Τρίοδη αναμεικτική στην προσαγωγή απο δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52323 από koumis
βασικα θελω να μη στειλω νερο 85 η και παραπανω στα σωματα γιατι οι σωληνωσεις ειναι πλαστικες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52466 από gatos20vt

koumis έγραψε: βασικα θελω να μη στειλω νερο 85 η και παραπανω στα σωματα γιατι οι σωληνωσεις ειναι πλαστικες


Τρόπος νούμερο 1:
Θα βάλεις ένα μοτέρ στην τρίοδη και αυτό θα ρυθμίζεται από την αντιστάθμιση που επίσης θα βάλεις... (υπάρχουν και οικονομικές αντισταθμίσεις) (μπορώ να σου προτείνω καναδυό... δεν τις έχω δοκιμάσει όμως μιας και εγώ το ψάχνω)
Τρόπος νούμερο 2:
Βάζεις ένα μοτέρ στην τρίοδη και ένα siemens rwd82 ή κάποιον άλλο παρόμοιο ελεγκτή ο οποίος θα ρυθμίζει το νερό προσαγωγής ακριβώς στη θερμοκρασία που εσύ ορίζεις.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117289 από SakiSystem
Γεια σου "koumis" εάν έχεις κάνει κάτι σχετικά θα είχες την καλοσύνη να ενημερώσεις ?
Ευχαριστώ

Και για να μην ανοίγω άλλο θέμα, και επειδή έχω σαστίσει με τις τρίοδες που υπάρχουν στο εμπόριο, αν έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένη μάρκα τρίοδης για το παραπάνω θέμα.

Δηλαδή μια τρίοδη που αρχικά θα ελέγχεται χειροκίνητα αλλά να έχει την δυνατότητα αργότερα (λόγω οικονομικών) να ελεγχθεί με κινητήρα διαβάθμισης και αντιστάθμιση.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117309 από kosmidis80
Πριν να προτεινετε μια περιουσια για ενα τελειως γελοιο ζητημα, καλο θα ηταν να σκεπτεστε.

Τι τριοδες και αντισταθμοισεις για να μην πηγαινουν παραπανω βαθμοι????

Το να μην στελνουμε στο κολεκτορ πανω απο οποια θερμοκρασια θελουμε, μπορεις να το λυσεις με 15 Ε κοστος!

Λεγεται υδροστατης και θα δινει εντολη ποτε να σβηνει ο κυκλοφορητης(αντιθετη συνδεση απ οτι κανονικα).

Και με λιγα παραπανω φραγκα (αλλα οχι οσα η τριοδη και οι αντισταθμισεις) υπαρχει κι αλλη λυση. Ψαξτε διαφορικους θερμοστατες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117331 από SakiSystem
Κύριε Κοσμίδη ευχαριστώ για την απάντηση σας.
Σας παραθέτω το σκεπτικό και την υπάρχουσα κατάσταση.
Λέβητας πέλλετ 50kw για δύο διαμερίσματα ανεξάρτητοι κυκλοφορητές
Δοχείο αδράνειας 500L
θερμοστάτες χώρου REV17 Siemens

Διορθώσεις στον λέβητα και θερμοστάτες χώρου έγιναν σταδιακά πέρσι με καλά αποτελέσματα όσον αφορά την λειτουργία τους αλλά και την οικονομία. Ενδεικτικά πέρσι την ίδια περίοδο με ίδιες θερμοκρασίες πριν γίνουν οι διορθώσεις η μέση κατανάλωση σε 24 άωρο ήταν 35,5 kg και τώρα 28 kg. Βάζοντας τους θερμοστάτες REV17 έχουμε και καλύτερο έλεγχο της θερμοκρασίας στους χώρους κυρίως όμως δεν έχουμε έντονο το αίσθημα κρύου μεταξύ ON-OFF του θερμοστάτη, εδώ λοιπόν είναι το πρόβλημα γιατί ο θερμοστάτης κάνει καλά την δουλειά του αλλά δεν έχει ψυχή και καρδιά για να τ΄ούρθει το αίσθημα κρύου όταν ο χρόνος μεταξύ ON-OFF είναι μεγάλος και τα σώματα έχουν παγώσει και παρόλο που η θερμοκρασία μέσα στον χώρο δεν έχει πέσει πολύ εμείς νοιώθουμε κρύο, και αυτό συμβαίνει συνήθως όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι 12-17 C°.
Και αυτές οι μέρες είναι πολλές !
Γιατί λοιπόν έχουμε μεγάλους χρόνους OFF του θερμοστάτη ο οποίος επαναλαμβάνω κάνει καλά την δουλειά του.
Και εξηγώ στον εαυτό μου = γιατί τα νερά από το αδράνειας έρχονται στους 75 - 85 C° ο θερμοστάτης στον αλγόριθμό του συμπεριλαμβάνει μεταξύ άλλων και τον ρυθμό θέρμανσης και αποθέρμανσης του χώρου και ανάλογα πράττει, αυτό που πράττει λοιπόν είναι μικρός χρόνος ON και μεγάλος χρόνος OFF και γιατί το πράττει αυτό? γιατί τα σώματα από την στιγμή του ON παίρνουν νερά 75 - 85 C° άρα γρήγορος ρυθμός θέρμανσης του χώρου.
Λέω τώρα εγώ αν τα νερά έρθουν σε χαμηλότερη θερμοκρασία π.χ 50-55-60 C° δεν θα αυξηθεί ο χρόνος ON μιας και ο ρυθμός θέρμανσης θα είναι πιο αργός ? και έτσι θα έχουμε πιο ομαλή και ζεστή ζέστη στο χώρο χωρίς να βάζουμε τον θερμοστάτη παραπάνω για να αποφύγουμε το αίσθημα κρύου αυτές τις μέρες? Και λέω, δεν κάνω ένα πείραμα, κατεβάζω λοιπόν τον λέβητα στους 50C° για ένα πρωινό και πράγματι τα σώματα δεν πρόφταιναν να κρυώσουν, η συμπεριφορά του θερμοστάτη άλλαξε, περισσότερος χρόνος ON και λιγότερος χρόνος OFF και πιο ομαλή-σταθερή θερμοκρασία στον χώρο, σύμφωνα με τα θερμόμετρα, τώρα για το αίσθημα κρύου θα πρέπει να το αφήσω έτσι για καμιά βδομάδα για να αποφανθεί η ηγεσία αλλά αυτό δεν γίνεται γιατί ο λέβητας θα τρελαθεί.
Ψάχνοντας λοιπόν στο ..net έπεσα επάνω στην αντιστάθμιση πάλι.
Όλα αυτά τα κάνουμε για οικονομία Κύριε Κοσμίδη γιατί αν το πετρέλαιο είχε όσο είχε πριν τριάντα χρόνια και αν υπήρχαν δουλειές όσες υπήρχαν πριν τριάντα χρόνια σιγά μην καθόμουν να ασχοληθώ με την θέρμανση, μπουμπούνα το εκεί στους 25 βαθμούς και άστο να καίει πόσο θα κάψει.

Τώρα αυτό δεν το έχω καταλάβει Κύριε Κοσμίδη, πως ρυθμίζει την θερμοκρασία προσαγωγής ?

Το να μην στελνουμε στο κολεκτορ πανω απο οποια θερμοκρασια θελουμε, μπορεις να το λυσεις με 15 Ε κοστος!

Λεγεται υδροστατης και θα δινει εντολη ποτε να σβηνει ο κυκλοφορητης(αντιθετη συνδεση απ οτι κανονικα).


Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117335 από kosmidis80
Πολυ σωστα βρηκες την λυση στο προβλημα αισθησης κρυου, καθως ο θερμοστατης που διαλεξες ειναι PID αν δεν κανω λαθος και αυτοδιορθωνει - βρισκει τον τροπο λειτουργιας. Το ιδιο μπορεις να το πετυχεις και οριζοντας το διαφορικο στον θερμοστατη σου σε πολυ χαμηλο βαθμο. Δηλαδη μπορεις να το βαλεις 0.5 βαθμο και λογικα θα βελτιωθει η αισθηση του κρυου - ζεστης.
Το ιδιο προβλημα ειχα με τους απλους θερμοστατες που ειχα πριν και εγω, μολις εβαλα ψηφιακους με ρυθμιζομενο διαφορικο ολα οκ!

Σε οτι αφορα το παραπανω που ειπα :
Ο υδροστατης μπορει να συνδεθει παραλληλα με τον θερμοστατη χωρου και να επιτρεπει στον κυκλοφορητη να δουλευει μονο οσο τα νερα θα ειναι χαμηλοτερης θερμοκρασιας απ οτι του βαλουμε.

ομως στην δικια μας περιπτωση (εχω και εγω δοχειο αδρανειας) δεν χρειαζεται γιατι η λυση ειναι ακομα πιο απλη και την βρηκες μονος σου. Απλα χαμηλωνεις στον λεβητα τα νερα που ζητας και εχεις κατα νου οτι οσο κρυωνει ο καιρος θα ανεβαζεις αντιστοιχα και την θερμοκρασια. Ετσι λοιπον κανεις μια υποτυπωδη αντισταθμιση χωρις να ξοδεψεις κανα χιλιαρικο σε ελενγκτη και τριοδη.


Υγ. Θοδωρη με λενε, ασε το κ. Κοσμιδης. Εδω μια παρεα ειμαστε. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ