Τρίοδη αναμεικτική στην προσαγωγή απο δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117336 από kostasd
Αυτό που περιγράφεις SakiSystem, είναι η αντιστάθμιση, η οποία στέλνει στα σώματα νερό θερμοκρασίας όσο ακριβώς χρειάζονται σύμφωνα με την εξωτερική θερμοκρασία. Έτσι τα σώματα είναι μόνιμα ζεστά, και έχεις μια πολύ καλή αίσθηση άνεσης.
Γενικά αξίζει να κάνετε αντιστάθμιση, ώστε να μπορείτε να έχετε νερό σωστής θερμοκρασίας κάθε στιγμή. Ωστόσο θέλει προσοχή η συνδεσμολογία της τρίοδης ή τετράοδης (τετράοδη θα πρότεινα) ώστε τα νερά που επιστρέφουν στον λέβητα να είναι ζεστά για να μην έχετε προβλήματα υγροποιήσεων.
Βέβαια μιλάμε για ένα αρχικό κόστος αλλά είναι επένδυση, η οποία θα βγάλει τα λεφτά της.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117343 από SakiSystem
Έτσι είναι Θεόδωρε, δουλεύοντας όμως σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες τον λέβητα δεν θα έχουμε υγροποιήσεις και επικόλληση κάπνας στον θάλαμο ? Δεν θέλω να ξαναπεράσω το μαρτύριο καθαρίσματος πίσσας από τα περσινά φρέσκα ξύλα.
Πράγματι αυτοί οι θερμοστάτες έχουν μυαλό και έχουν εξαλείψει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα, σε θερμοκρασίες όμως εξωτερικές σχετικά υψηλές όπως ανέφερα 12-17 C° το έχουμε το θέμα γιαυτό τον βάζουμε στο 23,2C° ενώ με τα κρύα τον βάζουμε 22.6 C° και όλα καλά.
Αντιστάθμιση είναι Κώστα ναι, μια μικρή όχι ολική, γιατί απ΄ότι διάβασα μια ολοκληρωμένη αντιστάθμιση περιλαμβάνει και άλλους ελέγχους και είναι και πολυδάπανη. Θα αρκεστώ στην αρχή με μια τρίοδη ανάμειξης να κάνω χειροκίνητη ρύθμιση, επειδή όμως τα νερά στο αδράνειας δεν έχουν σταθερή θερμοκρασία, μεταξύ 75-85 C° ανάλογα το φορτίο θα πρέπει να μπει κάτι που θα ρυθμίζει σταθερή θερμοκρασία εξόδου , ψάχνω να βρω λοιπόν τρίοδη η οποία όταν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά να μπορεί να ρυθμιστεί :
α) από θερμοστατική κεφαλή που θα παίρνει αναφορά από την έξοδο τής τρίοδης
β) ή από ένα κινητήρα και ένα απλό ελεγκτή αντιστάθμισης.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφορα και επειδή δεν είμαι του επαγγέλματος δεν ξέρω τι να διαλέξω (αξιόπιστο και οικονομικό).
Σας ευχαριστώ κάθε πρόταση δεκτή.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117353 από kosmidis80
προς το παρον βαλε τα νερα να γυρνανε στους 60 και δεν θα εχεις θεμα με πισσες.

Αργοτερα θα βαλεις αν δεν θελεις να ξοδεψεις πολλα μια απλη τριοδη χειροκινητη και 3 θερμομετρα σε καθε πλευρα της και θα ρυθμιζεις με το ανοιξε - κλεισε την θερμοκρασια που θα φευγει καθως θα αναμιγνυεις με τα επιστρεφομενα. Αυτο για να γινει ειναι ευκολο και γρηγορο, 2 ωρες δουλεια ειναι. Αρκει βεβαια να εχεις βανες παντου και να απομονονται ολα (για να μην χρειαστει να αδειασεις το δικτυο..).

Αν θελεις κανονικη αντισταθμιση υπολογισε κανα χιλιαρικο ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117382 από SakiSystem
Σήμερα μετά τις πρώτες εγγραφές εκεί είναι στους 60-65 C° με τα νερά προσαγωγής 45-65 C° ανάλογα το φορτίο αλλά φοβάμαι τις υγροποιήσεις θα δείξει στο επόμενο καθάρισμα. Αν πάρω την απόφαση όλα θα γίνουν εν λειτουργία παντού έχω βάνες οπότε πράγματι δεν θέλει πολύ χρόνο για να γίνει. Πάντως πιστεύω πως με μια τρίοδη που θα ελέγχεται :
α) από θερμοστατική κεφαλή
β) ή από ένα κινητήρα και ένα απλό ελεγκτή αντιστάθμισης.
δεν νομίζω να έχει και τεράστιο κόστος ευελπιστώντας πως θα γίνει και οικονομία καυσίμου.
και βέβαια ξεκινώντας την αγορά πρώτα με την τρίοδη και τα θερμόμετρα και αργότερα με τον αυτοματισμό.

Από έρευνα που έκανα στο ..net στην πρώτη περίπτωση για τρίοδη και θερμοστατική περίπου στα 150 € και στην δεύτερη για τρίοδη + μοτέρ + μικρό ελεγκτή αντιστάθμισης = 300-350 €
Απλά πριν προχωρήσω θέλω και κάποιες απόψεις και προτάσεις για τα υλικά.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117439 από fritakos
Φίλε Σακη εχουμε σχεδόν ιδιο σύστημα. Έχω τον Bioplex 40 με δοχείο αδράνειας 500lit και 3 θερμοστατες rev24. Φέτος αξιοποίησα την αντισταθμηση που δίνει ο πίνακας του λεβητα (ecomax 750). Πήρα μια τριοδη προδευτικη της Jes 120ευρω μαζί με τον κινητήρα σε 1 1/4 τη σύνδεσα στην προσαγωγή και ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασια ρυθμίζει τη θερμοκρασια των νερών. Πραγματικά τα σώματα μένουν πιο πολύ ώρα ζεστά και σε χαμηλότερη θερμοκρασια. Πέρσι εκαιγαν πολύ , που κοντά σε ενοχλούσε και μετα που κρυώναν γιατί έμενε πολύ ώρα off ένιωθες οτι κρυώνεις.
Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117454 από vigas
φιλε βαλε τριοδη μεικτικη βανα με μοτερ και θα ρυθμισεις την θερμοκρασια εκει που θελεις
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SakiSystem

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ