Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50441 από mpampis
Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar δημιουργήθηκε από mpampis
Καλησπέρα σε όλους. Από τότε που αναψα τον ξυλολέβητα έχω πρόβλημα με την πίεση του νερού.Έχω 2000λ δοχείο αδράνειας και 300λ έχει ο λέβητας σύνολο 2300 λίτρα νερό επιπλέον απο το παλιό σύστημα πετρελαίου.Είχα 80λ δοχείο διαστολής και έβαλα και ένα 150λ. Όταν τον άναψα ήμουνα συνέχεια δίπλα στο λέβητα και άδιαζα τα νερά για να πέσει η πίεση.Σε συνενόησει με τον μηχανολόγο έβαλα άλλο ένα 105λ δοχείο διαστολής και έχω 0.8bar πίεση όταν είναι σβηστός ο λέβητας και τα νερά στο δοχείο είναι 40β και όταν είναι φορτομένος ο λέβητας και το δοχειο με 90β φτάνει 2,7bar. Όταν η πίεση πέφτη κάτω από 1.2 bar δεν γυρνάνε καθόλου τα νερά στον 2 όροφο.Τι να κάνω;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50449 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar
Δε μου ακούγονται καθόλου καλά αυτά τα σκαμπανεβάσματα... Την έχει δει υδραυλικός την εγκατάσταση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50467 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar
Υδραυλικός μου τα σύνδεσε, υπάρχει περίπτωση να χρειάζομαι μεγαλήτερο δοχείο διαστολής; Πως υπολογίζεται, 10λ δοχείο διαστολής για 100 λίτρα νερό.Αυτή τη στιγμή έχω 150 + 105 + 80 = 335λ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50471 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar
τι ισχυ εχει ο λεβητας? ..τα δοχεια διαστολης ειναι κλειστα ?
δεν επιτρεπεται να ανεβοκατεβαινει η πιεση σαν ναναι πυρετος :)
τουλαχιστον βαλβιδα ασφαλειας εχεις ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50498 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar
Φίλε Μπάμπη γεια σου...
Καλά φιλέ μου ο μηχανολόγος σου δεν ξέρει να σου πει τι να κάνεις;

Τέλος πάντων....
Ποιά είναι η υψομετρική διαφορά του λέβητα μέχρι το υψηλότερο σώμα.
Πόσες θερμίδες είναι τα σώματα σου;
Εχεις υπολογίσει στα συνολικά λίτρα και το νερό που περιέχουν τα σώματα και οι σωλήνες;
Δεν είδα να αναφέρεις κάτι για αυτά.
Η πίεση με κρύα την εγκατάσταση γιατί είναι 0,8;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51034 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Πίεση νερού 0,8bar έως 2,7bar
Το σπίτι είναι 3ροφο 160τμ ο πρώτος και 31000 θερμιδες, 160τμ ο δεύτερος και 26000 θερμιδες και 100τμ υπόγειο και 13000 θερμίδες.Την πίεση με κρύα νερά την έχω 0.8bar γιατί όταν ζεσταθούν τα νερά η πίεση φτάνει 2,7bar. Πιστεύω ότι σήμερα βρήκα το πρόβλημα. αφαίρεσα τα δοχεία διαστολής από το κύκλωμα και μέτρησα την πίεση, το 150λ είχε 3bar πίεση και το ξεφούσκωσα στα 2bar, το 105λ είχε 2,2bar και ξεφούσκωσα στα 1,8bar. Με τέτοια πίεση πως να αποροφήσει την διαστολή του νερού.Όταν τα σύνδεσα στο κύκλωμα η πίεση ήταν στο 1,8bar o λέβητας 58β και το δοχείο αδράνειας 60β. Άναψα το λέβητα έφτασε στους 75β και η πίεση δεν κουνήθηκε καθόλου.Μετά από 5 ώρες λέβητας και δοχείο 78β και η πίεση 2,1 bar. Θα το δώ και το πρωί σίγουρα θα φτάσει τους 90β γιάτι ο καιρός είναι ζεστός και τα σπίτια δεν ζητούν θερμοκρασία.Το αστέρι ο μήχανολόγος δεν έπρεπε να το ξέρει αυτό; Σήμερα 2 φορές τον πήρα τηλέφωνο και δεν το σήκωνε, και τον χρωστάω και χρήματα, φταίω εγώ αμα δεν τον δώσω φράγκο.Τελοσπάντον θα το παρακολουθήσω και θα σας ενημερώσω, ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ