Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45997 από mtsag
Γειά και χαρά σας!

Έχω έναν λέβητα Pelletech 50-110 (της Caminodesign) και επειδή μένω Κρήτη και δεν παίζει να έρθει αντιπρόσωπος ή εξουσιοδιοτημένος τεχνικός, ήθελα να ρωτήσω για τη γνώμες σε ότι αφορά τη σωστή ρύθμιση του λέβητα. Τι πρέπει να προσέξω σε ότι αφορά τη συμπεριφορά της φλόγας, τα κατάλοιπα, τη θερμοκρασία των καυσαερίων κλπ.

Το σπίτι μου είναι μια διόρωφη μεζονέτα 180τμ με καλή -υποτίθεται- μόνωση (3εκ fibran στα μπετά, 5εκ fibran στην τοιχοποιία, 4 εκ πολυουρεθάνης στο δώμα και 6 εκ fibran σε μια εμφανή κεραμοσκεπή. Αυτές τις μέρες δουλέω το λέβητα από τις 7μμ μεχρι το άλλο πρωί και μόνο στον πάνω όροφο (υπνοδωμάτια - 100τμ). Η κατανάλωσή μου είναι περίπου 1 σακί πελλετ αυτές τις 12-13 ώρες. Αυτο με προβληματίζει λίγο, καθώς ουσιαστικά αφότου ο θερμοστάτης χώρου πιάσει θερμοκρασία μετά το πρώτο άναμμα, ο λέβητας μπαίνει σε συντήρηση και το πολύ να μπει σε κανονική λειτουργία άλλη μια φορά μέχα στη νύχτα. Οπότε όταν θα έρθουν τα κρύα και θα τον δουλεύω σε όλο το σπίτι τι κατανάλωση θα έχω;;; Έχω ρυθμισμένο τον κυκλοφορητή να ανοίγει στους 50 βαθμούς και να κλείνει στους 60.

Anyway, θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας για τη καλύτερη ρύθμιση του λέβητα, και ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46293 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση
Κανείς ρε παιδιά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46523 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση
Αγαπητέ mtsag πρόσθεσα και τον τύπο του λέβητα στον τίτλο, ας ελπίσουμε να γίνει πιο "ελκυστικό" το θέμα σου και να βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις. :)

Για να δούμε...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47961 από tileolo
Απαντήθηκε από tileolo στο θέμα Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση
δεν είναι λίγο θηρίο ο λέβητας για το σπίτι σου; Εγω εχω τον 15/50 σε 200τμ κατασκευή 80, 2οροφο και καίω στις παρούσες συνθήκες 1,5-2 σακκια (βορεια ελλαδα). Δηλαδη εννοώ, δεδομένης της υπερδιαστασιολόγησης λογική μου φαινεται η κατανάλωση σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48005 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση
Άμα βαρεθείς να καις τα άντερά σου, στείλτον μας εδώ πάνω να τον βάλουμε στο συγκρότημα για 4 200άρες μεζονέτες που είμαστε. Θα μας πέσει λίγο μεγάλος βέβαια, αλλά θα το αντέξουμε... :P

ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ? Ποιός αετονύχης σου τον πούλησε? Και 15άρη λέβητα να σου έδινε, πάλι μεγάλος θα ήταν για την περίπτωσή σου...

Αν μπορείς πήγαινέ τον πίσω και πάρε τον 25άρη. Αλλιώς βρες κάνα ξενοδοχείο 1000-1500 τετραγωνικά να τον πουλήσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48038 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Pelletech 50-110: συμβουλές - ρύθμιση
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σχετικά με τη διαστασιολόγηση: η μελέτη της θέρμανσης έλεγε για λέβητα 50000-55000 kcal = περίπου 60kW. Γι αυτό και δεν πήρα τον 15-50 και προτίμησα τον 50-110, τον οποίο δουλεύω 'στα χαμηλά'. Δεν ξεκαθάρισα στο αρχικό μου ποστ ότι το σπίτι είναι ουσιαστικά 300 τμ μαζί με το υπόγειο και τη σοφίτα. Απλά το υπόγειο δεν το θερμαίνω τώρα (γιατί δεν κατεβαίνει κανείς εκει κάτω τώρα) αλλα στο μέλλον θα αξιοποιηθεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ