Υγροποιήσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51511 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις

dimlyk έγραψε: ο κυκλοφορητης σου κανει μονο οτι του λενε οι εντολες που του δινουν απο οπου κι αν τις παιρνει
δεν φταιει σε τιποτα ο κακομοιρης :)


παιζει να φταιει κανενας υδροστατης τοτε??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52220 από dikoulen
Απαντήθηκε από dikoulen στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Αν ο κυκλοφορητής είναι στην προσαγωγή το μπαϊπας για την τρίοδη μπαίνει πριν ή μετά τον κυκλοφορητή ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52884 από dikoulen
Απαντήθηκε από dikoulen στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Έχει βάλει κάποιος τρίοδη χωρίς δοχείο αδράνειας και έχει δει διαφορά στο θέμα <<πίσσα>>;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64902 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Υγροποιήσεις
Καλησπερα κ χρονια πολλα!!
Ειμαι πολυ προβληματισμενος για την τοποθετηση ή μη τριοδης θερμοστατικης βανας...

Ο κυκλοφορητης μου ειναι στην προσαγωγη κ ρυθμισμενος να ανοιγει στους 63 βαθμους κ να κλεινει στους 60. Με τον τροπο αυτο οταν ανοιγει την πρωτη φορα ο κυκλοφορητης κ ερχονται κρυα νερα στον λεβητα, φτανει στους 55 βαθμους.
Ετσι αποφευγω τις πισσες, διοτι στο παρελθον κανοντας διαφορες δικιμες οταν τον ειχα στους 42 ανοιγμα κ 37 κλεισιμο,σε 2 μερες γυαλισε πισσα ολος ο θαλαμος καυσης.
Σκεφτομαι να βαλω 55αρα τριοδη ομως ο μηχανολογος με αποτρεπει λεγοντας τα εξης:
1) καταρχην οτι εχω "ψηλα" τον κυκλοφορητη κ με προτρεπει να τον ρυθμισω 56 ανοιγμα κ 52 κλεισιμο ( πιστευω πως με αυτον τον τροπο θα φτανει ο λεβητας την πρωτη φορα στους 46 βαθμους- θα εχω πισσες με αυτην την θερμοκρασια);;
2) οτι γενικα ειναι μπλεξιμο, πχ αν κολλησει, αν ειναι αξιοπιστη κτλ
3) στο επιχειρημα που του λεω πως πιστευω οτι θα εκμεταλλευομαι στο επακρο τον λεβητα κ συνεπως θα εχω οικονομια καυσιμου, μου λεει δεν θα εχω διαφορα στην καταναλωση

Απο την αλλη μηπως το " ψειριζω" υπερβολικα;;
Δηλαδη κ λιγη πισσα να πιανει, μια φορα την εβδομαδα στο καθαρισμα του λεβητα να κλεινω τις βανες, να πιανει 85 βαθμους κ ακουσα πως μετα ειναι πολυ ευκολο το καθαρισμα.

Τί θα κανατε στη θεση μου;;
Πραγματικα ειμαι σε μεγαλο διλημμα κ θα ηθελα την βοηθεια σας!

Ευχαριστω πολυ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64924 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Υγροποιήσεις
Αν θέλετε την γνώμη μου τριοδη οπωσδήποτε!!!

Εγκατέστησα τον λεβητα και η πρώτη τριοδη που μου έφεραν δεν άνοιγε !! Οπότε την έβγαλα και ξεκίνησα τον λεβητα χωρίς τριοδη εώς οτου παραγγειλω άλλη..

Ο λεβητας σε 5 ημέρες είχε πιάσει αρκετή πίσσα ...

Ακόμα και με τον κυκλοφορητη να ξεκινάει στους 61 και να σταματάει στους 58 είχα θέμα και ατελής καύση ...

Εχθές επιτέλους ήρθε η νέα τριοδη 55 βαθμών της callefi biomass ..

Η τριοδη αυτή έχει δυνατότητα αλλαγής μόνο του αισθητηριου χωρίς να χρειάζεται όλη αλλαγή!!!

Ιδιες ρυθμίσεις κυκλοφορητη, στοπ λεβητα στους 70 βαθμούς και θερμοκρασία επιστροφής ποτέ κάτω από 63 βαθμούς .. Ταχύτατο ανέβασμα θερμοκρασίας λεβητα ..

Τέλεια καύση ... Τέλεια απαγωγή καυσαεριων ..

Καμία νέα γυαλαδα ... Μόνο άσπρη πουδρα ..

Καιω πυρηνοξυλο ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65119 από dhmv2001
Απαντήθηκε από dhmv2001 στο θέμα Υγροποιήσεις
Και εγω δουλευω με τετραοδη και πυρινοξυλο, καθαρισμα μια φορα την εβδομαδα και μονο πουδρα στα τοιχωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ