Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50816 από ΠΑΡΗΣ
Καλησπερα φιλοι.εγραψα πρωτη φορα εχθες αλλα δεν εχω παρει ακομα καμια απαντηση.Εχω εγκαταστησει ενα λεβητα πυρολησης ASTRA G-31.5MS σε σπιτι 110 τετραγωνικα εξω απο το Αργος.Τον εχω εγκαταστησει χωρις δοχειο αδρανειας λογω κοστους.Εχω τοποθετησει θερμοστατικη διπλη βαλβιδα DBV-1,δοχειο διαστολης 105 λιτρα,μειωτη πιεσεως στα 3 bar,αυτοματο πληρωσεως,εξαεριστικα,διπλου τοιχοματος ανοξειδωτη μονωμενη καμιναδα φ200 εξωτερικη φ150 εσωτερικο(οσο ειναι η εξοδος του λεβητα.).Εχω τα εξης προβληματα που παω να σκασω.
α)οταν ανοιγω το συρτη να ανοιξη το καπακι για την καμιναδα και περιμενω 1 λεπτο οπωσ λεει οκατασκευαστης για να ανοιξω την ποτρα τροφοδοσιας,ο καπνος βγαινει παρα πολλης εξω.γιατι?
β)πως θα ρυθμισω την θερμοκρασια του λεβητα με το θερμοστατη αλυσιδας για το ταπερ του ανεμιστηρα αφου ο θερμοστατης του λεβητα ειναι αναλογικος?
γ)γιατι ο κυκλοφορητης που δινει ο λεβητας εντολη ειαναι ρυθμισμενος απο τον κατασκευαστη στους 60 βαθμους να παρει εμπρος αλλα το βιβλιο του λεβητα λεει οτι ο κυκλοφορητης θα παρει αυτοματα μαζι με τον ανεμιστηρα στους 40 βαθμους?πως γινεται αυτο?
δ)οταν τον αναβω και πιανει 60 βαθμους και παιρνει ο κυκλοφορητης μου ριχνει αμεσως τα επιστεφομενα στους 30 και υστερα απο 2 λεπτα και τα νερα του λεβητα στους 40 και ετσι σβηνει ο κυκλοφορητης.αυτο μπορει να γινει και 2 φορες στην σειρα και να χρειαστει 1-1,5 ωρα ωστε να σταθεριοποιηθουν και να δουλευει ο λεβητας στους 70 βαθμους.
χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια διοτι εδω στην περιοχη εχουν εγκατασταθει ελαχιστα τετοια μηχανηματα και οι γνωσεις ειναι μηδαμινες.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50826 από Kleo
Απαντήθηκε από Kleo στο θέμα Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS
Αγαπητε κανε ενα τηλ στο Δυο 4210 πενηντα 4604 να σου πω γιατι βαριεμαι να γραφω
Λεωνιδας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50830 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS

Kleo έγραψε: Αγαπητε κανε ενα τηλ στο Δυο 4210 πενηντα 4604 να σου πω γιατι βαριεμαι να γραφω
Λεωνιδας


Αγαπητέ Λεωνίδα, κάνε σε παρακαλώ τον κόπο να δώσεις γραπτά τις πολύτιμες συμβουλές σου.

Μελλοντικά, θα φανεί χρήσιμο και σε νέα μέλη! :)

Έτσι, η διάθεση σου για προσφορά, θα επεκταθεί περισσότερο, με μεγαλύτερο όφελος! :)

Ευχαριστώ. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50843 από ΠΑΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΡΗΣ στο θέμα Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS
ειναι σωστο αυτο το τηλεφωνι που μου γραφεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50870 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS

ΠΑΡΗΣ έγραψε: Καλησπερα φιλοι.εγραψα πρωτη φορα εχθες αλλα δεν εχω παρει ακομα καμια απαντηση.Εχω εγκαταστησει ενα λεβητα πυρολησης ASTRA G-31.5MS σε σπιτι 110 τετραγωνικα εξω απο το Αργος.Τον εχω εγκαταστησει χωρις δοχειο αδρανειας λογω κοστους.Εχω τοποθετησει θερμοστατικη διπλη βαλβιδα DBV-1,δοχειο διαστολης 105 λιτρα,μειωτη πιεσεως στα 3 bar,αυτοματο πληρωσεως,εξαεριστικα,διπλου τοιχοματος ανοξειδωτη μονωμενη καμιναδα φ200 εξωτερικη φ150 εσωτερικο(οσο ειναι η εξοδος του λεβητα.).Εχω τα εξης προβληματα που παω να σκασω.
α)οταν ανοιγω το συρτη να ανοιξη το καπακι για την καμιναδα και περιμενω 1 λεπτο οπωσ λεει οκατασκευαστης για να ανοιξω την ποτρα τροφοδοσιας,ο καπνος βγαινει παρα πολλης εξω.γιατι?
β)πως θα ρυθμισω την θερμοκρασια του λεβητα με το θερμοστατη αλυσιδας για το ταπερ του ανεμιστηρα αφου ο θερμοστατης του λεβητα ειναι αναλογικος?
γ)γιατι ο κυκλοφορητης που δινει ο λεβητας εντολη ειαναι ρυθμισμενος απο τον κατασκευαστη στους 60 βαθμους να παρει εμπρος αλλα το βιβλιο του λεβητα λεει οτι ο κυκλοφορητης θα παρει αυτοματα μαζι με τον ανεμιστηρα στους 40 βαθμους?πως γινεται αυτο?
δ)οταν τον αναβω και πιανει 60 βαθμους και παιρνει ο κυκλοφορητης μου ριχνει αμεσως τα επιστεφομενα στους 30 και υστερα απο 2 λεπτα και τα νερα του λεβητα στους 40 και ετσι σβηνει ο κυκλοφορητης.αυτο μπορει να γινει και 2 φορες στην σειρα και να χρειαστει 1-1,5 ωρα ωστε να σταθεριοποιηθουν και να δουλευει ο λεβητας στους 70 βαθμους.
χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια διοτι εδω στην περιοχη εχουν εγκατασταθει ελαχιστα τετοια μηχανηματα και οι γνωσεις ειναι μηδαμινες.


Φίλε Παρη καλορίζικος και καλές καύσης
α)Ποσά μέτρα είναι η καμινάδα σου και τη διαδρομή κάνει?
β)Ο θερμοστάτης με την αλυσίδα δεν ρυθμίζει θερμοκρασία λέβητα με απόλυτο Έλεγχο. Αυτό που κάνει είναι να κλείνει το ταμπερ ώστε να μην μπαίνει μέσα έχτρα αέρας. Και σε περίπτωση δίκοπης ρεύματος να είναι κλειστό ώστε να μην παίρνει αέρα και ανεβάζει θερμοκρασία.
γ)Γίνε λίγο ποιο αναλυτικός.
δ)Δεν έχεις θερμοστατική τριόδι η laddomat?

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51105 από ΠΑΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΡΗΣ στο θέμα Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra G31.5-MS
φιλε μου γεια σου. η καμιναδα ειναι 5 μετρα κατακορορυφη και 0,50 καθετη απο την εξοδο του λεβητα.βγαινει επανω απο την ταρατσα 1,50 μετρο.εχω τοποθετησει τα εξαρτηματα που σου γραφω συν τετραοδη χειροκινιτη βανα 11/4" που ξεχασα να γραψω.το ακομα προβλημα ειναι οταν αναβω τον λεβητα που τον εχω βρει στους 20 βαθμους μεχρι την θερμοκρασια 60 βαθμων να πιασει τα θερμομετρα εξαγωγης ξαι επιστρεφομενων νερων ειναι στην ιδια περιπου θερμοκρασια.μολις φτανει 60 και δινει εντολη ο λεβητας και ανοιγει ο κυκλοφορητης ξαφνικα τα επιστρεφομενα πεφτουν στους 30 βαθμους και τα εξερχομενα του λεβητα υστερα απο 1-2 λεπτα πεφτουν και αυτα στους 40-45 βαθμους και σβηνει ο κυκλοφορητης.αυτο γινεται σε επαναληψη δυο φορες τουλαχιστον μεχρι να σταθεριοποιηθει αργοτερα η θερμοκρασια και να δουλευει συνεχως ο κυκλοφορητης.την τερταοδη την εχω ρυθμισμενη περιπου στην μεση και οταν πιανει 70-72 βαθμους ο λεβητας τα επιστρεφομενα ειναι στους 62-63.δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα εχω αυτο το προβλημα στην αρχη οπου μου τρωει 1-1,30 ωρα μεχρι να ξεκινησει να δουλευει ο κυκλοφορητης σταθερα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ