στην πραγματικότητα έτσι έχουν μεγαλύτερες απώλειες.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58161 από DOOM_NX
Μπορείς να βάλεις buffer για να αποφεύγεις τις συχνές επανεκκινήσεις και να γλυτώνεις καύσιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58535 από giorgos3924
Ήρθε ειδικός και απ ότι είπε το πρόβλημα είναι η καμινάδα που πάει οριζόντια και συνδέεται τελείως κάθετα με την καμινάδα του πετρελαίου (έπρεπε να πήγαινε διαγώνια και να συνδεόταν σε αρκετά ψηλό σημείο) και δεύτερον η καμινάδα δεν πρέπει να είναι αμιαντος.
Δηλαδή έχουμε 2-3 μέτρα οριζόντια καμινάδα ανοξειδωτη που συνδέεται σε 5-6 μέτρα αμίαντο και σχηματίζεται γωνία 90 μοίρες.
Επίσης η καμινάδα που βγαίνει από το ξυλολέβητα κάνει στροφή επίσης 90 μοίρες (παράλληλη με το έδαφος) και είναι Φ180 και ο αμίνατος είναι Φ150.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58539 από dimlyk
το να μην ειναι αμιαντος να το πει αλλου
το ειναι μικροτερη ομως ειναι λαθος ....
οπως και οι οριζοντιες διαδρομες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58546 από giorgos3924
Ειναι τελείως οριζόντια, χωρίς την παραμικρή κλίση!
Και θυμάμαι μου είχε πει: "ο κανόνας λέει, για 1 μέτρο οριζόντια καμινάδα θέλει τουλάχιστον 2μ κάθετα και δεν έχει σημασία το πόσες οριζόντιες γραμμές θα χεις." Έτσι κάνουν στις σόμπες...
Και γω παραξενεύτηκα για τον αμίαντο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ