Υγροποιήσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67061 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Υγροποιήσεις
Εχω παρει ενα ψηφιακο laser μετρησης θερμοκρασιας.
Ενω ο λεβητας δειχνει οτι εχει πχ. 55C, μετρωντας ακριβως το χαλκοσωληνα απο την εξοδο του λεβητα, το θερμομετρο λεει ~45-46.
Εντομεταξυ ειχα πριν ενα θερμομετρο αφης πανω στη χαλκοσωληνα και εδειχνε παρομοια νουμερα και υπεθεσα οτι δειχνει λαθος. Τωρα και με το laser ψηφιακο παλι δειχνει πολυ χαμηλωτερα απο οτι του λεβητα.
Το ιδιο φυσικα και στις επιστροφες. Γι αυτο προφανως και κανει υγροποιησεις. Αφου οταν μετραω 45-46 βαθμους, οι επιστροφες ειναι 37-38.

Η ερωρηση ειναι αν γινεται να υπαρχει αυτη η διαφορα.. Δλδ ο λεβητας να λεει οτι εχει μεσα 55C και να βγαζει στο σωληνα 45-46!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67070 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Υγροποιήσεις
Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 55 με 60 βαθμούς επιστροφή για να μην έχεις υγροποιησεις ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67215 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Υγροποιήσεις
Το γνωριζω φιλος.. Κι επειδη εχω αρκετες ψαχνομαι να βρω ακρη γιατι με τα μαστορια που εχω μπλεξει αστα πανε...

Οταν απο το λεβητα φευγουν 65 βαθμους, τοτε επιστραφομενα εχω 55 περιπου.. απο εκει και κατω το χαος..
Για την ωρα εχω τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 65 για να εξαληψω το προβλημα.. Αλλα αυτος κλεινει στους 55 περιπου οπου και τα επιστρεφομενα ειναι κατω απο 55..
Ειμαι στην αναζητηση πλεον για τριοδη βανα.. Αν γνωριζει κανεις για καποια αξιοπιστη αλλα και να μη δωσω καμια περιουσια ας κανει καμια προταση..

Παντως εχω ακομα απορια γιατι ο λεβητας ενω λεει πχ 60, στην εξαγωγη του φευγει το νερο με 50 περιπου!! πού προλαβαινουν να χαθουν οι 10 περιπου βαθμοι??
Το οργανο του λεβητα δεν παει λαθος γιατι το παρακολουθησα που ανοιγει ο κυκλοφορητης και που σταματαει το βεντιλατερ και συμβαδιζει με τα ποτενσιομετρα ρυθμισεις τους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67220 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Υγροποιήσεις
Βάλε την τρίοδη callefi biomass των 55 βαθμών (κόστος 100€ περίπου), όρισε θερμοκρασία λέβητα 75 βαθμούς (ωστε να μπορεί μετά από λίγη ώρα να ανοίγει full open η τρίοδη στους 65 βαθμούς), έναρξη κυκλοφορητή στους 61 βαθμούς και θα εξαφανιστούν υγροποιήσεις και πίσσες...

Όταν θα βάλεις την τρίοδη θα δεις ότι το ΔΤ προσαγωγής-επιστροφής θα είναι 5 βαθμούς και όχι 10 που έχεις τώρα..

Ρύθμισε τον κυκλοφορητή σου να κλείνει στους 59 βαθμούς..

Εγκατέστησε τρίοδη θα δεις διαφορά και στην κατανάλωση....

Μάλιστα στην δική μου εγκατάσταση η θερμοκρασία λέβητα τώρα δεν πέφτει ποτέ κάτω από 64 βαθμούς και αντίστοιχα η επιστροφή ποτέ κάτω από 62-63 βαθμούς.. Οι χώροι μου επίσης ζεσταίνονται γρηγορότερα επειδή ο λέβητας λειτουργεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες..

Αν μετράς με το laser στο εξωτερικό του σωλήνα λογικό είναι να σου δείχνει θερμοκρασία 10 βαθμούς κάτω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67227 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Υγροποιήσεις

vag1234 έγραψε: Βάλε την τρίοδη callefi biomass των 55 βαθμών (κόστος 100€ περίπου), όρισε θερμοκρασία λέβητα 75 βαθμούς (ωστε να μπορεί μετά από λίγη ώρα να ανοίγει full open η τρίοδη στους 65 βαθμούς), έναρξη κυκλοφορητή στους 61 βαθμούς και θα εξαφανιστούν υγροποιήσεις και πίσσες...

Όταν θα βάλεις την τρίοδη θα δεις ότι το ΔΤ προσαγωγής-επιστροφής θα είναι 5 βαθμούς και όχι 10 που έχεις τώρα..

Ρύθμισε τον κυκλοφορητή σου να κλείνει στους 59 βαθμούς..

Εγκατέστησε τρίοδη θα δεις διαφορά και στην κατανάλωση....

Μάλιστα στην δική μου εγκατάσταση η θερμοκρασία λέβητα τώρα δεν πέφτει ποτέ κάτω από 64 βαθμούς και αντίστοιχα η επιστροφή ποτέ κάτω από 62-63 βαθμούς.. Οι χώροι μου επίσης ζεσταίνονται γρηγορότερα επειδή ο λέβητας λειτουργεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες..


Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου..
Θερμοκρασια λεβητα στους 75 εννοεις να σταματαει το βεντιλατερ εκει?
Κυκλοφορητης να κλεινει στους 59. Προφανως ειναι μια η ρυθμιση που ανοιγει κλεινει. Αλλα παρατηρησα οτι εχει διαφορα. πχ Τον εχω να ανοιγει 65 αλλα κλεινει περιπου 55-58.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67231 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Υγροποιήσεις
Ναι να σταματάει ο λέβητας στους 75 βαθμούς..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": baxalo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ