Σερπατίνα ΖΝΧ: άλατα και πίεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48325 από DOOM_NX
Καλησπέρα!

Πήρα πάλι τις οδηγίες εγκατάστασης του KRP με τη σειρά για να σιγουρευτώ ότι δε μας ξέφυγε κάτι άλλο.

Ένα σημείο που εντόπισα είναι η σύνδεση για ΖΝΧ:



Στη δικιά μου εγκατάσταση δεν υπάρχει δοχείο διαστολής και φίλτρο κατά των αλάτων. Πιστεύετε ότι σε λέβητα με σερπατίνα για παραγωγή ΖΝΧ χρειάζονται ή είναι μικρό το κακό; Πόσο κοστίζει αυτό το εξάρτημα για τα άλατα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48508 από pantelis1973

DOOM_NX έγραψε: Καλησπέρα!

Πήρα πάλι τις οδηγίες εγκατάστασης του KRP με τη σειρά για να σιγουρευτώ ότι δε μας ξέφυγε κάτι άλλο.

Ένα σημείο που εντόπισα είναι η σύνδεση για ΖΝΧ:



Στη δικιά μου εγκατάσταση δεν υπάρχει δοχείο διαστολής και φίλτρο κατά των αλάτων. Πιστεύετε ότι σε λέβητα με σερπατίνα για παραγωγή ΖΝΧ χρειάζονται ή είναι μικρό το κακό; Πόσο κοστίζει αυτό το εξάρτημα για τα άλατα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)


Αυτό που μπορω να σου πω με σιγουριά είναι οτι το καλοκαιρι λειτουργω ενα λέβητα πετρελαιου με σερπαντίνα για΄ΖΝΧ για τα ενοικιαζομενα δωματια μου. Λειτουργει μόνο το καλοκαιρι και μεσα σε 8 χόνια τον καθαρισα δυο φορες με τελευταια το καλοκαιρι που μας περασε μιας και φρακαρε και δεν ειχα ΖΝΧ. Τα αλατα εβγαναν σαν κοτρωνες.Χωρια το 80αρι για τον καθαρισμό..
Ελπίζω να βοηθησα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48531 από χρηστος8

DOOM_NX έγραψε: Καλησπέρα!

Πήρα πάλι τις οδηγίες εγκατάστασης του KRP με τη σειρά για να σιγουρευτώ ότι δε μας ξέφυγε κάτι άλλο.

Ένα σημείο που εντόπισα είναι η σύνδεση για ΖΝΧ:



Στη δικιά μου εγκατάσταση δεν υπάρχει δοχείο διαστολής και φίλτρο κατά των αλάτων. Πιστεύετε ότι σε λέβητα με σερπατίνα για παραγωγή ΖΝΧ χρειάζονται ή είναι μικρό το κακό; Πόσο κοστίζει αυτό το εξάρτημα για τα άλατα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)




Το δοχειο διαστολης δεν υπαρχει λογος να μπει οταν εχεις σταθερη πιεση δικτυου μεσω μειωτη πιεσεως στο υδρομετρο.
Το δοχειο εχει χρησιμοτητα οταν εχεις εναν αριθμο λιτρων ΖΝΧ που συνηθως ξεπερναει τα 100 λιτρα.

Η σερπαντινα ποσα εχει;;;πανω απο 10 λιτρα;;;

Περι ορεξεως βεβαια...κακο δεν θα σου κανει αν βαλεις.

Ο πιο σοβαρος λογος υπαρξης του δοχειου που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η αποφυγη του υδραυλικου πληγματος καθε φορα που ανοιγοκλεινει η βρυση...για την αποφυγη αυτου του φαινομενου βαζουμε ειδικα εξαρτηματα που αποροφουν αυτο το φαινομενο...σε συναρτηση με ενα μικρο δοχειο ειναι αριστη η αντιμετωπιση του πληγματος.

Απο κει και μετα ειτε βαλεις φιλτρο κατα των αλατων στην εισοδο ειτε οχι ο χημικος καθαρισμος της σερπαντινας καθε δυο χρονια επιβαλλεται...αν εχει πολλα αλατα το νερο και καθε χρονο.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48539 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: Σερπατίνα ΖΝΧ: άλατα και πίεση
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Να και κάτι που δε μας είπε κανείς... Δεν έχουμε καθαρίσει ποτέ σερπατίνα. Εκτός αν περιλαμβάνεται στην ετήσια συντήρηση του λέβητα!

Και πώς γίνεται αυτός ο καθαρισμός, Χρήστο;

Αυτό το φίλτρο πώς το ζητάω και πόσο περίπου κοστίζει;

Δεν ξέρω πόσα λίτρα έχει η σερπατίνα! Μόνο την παροχή ΖΝΧ γράφουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά!

Κλείνει ο server... lol :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ