Ερωτήσεις προς υδραυλικούς

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6024 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Καλησπέρα aithio,
Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ για τα link που μου έδωσες και για το προγραμμα του γνωστού σου.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Στον υπολογισμό απόδοσης των σωμάτων(μεταξύ του προγράμματος του φίλου σου μηχανολόγου και της εταιρίας Purmo Retting), υπάρχει ταύτιση στις θερμίδες μόνο όταν βάλω στο πρόγραμμα θερμοκρασίες εισαγωγής στους 90, εξαγωγής στους 78 περίπου και θερμοκρασία χώρου στους 21 βαθμούς.
Με τον τρόπο αυτό έχω σύνολο θερμίδων 23.244/ κατοικία.
Αν όμως βάλω εισαγωγή νερών στους 75, εξαγωγή στους 60, και θερμοκρασία χώρου στους 21 τότε έχω σύνολο θερμίδων 16.830/ κατοικία.
Υπολογίζουμε με βάση τους 90 βαθμούς ή με βάση τους 75 που φεύγουν απο το λέβητα;
Μήπως στις 16.830 πρέπει να προσθέσουμε και το 10% των απωλειων όπως διάβασα στο θέμα " τρόπος υπολογισμού λέβητα" και να πάρουμε ως τελική τιμή τις 18.513/κατοικία;
Για άλλη μια φορά, κλείνοντας, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6071 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Η ισχύς των θερμαντικών σωμάτων είναι ανάλογη με την θερμοκρασία προσαγωγής και το Δτ διαφορά θερμοκρασία που θα επιλέξεις.
Αν για παράδειγμα έχεις ένα θερμαντικό σώμα 33/900/800 και του στείλεις 90 βαθμούς προσαγωγή (δηλαδή το νερό που μπαίνει στο σώμα εκείνη την στιγμή είναι 90 βαθμούς) και το νερό που αποχωρεί απο το σώμα είναι 70 βαθμούς σε θερμοκρασία χώρου 20 βαθμών κελσιου τότε το σώμα έχει θερμική απόδοση γύρω στις 3000 Kcal/h.
Πρόσεχε... ανάλογα με τον κατασκευαστή οι αποδόσεις μπορούν να έχουν μικρές αποκλείσεις.

Αν στο ίδιο θερμαντικό σώμα προσάγεις νερό θερμοκρασία 75 βαθμών και εξάγεις 60 σε θερμοκρασία χώρου πάλι 20 βαθμών τότε η θερμική αποδοση του σώματος είναι 2250 Kcal/h

Αν εισάγεις 65 και εξάγεις 50 τότε η απόδοση του σώματος είναι 1653 Kcal/h

Από ότι διάβασα παραπάνω έχει μπει μία τρίοδι με εναν κυκλοφορητή όπου μάλιστα ο κυκλοφορητής είναι πίσω απο την τρίοδι.
Δηλαδή η τριόδι κάνει διανομή και όχι μίξη.
Δεν ξέρω για ποιόν λόγο επιλέγει αυτό.
Χωρίς όμως να έχω εικόνα της εγκατάστασης και χωρίς να γνωρίζω τα χαρακτηριστικά του κυκλοφορητή αναρωτιέμαι πόση είναι αυτή παροχής που πάει στα σώματα και πόση στο δοχείο.
Αν κοιτάξεις το πρόγραμμα που σου έδωσα παραπάνω σου δίνει και την παροχή που χρειάζονται τα θερμαντικά σώματα για να έχεις επιθυμητή διαφορά θερμοκρασία επιλογής.
Φαντάσου το ίδιο σώμα να παίρνει μεν προσαγωγή 65 αλλά να έχει τόσο λίγη διαθέσιμη παροχή που να βγαίνει 40...
Τότε τό ίδιο θερμαντικό σώμα που απέδιδε 3000 Kcal/h σε 90/70/20 με παροχή 155λίτρα/ώρα συνθήκες που αναγράφουν τα προσπέκτους αποδίδει τώρα μόλις 1350 Kcal/h με παροχή 55λίτρα/ώρα.
Αυτά τα πράγμα μπορεί κάποιος να τα μετρήσει μόνο με θερμόμετρα ακριβείας ή με ανάλυση δικτύου από μηχανολόγο.

Φίλε Sade...Δεν έχω ιδέα σε τι συνθήκες λειτουργούσαν παλαιότερατα σώματα σου με το πετρέλαιο για να μπορέσω να έχω έστω μια εικόνα της απόδοσης τους.
Αλλά και να είχα πάλι δεν λέει πολλά.
Γιατί εσύ αυτή την απόδοση δεν την ήθελες 24 ώρες το 24ωρο αλλά όυτε 8...
Γιατί αν την ήθελες ακόμα και 8 ώρες τότε θα έπρεπε να είχες τον ΙΡΑΝ δίπλα σου και όχι να καταναλώνεις μόνο 2000 λίτρα ανά χειμώνα.

Επιμένω και σου ξαναλέω....
Δεν βγαίνει άκρη έτσι....
Μην κοιτάς τα παλαιά χρόνια που το πετρέλαιο ήταν φτηνό και εμείς οι υδραυλικοί όπως και οι έμποροι για να καλύψουμε τα νώτα τους βάζαμε λέβητες με το παραπάνω....

Την καλύτερη συμβουλή σου την έδωσα στο πρώτο μου πόστ.
Λογικά έτσι όπως τα λές ο λέβητας είναι ανεπαρκής...
Πόσο ανεπαρκής όμως δεν μπορεί κανείς να στο πει απο εδώ με ακρίβεια.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6103 από sabe
Απαντήθηκε από sabe στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Κaλημέρα aithio,
Ως αναφορά τη συνδεσμολογία στο δοχειο αδράνειας, ναι, έχεις δίκιο, ουσιαστικά κάνω εκτροπή του νερού και όχι μίξη. Αυτό μου δίνει και η τρίοδη στο προσπεκτους της στκ ρύθμιση που εχω. Αν θα ήθελα να έχω ανάμιξη θα πρέπει να βάλω τον κυκλοφορητή μετά την τρίοδη. Η έξοδος των ζεστών ειναι 1'' και τα μισά ζεστά τα στέλνω στις επιστροφές από τα σπίτια, έτσι τα κρύα των σπιτιών αναμιγνύονται με τα ζεστά και επιστρέφουν στο δοχείο στους 62 βαθμούς. Τα ζεστά που φεύγουν για τα σπίτια, φεύγουν από το δοχείο στους 76 βαθμούς. Έτσι, έχω παροχή στα σπίτια για 20 λεπτά περίπου ( τώρα με τα πολλά κρύα έχει πέσει ο χρόνος στα 15 λεπτά. Μετά από το χρόνο αυτό ο κυκλοφορητής κλείνει (παίρνει εντολή μιας και η θερμοκκρασία έχειπέσει κάτω από 64 βαθμούς) και για να ξανανοίξει ο υδροστάτης επαφής (76 βαθμούς) χρειάζονται περίπου 20 λεπτά.
Με τη λειτουργία αυτή, δουλεύει φουλ, χωρίς στάση ειδικά τώρα με τα πολλά κρύα. Αυτό που λές, πως το πρόγραμμα δίνει τα απαιτούμενα lt/h για το κάθε σώμα, το παρατήρησα κι εγώ.
Εύλογα μου δημιουργήθηκε η απορία, μιας και κάνω εκτροπή των ζεστών νερών, μήπως επιβαρύνω την όλη λειτουργία του συστήματος και θα ήταν καλύτερα αν θα έμπαινε ο κυκλοφορητής μετά την τρίοδη ώστε να κάνει μίξη.
Πόσο όμως πιο εντυπωσιακά θα ήταν τα αποτελέσματα αν έβαζα τον κυκλοφορητή μετά την τρίοδη; Αυτό δεν το γνωρίζω... Δεν ειμαι ουτε υδραυλικός, ουτε έχω και πρότερη εμπειρία για τέτοιου είδους εγκαταστάσεις.
Η τρίοδη που χρησιμοποίησα είναι η CENTRA - UNIVERSAL DR (γωνιακής ροής)
Αν το λάθος ειναι στον τύπο της τρίοδης και στην συνδεσμολογία του κυκλοφορητή, τότε αν καποιος γνωρίζει ποιος τύπος τρίοδης ειναι ο κατάλληλος ας μου τον πει..
Μακάρι το προβλημα να ειναι εκει και οχι στην μη επάρκεια του λέβητα.
Επίσης ένας γνωστός συντοπίτης μου, με παρόμοια προβλήματα συνδεσμολογιας με δοχείο αδράνειας, (μετά από ατελείωτες μελέτης συνδεσμολογιών στο διαδίκτυο) πιστεύει ότι καλύτερα ειναι μετά το δοχείο να υπάρχει μια τετράοδη βάνα και πριν το δοχείο, μεταξύ δοχείου και λέβητα, να υπάρχει μια τρίοδη ανάμιξης.
Εσείς σαν επαγγελματίες του χώρου τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #6408 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Την τετράοδη βάνα την χρησιμοποιούσαμε παλαιότερα στου Λέβητες πετρελαίου που δεν ήταν χαμηλών θερμοκρασιών για αποφυγή υγροποιήσεων μέσα στον λέβητα.
Σε εγκατάσταση με δοχείο αδρανείας δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο που να θεωρείται απαραίτητη.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50022 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
Μου εσπασε το παλιο σωμα του μπανιου και ψαχνω για καινουργιο. Το παλιο δεν ξερω ποσες θερμιδες ηταν αλλα δεν ζεστεναι καθολου καλα. Ρωτησα σε μαγαζια και βρηκα ενα τις Βιοσωλ 2,15*0,50 στις 800 με 900 θερμιδες,κοστος 150ευρω.(το μπανιο ειναι περιπου 5-6τ.μ) Να το παρω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #50025 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ερωτήσεις προς υδραυλικούς
500-600 θερμιδες πολυ χοντρικα ειναι αρκετες κι ενα αεροστοπ στα παραθυρα αν δεν σφραγιζουν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ