Λέβητας Pelletech 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50197 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

georgebest έγραψε: www.energ.gr/j15/media/kunena/attachment.../20121031_132916.jpg
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την υδραυλική του σύνδεση. Ο υδραυλικός μου τον συνέδεσε όπως φαίνεται και στο link μετά τον κυκλοφορητή και με τρίοδη. Το θέμα μου είναι πως ενώ ο λέβητας είναι ρυθμισμένος να κλείνει τον κυκλοφορητή (που φαίνεται στον κοντρόλλερ με ένα εικονίδιο) όταν πέσουν τα νερα κάτω από τους 48 βαθμούς και πράγματι σβήνει στην οθόνη του λέβητα το εικονίδιο, ο πράσινος κυκλοφορητής της φώτο νομίζω ότι δεν σταματάει να λειτουργεί.Τον ακούω.Και όταν πέσει και στους 28 βαθμούς πάλι τον ακούω. Ο υδραυλικός μου είπε ότι δεν είναι ο κυκλοφορη΄της αλλα η φυσική ροή των νερών αλλά εγώ όταν γυρίζω τον διακόπτη του κυκλοφορητή πχ από την θέση 2 στην θέση ανάμεσα στο 2 και 3 (πριν φτάσει στο 3 δηλαδή εκεί που έχει κενό) ακούω ότι σταματούν τα νερά. Τί γίνεται μπορεί να μου εξηγήσει κανείς?? Και με την τρίοδη τί συμβαίνει δεν παίρνει τα επιστρφόμενα κάτω από 50 βαθμούς?? Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένη??Εξηγήστε μου λίγο την σύνδεση όπως φαίνεται στην φωτο γιατί δεν κατέχω.Ευχαριστώ.


Στο μενου παραμετρων και στο υπομενου με την ενδειξη "εφικτο" τσεκαρε την τιμη της παραμετρου Α12.Αν ειναι 0 τοτε καντο 1

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52358 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

DIMITRIS38 έγραψε:

georgebest έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή μας λες ότι ενώ σταματάει να παίρνει ρεύμα από το λέβητα συνεχίζει να λειτουργεί; Η αλήθεια είναι πως όταν ένας κυκλοφορητής παύει να λειτουργεί παύουν και οι δονήσεις και οι θόρυβοι. Θα μπορούσες με ένα δοκιμάστικο κατσαβίδι ίσως να ελέγξεις αν υπάρχει τάση στον κυκλοφορητή; Αλήθεια φυσική ροή γιατί υπάρχει; Βαλβίδα αντεπιστροφής δεν υπάρχει;


Ποιά είναι η βαλβίδα αντεπιστροφής για να το ελέγξω?


Έλεγξε πρώτα αν όντως έχει ρευμα ο κυκλοφορητής αν όντως γυρνάει


Δεν δοκίμασα με κατσαβίδι αλλά το διακοπτάκι που έχει για τις 3 θέσεις του κυκλοφορητή το γύρισα έτσι ώστε να είναι στη μέση 2ης και 3ης θέσης και έκοψε η ροή. Άρα μάλλον δουλεύει έτσι ?? Η βαλβίδα αντεπιστροφής ποια είναι?? Και γιατί συνεχίζει και δουλεύει ο κυκλοφορητής ?? Πώς μπορώ να το διορθώσω?? Ο λέβητας βλέπω ότι μόλις πέφτει κάτω από 48 βαθμούς σβήνει το εικονίδιο στο πινακάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52367 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα σώματα μου καίνε περισσότερο στα πάνω μέρος από ότι στο κάτω. Είναι φυσιολογικό??? Και μετά από ώρα λειτουργίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52377 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

georgebest έγραψε: Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα σώματα μου καίνε περισσότερο στα πάνω μέρος από ότι στο κάτω. Είναι φυσιολογικό??? Και μετά από ώρα λειτουργίας.


Ναι είναι, μέχρι ενός σημείου. Δηλαδή αν καίνε και πάνω και κάτω, απλά πάνω καίνε περισσότερο, τότε ΟΚ, γιαί έτσι πρέπει να είναι. Αν τώρα πάνω καίνε και κάτω είναι χλιαρά, αλλάζει το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53497 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25
Τελικά έχω διαπιστώσει ότι ο κυκλοφορητής μου δεν κλείνει ενώ ο κοντρόλλερ του λέβητα του δίνει εντολή να κλείσει γιατί βλέπω ότι το εικονίδιο στο πινακάκι ελέγχου σβήνει. Τί μπορώ να κάνω?? Έχει πρόβλημα σύνδεσης ή έχει πρόβλημα ο λέβητας? Μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες για την συνδεσμολογία για να μπορέσω να το ελέγξω.Το καλώδιο που βγαίνει από τον λέβητα για τον κυκλοφορητή είναι 220V(F-N) έτσι αναφέρεται στο manual. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53508 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας Pelletech 25
ναι ο κυκλοφορητης σου παιρνει ταση 220 V και με τα ρευματα δεν παιζουμε :)

λιγο απιθανο ναχει λαθος συνδεσμολογια ... αλλα αν εχεις καποιο σχεδιο μπορεις να το δεις παντα με κλειστο το ρευμα απ τον γενικο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ