Λέβητας Pelletech 25

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49065 από georgebest
Λέβητας Pelletech 25 δημιουργήθηκε από georgebest
www.energ.gr/j15/media/kunena/attachment.../20121031_132916.jpg
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την υδραυλική του σύνδεση. Ο υδραυλικός μου τον συνέδεσε όπως φαίνεται και στο link μετά τον κυκλοφορητή και με τρίοδη. Το θέμα μου είναι πως ενώ ο λέβητας είναι ρυθμισμένος να κλείνει τον κυκλοφορητή (που φαίνεται στον κοντρόλλερ με ένα εικονίδιο) όταν πέσουν τα νερα κάτω από τους 48 βαθμούς και πράγματι σβήνει στην οθόνη του λέβητα το εικονίδιο, ο πράσινος κυκλοφορητής της φώτο νομίζω ότι δεν σταματάει να λειτουργεί.Τον ακούω.Και όταν πέσει και στους 28 βαθμούς πάλι τον ακούω. Ο υδραυλικός μου είπε ότι δεν είναι ο κυκλοφορη΄της αλλα η φυσική ροή των νερών αλλά εγώ όταν γυρίζω τον διακόπτη του κυκλοφορητή πχ από την θέση 2 στην θέση ανάμεσα στο 2 και 3 (πριν φτάσει στο 3 δηλαδή εκεί που έχει κενό) ακούω ότι σταματούν τα νερά. Τί γίνεται μπορεί να μου εξηγήσει κανείς?? Και με την τρίοδη τί συμβαίνει δεν παίρνει τα επιστρφόμενα κάτω από 50 βαθμούς?? Υπάρχει περίπτωση να είναι χαλασμένη??Εξηγήστε μου λίγο την σύνδεση όπως φαίνεται στην φωτο γιατί δεν κατέχω.Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49069 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Λέβητας Pelletech 25
Δηλαδή μας λες ότι ενώ σταματάει να παίρνει ρεύμα από το λέβητα συνεχίζει να λειτουργεί; Η αλήθεια είναι πως όταν ένας κυκλοφορητής παύει να λειτουργεί παύουν και οι δονήσεις και οι θόρυβοι. Αλήθεια φυσική ροή γιατί υπάρχει; Βαλβίδα αντεπιστροφής δεν υπάρχει;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49090 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή μας λες ότι ενώ σταματάει να παίρνει ρεύμα από το λέβητα συνεχίζει να λειτουργεί; Η αλήθεια είναι πως όταν ένας κυκλοφορητής παύει να λειτουργεί παύουν και οι δονήσεις και οι θόρυβοι. Θα μπορούσες με ένα δοκιμάστικο κατσαβίδι ίσως να ελέγξεις αν υπάρχει τάση στον κυκλοφορητή; Αλήθεια φυσική ροή γιατί υπάρχει; Βαλβίδα αντεπιστροφής δεν υπάρχει;


Ποιά είναι η βαλβίδα αντεπιστροφής για να το ελέγξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49284 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

georgebest έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Δηλαδή μας λες ότι ενώ σταματάει να παίρνει ρεύμα από το λέβητα συνεχίζει να λειτουργεί; Η αλήθεια είναι πως όταν ένας κυκλοφορητής παύει να λειτουργεί παύουν και οι δονήσεις και οι θόρυβοι. Θα μπορούσες με ένα δοκιμάστικο κατσαβίδι ίσως να ελέγξεις αν υπάρχει τάση στον κυκλοφορητή; Αλήθεια φυσική ροή γιατί υπάρχει; Βαλβίδα αντεπιστροφής δεν υπάρχει;


Ποιά είναι η βαλβίδα αντεπιστροφής για να το ελέγξω?


Έλεγξε πρώτα αν όντως έχει ρευμα ο κυκλοφορητής αν όντως γυρνάει

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49335 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Pelletech 25
Κυριε συντονιστες ο γιωργος δεν του φτανει το θεμα και ανοιγει και αλλο θεμα για να τα ενωσουμε η να αλλαξουμε το ονομα σας παρακαλω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49871 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Λέβητας Pelletech 25

erimitis έγραψε: Κυριε συντονιστες ο γιωργος δεν του φτανει το θεμα και ανοιγει και αλλο θεμα για να τα ενωσουμε η να αλλαξουμε το ονομα σας παρακαλω


Φίλε erimiti στο άλλο θέμα κάνω παρουσίαση του λέβητα ενώ εδώ αναφέρω έναν προβληματισμό μου. Δεν είναι το ίδιο θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ