Τρίοδη αναμεικτική στην προσαγωγή απο δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117382 από SakiSystem
Σήμερα μετά τις πρώτες εγγραφές εκεί είναι στους 60-65 C° με τα νερά προσαγωγής 45-65 C° ανάλογα το φορτίο αλλά φοβάμαι τις υγροποιήσεις θα δείξει στο επόμενο καθάρισμα. Αν πάρω την απόφαση όλα θα γίνουν εν λειτουργία παντού έχω βάνες οπότε πράγματι δεν θέλει πολύ χρόνο για να γίνει. Πάντως πιστεύω πως με μια τρίοδη που θα ελέγχεται :
α) από θερμοστατική κεφαλή
β) ή από ένα κινητήρα και ένα απλό ελεγκτή αντιστάθμισης.
δεν νομίζω να έχει και τεράστιο κόστος ευελπιστώντας πως θα γίνει και οικονομία καυσίμου.
και βέβαια ξεκινώντας την αγορά πρώτα με την τρίοδη και τα θερμόμετρα και αργότερα με τον αυτοματισμό.

Από έρευνα που έκανα στο ..net στην πρώτη περίπτωση για τρίοδη και θερμοστατική περίπου στα 150 € και στην δεύτερη για τρίοδη + μοτέρ + μικρό ελεγκτή αντιστάθμισης = 300-350 €
Απλά πριν προχωρήσω θέλω και κάποιες απόψεις και προτάσεις για τα υλικά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117439 από fritakos
Φίλε Σακη εχουμε σχεδόν ιδιο σύστημα. Έχω τον Bioplex 40 με δοχείο αδράνειας 500lit και 3 θερμοστατες rev24. Φέτος αξιοποίησα την αντισταθμηση που δίνει ο πίνακας του λεβητα (ecomax 750). Πήρα μια τριοδη προδευτικη της Jes 120ευρω μαζί με τον κινητήρα σε 1 1/4 τη σύνδεσα στην προσαγωγή και ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασια ρυθμίζει τη θερμοκρασια των νερών. Πραγματικά τα σώματα μένουν πιο πολύ ώρα ζεστά και σε χαμηλότερη θερμοκρασια. Πέρσι εκαιγαν πολύ , που κοντά σε ενοχλούσε και μετα που κρυώναν γιατί έμενε πολύ ώρα off ένιωθες οτι κρυώνεις.
Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117454 από vigas
φιλε βαλε τριοδη μεικτικη βανα με μοτερ και θα ρυθμισεις την θερμοκρασια εκει που θελεις
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117521 από SakiSystem
Γεράσιμε πάρα πολύ καλά έκανες όπως βλέπω είχες το ίδιο θέμα.
Την συγκεκριμένη τρίοδη που λες παρ΄όλο τις προηγούμενες μέρες που έφαγα το ..net δεν την βρήκα, και απ΄ότι βλέπω τώρα είναι και ελληνική και η τιμή της συγκριτικά με άλλες είναι πολύ καλή.
Ο δικός μου πίνακας είναι ο αναλογικός οπότε το ξεχνάμε από εκεί. Αν θέλεις αναφέρεις που την έχεις βάλει, εγώ θέλω να την βάλω από το αδράνειας προς τα σώματα, δηλαδή ο λέβητας και το αδράνειας θα έχουν πάντα νερά στους 75-85 C° και η τρίοδη να δίνει ρυθμιζόμενα νερά θερμοκρασίας, από το αδράνειας στα σώματα, κάτω και έως 75 C°.
Τώρα αρχικά θα την ρυθμίσω χειροκίνητα και αργότερα θα βρω κάποιον φτηνό ελεγκτή για αντιστάθμιση.
Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μεριά αναφέρεις και που μπορώ να την βρω την "Jes".

Σταύρο αυτό σκέφτομαι να κάνω αλλά όπως γράφω και προηγούμενα δεν γνωρίζω τι υπάρχει στο εμπόριο, εδώ και μέρες που ψάχνω μου βγαίνουν συνέχεια δυο τρεις μάρκες και σε τιμές βοήθεια.

Έχω από εχθές κατεβασμένα τα νερά του λέβητα στους 60 C° όταν όμως έχω ταυτόχρονη ζήτηση από τα δύο διαμερίσματα τα νερά πέφτουν στο αδράνειας μέχρι 45 C° μέχρι να προλάβει ο λέβητας να ξαναζεστάνει, οπότε και αυτό δεν είναι σωστό και επιπλέον φοβάμαι υγροποιήσεις στον λέβητα σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες.
Σας ευχαριστώ

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117562 από lefteris
Σάκη καλησπέρα.

Αν και το έχεις ψάξει ίσως περισσότερο...μια τρίοδη (ή αλλίώς και βάνα φορτίου αν δεν κάνω λάθος λέγεται), π.χ. όπως η παρακάτω:

www.ecoevzin.gr/Product.asp?ID=2033

μαζί με 1 θερμόμετρο επαφής, μετά την έξοδο προς τα σώματα, δεν θα έλυνε το θέμα, χωρίς να καταφύγουμε σε ακριβές λύσεις?

Συμφωνώ ότι αλλιώς είναι να το ρυθμίζει κάποιος ελεγκτής με αντιστάθμιση, αλλά ο συνδιασμός του κόστους αγοράς και τοποθέτησης ώς προς την απόσβεση μέσω της όποιας καλύτερης οικονομίας δεν θα επιτευχθεί ποτέ... :unsure:

Αφού λοιπόν και εγώ έχω βάλει αντίστοιχους θερμοστάτες, το να ρυθμίζουμε την τρίοδη 4-5 φορές την κάθε χειμερινή περίοδο δεν είναι και δα τόσο μεγάλο πράγμα...

Με 68 βαθμούς δουλεύω τον λέβητα και τα νερά από τα αδρανείας 60-65 την περίοδο αυτή για τα σώματα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117638 από fritakos
Σακη καλησπερα
Είμαι Αθηνα, την βανα την αγόρασα κατευθείαν απο το εργοστάσιο. Πήρα τηλ και μίλησα με τον ιδιοκτήτη όπου με βοήθησε και πέρασα και την πήρα απο εκεί . Είναι τριοδη προδευτικη δηλ εχει 2 φάσεις στην καλωδίωση δίνοντας ρεύμα στην μια ανοίγει όσο δίνεις ρεύμα και δίνοντας στην άλλη φάση κλείνει. Μόλις σταματήσεις να δίνεις ρεύμα μένει στη θέση που ηταν. Τηλεφώνησε στη Jes και μπορεί να εχουν κάποιον ελεγκτή αντιστάθμισης σε καλή τιμή και να στα στείλουν με ΚΤΕΛ .
Την έχω βάλει στην προσαγωγή στο σπίτι ανάμεσα στο δοχείο και ΠΡΙΝ τον κυκλοφοριτη. Θα στείλω και φωτό
Με τη χειροκίνητη μόνο δεν θα κανείς δουλειά γιατί δεν έχεις σταθερή θερμοκρασια ούτε απο το δοχείο ούτε στην επιστροφή οπότε η θέση της πρέπει να αλλάζει διαρκώς.
Ίσως αυτό που προτείνει ο lefteris να είναι μια οικονομική λύση υπό την προϋπόθεση οτι η Βάνα είναι ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΚΗ και γυρίζοντας το διακόπτη ρυθμίσεις την θερμοκρασια εξόδου .
Αλλιώς περίμενε και πάρε βανα και αντισταθμηση μαζί για να συνεργάζονται σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ