ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46509 από michvas
ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW δημιουργήθηκε από michvas
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Εδώ και 20 μέρες λειτουργώ τον λέβητα πέλλετ ΤΕΚ-S(πυρόλησης) 34 KW της ΜΒΖ. Ήρθε λοιπόν ο υπεύθυνος και έκανε όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις. (Καλύπτει δύο ξεωριστά διαμερίσματα - δύο ηλεκτροβάνες)
Η μέχρι τώρα αποδόση - κατανάλωση του άκρως ικανοποιητική αν και δεν έπιασαν τα κρύα για τα καλά.
Ωστόσο το θέμα που έχω να αντιμετωπίσω είναι η θερμοκρασία νερού όταν περνάει σε κατάσταση OFF.

Τρόπος λειτουργίας:

Ρύθμιση θερμοκρασίας νερού 63 βαθμούς(το δοκίμασα και στους 70)
Όταν έκλεινε ο θερμοστάτης χώρου, ανέβασε υπερβολικά τη θερμοκρασία νερού (>85) που κυκλοφορούσε στο λέβητα και κάποια στιγμή μπλόκαρε.
Ο εγκαταστάτης τότε μου αφαίρεσε την ηλεκτροβάνα έτσι ώστε να μου στέλνει το επιπλέον ζεστό νερό μέχρι να σβήσει ο λέβητας. Με αυτό τον τρόπο παρατηρώ ότι έχω ΖΝΧ μόνο κατά τη διάρκεια λειτουργίας ή στην καλύτερη των περιπτώσεων για ακόμη 15'.

Υπάρχει κάτι "λάθος" στον παραπάνω τρόπο λειτουργίας;
Τι θα γίνει όταν ανοίξει ο θερμοστάτης του 2ου διαμερίσματος;Θα ζεσταίνει και το 1ο διαμέρισμα που έχει μονίμως ανοικτή ηλεκτροβάνα;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by michvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47945 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW
Ωστόσο το θέμα που έχω να αντιμετωπίσω είναι η θερμοκρασία νερού όταν περνάει σε κατάσταση OFF.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Να περνάει σε κατάσταση OFF ;;;;;;; μάλλον λες κατάσταση συντήρησης modulation ;;;
στην κατάσταση αυτή ο λέβητας συντηρεί τα ζεστά νερά αλλά αν δεν ανοίξουν οι θερμοστάτες για αρκετή ώρα ο λέβητες φτάνει τα νερά σε μεγάλους βαθμούς 85 – 90 και σβήνει με error προστασίας βρασμού.
Κακός ο εγκαταστάτης σου αφαίρεσε την ηλεκροβάνα γιατί στέλνοντας τα ζεστά νερά στο ένα διαμέρισμα και ζεστά νερά χρήσεις δεν έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση και αργεί να ζεσταθεί το 2 διαμέρισμα και το πρώτο θα βράζει.
Να του ζητήσεις να ξαναβάλει την ηλεκροβάνα και να ρυθμίσει ( κρυφό μενού ) τον λέβητα να σβήνει όταν τα νερά φτάσουν πάνω από 70 – 80 βαθμούς , πράγμα που δεν είναι και το καλύτερο
γιατί σε λίγο που θα έρθουν τα κρύα θα καθυστερεί να σου ζεστάνει τα νερά ο λέβητας 20 με 30 λεπτά .
Το καλύτερο είναι να του ζητήσεις να ξαναβάλει την ηλεκροβάνα και να σου βάλει ένα θεμοστατη επαφής έξτρα που να ελέγχει την μια ηλεκροβάνα και όταν τα νερά είναι στους 80 βαθμούς να ανοίγει και να κάνει μια εκτόνωση στα νερά κατεβάζονταςτα στους 65 – 70 βαθμούς .
Λογικά το ηλεκτρονικό κύκλωμα του λέβητα είναι το SY – 250 ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": michvas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47950 από hunters1977
Απαντήθηκε από hunters1977 στο θέμα ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW
Εχω ενα πινακα αυτονομιας jes εγκατεστημενο σπιτι μου ο οποιος κραταει την τελευταια ηλεκτροβανα παντα ανοιχτη.

Πίνακας αυτονομίας με κεντρικό δέκτη εντολών και ωρομετρητές. Για αυτόνομα συστήματα θέρμανσης, μπόϊλερ, κλπ. Ο μοναδικός που αφήνει βάνα ή κυκλοφορητή ανοικτά με το κλείσιμο του θερμοστάτη. Με διόδους ή ρελέ.

Λειτουργία συστήματος αυτονομίας JES

Ο κυκλοφορητής ξεκινάει, όταν η βάνα αυτονομίας είναι τελείως ανοικτή, σταματάει δε με το κλείσιμο του θερμοστάτη χώρου. Ο ωρομετρητής χρεώνει, μόλις η θερμοκρασία του νερού φθάσει τους 40°C και η βάνα είναι τελείως ανοικτή. Το πλαστικό κέλυφος είναι από ανακυκλώσιμο υλικό ABS, βραδύκαυστο. Λόγω της απουσίας χειρομοχλού λειτουργίας, καθίσταται αδύνατη κάθε αντικανονική επέμβαση στο σύστημα, αυτονομίας-χρέωσης, ενώ παράλληλα με την ύπαρξη ενός relay προστασίας, αποφεύγεται κάθε πιθανή υποκλοπή.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by hunters1977.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": michvas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49032 από michvas
Απαντήθηκε από michvas στο θέμα ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Δε γνωρίζω ποιο είναι το ηλεκτρονικό κύκλωμα. Θα το κοιτάξω. Έχει κάποια σημασία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49037 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW
Bαλε δοχειο αδρανειας.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49477 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα ΜΒΖ Quarzo TEK-S 34kW
το ηλεκτρονικό κύκλωμα είναι αυτο.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ