Τρίοδη αναμεικτική στην προσαγωγή απο δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117878 από fritakos
Φίλε Σακη
Μια ερώτηση off topic σχετικά με τη λειτουργία του λεβητα..
Έχω παρατηρήσει οτι κατα την καύση πελλετ δημιουργείται ένα "λοφακι" απο πελλετ και στάχτη πάνω απο την σχαρα.
Δηλαδή καθαρίζω την εστία και είναι το μισόκαμενο υλικό στο ιδιο επίπεδο με τη σχαρα και μετα απο μερικές ώρες καύσης (12+) σχηματίζεται ένα λοφακι περίπου 5-6 εκατοστά με μισοκαμμενα πελλετ και απο κάτω κυρίως στάχτη.
Συμβαίνει και σε εσένα αυτό ; Επιρρεαζει αυτό την καύση και την απόδοση ;
Ευχαριστώ
Αν θες το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117960 από SakiSystem
Φίλτατε Γεράσιμε σε μένα συμβαίνει αυτό μόνο όταν είναι πολύ ώρα σε συντήρηση γιατί δεν δουλεύει καθόλου στην φάση αυτή ο αέρας, οπότε όταν τον δω έτσι δεν τα μαζεύω, περιμένω να δώσει κανονικά με τον αέρα να τα κάψει όλα και αμέσως μόλις σταματήσει τότε τραβάω την στάχτη η οποία είναι πάρα πολύ λίγη. Αυτό το κάνω μία φορά το πρωί και μία αργά το βράδυ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση του λέβητα πέρσι έκαιγε μέρα-νύχτα για δύο διαμερίσματα και την βγάλαμε με 1700€/2. Εάν δεν άλλαζα καύσιμο θα προτιμούσα να τα δώσω σε παπλώματα κουβέρτες και μάλλινες πιτζάμες παρά στο πετρέλαιο.

Την Res τρίοδη την βρήκα εδώ δεν πρόλαβα σήμερα να πάω να την πάρω αύριο ίσως προλάβω γιατί κλείνουν αργά.
Πήρα τηλ. στο εδώ κατάστημα που την βρήκα και η κοπέλα δεν ήξερε ή δεν ήθελε να μου πει πολλά, πες μου σε παρακαλώ πόσα καλώδια έχει, μήπως έχει δύο τύπους μοτέρ έναν προοδευτικό και έναν δύο θέσεων ON-OFF. μην πέσω σε λακούβα.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117970 από fritakos
ΠΡΟΣΟΧΗ υπάρχουν δυο τύποι η on - off και η προδευτικη, και οι δυο εχουν 5 καλώδια οπότε απο εκεί δεν μπορείς να καταλάβεις.
Η καλωδίωση της προοδευτικής εχει ως εξής
1 φάση on (για άνοιγμα)
2 φάση off (για κλείσιμο)
3 ουδέτερος
4 επιστροφή ( εκεί δίνει ρεύμα όταν είναι τελείως ανοικτή, αν θες να δώσεις εντολή κάπου αλλού)
5 γείωση
Η προοδευτική αν δεν εχει σε κάποια φάση ρεύμα μένει εκεί που είναι.

Η on off εχει
1 μόνιμη φάση
2 ουδέτερος
3 εντολή απο θερμοστάτη / ελεγκτή
4 επιστροφή ( εκεί δίνει ρεύμα όταν είναι τελείως ανοικτή, αν θες να δώσεις εντολή κάπου αλλού)
5 γείωση.
Όταν πάρει ρεύμα η εντολή θα ανοίξει τη βανα ΤΕΛΕΙΩΣ και όταν δεν εχει ρεύμα θα την κλείσει τελείως, όπως οι δυοδες ηλεκτροβανες στις αυτονομίες. Δεν νομίζω οτι αυτή σου κανει.
Όταν την πηρα εγώ δεν είχαν προοδευτική διαθέσιμη και μου την έφτιαξαν. Πάρε στο εργοστάσιο και ζήτησε να μιλήσεις με τον κ Γιάννη Σηψή, θα σε βοηθήσει.

Τώρα για το καυστήρα και εγώ καθαρίζω μια φορά την ημέρα το χώρο καύσης. Έμενα είναι κύριως στάχτη μαζεμένη. Στη συντήρηση είναι καλά ρυθμισμένο και επειδή μαζί με το κοχλια δίνει και αέρα σιγά τα καεί, με το creta pellet δίνω 12" αν 15 λεπτά και ο κοχλιας μου ρίχνει 5gr/ δευτ
Σε πλήρη ισχύ δίνει 4"/12 " με τον αέρα στο 50%
Εσύ τι πελλετ καις και με τι ρυθμίσεις ;
Ευχαριστώ για τη βοήθεια

ΥΓ και εγώ είμαι ευχαριστημένος απο τον λεβητα.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fritakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117975 από SakiSystem
Γεράσιμε καλησπέρα

Αυτά την ρωτούσα την κοπέλα για το μοτέρ στο τηλέφωνο και δεν ήξερε να μου πει.
Αύριο θα πάω από εκεί να δω τι παίζει και θα πράξω αναλόγως.

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον για τις δίοδες με μοτέρ, ότι ή θα είναι τελείως ανοιχτές ή τελείως κλειστές. μήπως όμως στο μοτέρ της Jes είναι ο τρόπος συνδεσμολογίας που αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας ?
για τα έχεις διαπιστωμένα αυτά που αναφέρεις.
Θα μελετήσω και λίγο την περίπτωση ελέγχου με υδροστάτες που αναφέρει και ο Κώστας και σ΄ευχαριστώ Κώστα, θα δούμε τι θα προκύψει.
Αν έχεις τηλέφωνα της Res στείλτα μου στο mail(σου γράφω και εκεί σε λίγο) γιατί στον δ/δ τόπο δεν τα έχουν.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117976 από fritakos
Αλλάζει η πλακέτα του μοτέρ. Αυτά που σου γράφω για την συνδεσμολογια μου τα είπε ο κ Γιάννης Σηψης απο την Jes.
Μπορείς να τον βρεις σε αυτό το τηλ 210 4201272 2104208288

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117985 από SakiSystem
Καλώς Γεράσιμε σ΄ευχαριστώ αύριο θα τηλεφωνήσω και αν μπορεί να μου το στείλει με αντικαταβολή θα το παραγγείλω.

Πάρε και το mail

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ