Υγροποιήσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47027 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις

dikoulen έγραψε: Έβαλες μεγαλύτερο κυκλοφορητή; Τι έκανες;


Δεν προλαβα.Μολις σημερα που ακουμπισα στο καλοριφερ καταλαβα οτι υπαρχει προβλημα.Το γυρισα στο πετρελαιο και τα σωματα ζεστα πανω κατω.Εν τω μεταξυ ειχα τρελαθει με αυτο το πραγμα..Δεν ξερω τι ακριβως να βαλω και αν κανει να εχω δυο διαφορετικους στο κυκλωμα.Αυτος που εχω τωρα ειναι wilo RS 30/70r class f.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47535 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
καλησπερα στην παρεα..

τυχαια "επεσα" στο τοπικ αυτο (μιας και εψαχνα για αλλο πραγμα :cheer: ) και ειδα οτι εχει κι αλλος το προβλημα μου, το οποιο με εχει καταντησει "ψυχακια"..

εχω λεβητα ξυλου της mavil 52KW τοποθετημενο περσυ το Σεπτεμβρη. Απο την αρχη που δουλεψε με πεθανε στις υγροποιησεις.. δειτε τι εννοω στο παρακατω video
]

Αφου μαλλιασε η γλωσσα μου και αφου ηρθαν οι εγκαταστατες 100 φορες και αφου με αλλαξανε το λεβητα με καινουργιο, μηδεν εις το πηλικο..

Στο τελος ηρθε το αφεντικο της mavil μαζι με ενα μηχανικο και ενα ηλεκτρολο (αν θυμαμαι καλα) στο χωρο μου. Το μονο που κανανε ηταν να βαλουν το θερμοστατη του κυκλοφορητη στους 70C !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ετσι λενε παει.. το ανεβαζεις ωσπου σταματησουν οι υγροποιησεις!!!

Το διαταυτα ειναι οτι οι υγροπιησεις μειωθηκαν αρκετα. ΑΛΛΑ δεν απαλλακτηκα απο αυτες. Οπως ανεφερε και ο φιλος παραπανω τα τουμπα και ο χωρος καυσης ειναι μες την πισσα.

Δε ξερω τι αλλο να κανω και τι γινετε!

- τριοδη δεν εχω
- ξυλα αγορασμενα ιουνιο και τα βλεπω αρκετα ξερα, καποια εχουν βγαλει και το φλοιο τους.
- καμιναδα 2πλη μονωμενη 7m
- εγκατασταση ολη καινουργια εκτος απο σωληνωσεις (39000-40000 θερμιδες)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47803 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις

baxalo έγραψε: καλησπερα στην παρεα..

τυχαια "επεσα" στο τοπικ αυτο (μιας και εψαχνα για αλλο πραγμα :cheer: ) και ειδα οτι εχει κι αλλος το προβλημα μου, το οποιο με εχει καταντησει "ψυχακια"..

εχω λεβητα ξυλου της mavil 52KW τοποθετημενο περσυ το Σεπτεμβρη. Απο την αρχη που δουλεψε με πεθανε στις υγροποιησεις.. δειτε τι εννοω στο παρακατω video

]

Αφου μαλλιασε η γλωσσα μου και αφου ηρθαν οι εγκαταστατες 100 φορες και αφου με αλλαξανε το λεβητα με καινουργιο, μηδεν εις το πηλικο..

Στο τελος ηρθε το αφεντικο της mavil μαζι με ενα μηχανικο και ενα ηλεκτρολο (αν θυμαμαι καλα) στο χωρο μου. Το μονο που κανανε ηταν να βαλουν το θερμοστατη του κυκλοφορητη στους 70C !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ετσι λενε παει.. το ανεβαζεις ωσπου σταματησουν οι υγροποιησεις!!!

Το διαταυτα ειναι οτι οι υγροπιησεις μειωθηκαν αρκετα. ΑΛΛΑ δεν απαλλακτηκα απο αυτες. Οπως ανεφερε και ο φιλος παραπανω τα τουμπα και ο χωρος καυσης ειναι μες την πισσα.

Δε ξερω τι αλλο να κανω και τι γινετε!

- τριοδη δεν εχω
- ξυλα αγορασμενα ιουνιο και τα βλεπω αρκετα ξερα, καποια εχουν βγαλει και το φλοιο τους.
- καμιναδα 2πλη μονωμενη 7m
- εγκατασταση ολη καινουργια εκτος απο σωληνωσεις (39000-40000 θερμιδες)

βάλε μια τρίόδη και θα δεις να εξαφανίζονται
όσο για τον θερμοστάτη του κυκλοφορητη στους 70 πρώτη φορά το ακούω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47836 από kostantinos1
Απαντήθηκε από kostantinos1 στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
μπας και δεν εχεις πισω ταφ στην καμιναδα και τρεχει ολο μεσα για τετιο πραγμα μου φαινεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47910 από baxalo
Απαντήθηκε από baxalo στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Οντως.. κι εγω αν και ασχετος και με οσα διαβαζω και ακουω, το 70 ειναι τρελο!!!

Ταφ καθαρισμου εχω κανονικα..

Οσο για την τριοδη εχω μια ερωτηση..
απο τη στιγμη (καλος ή κακος) που εχω τον κυκλοφορητη στους 70 πχ, τα επιστρεφομενα στην χειροτερη να ειναι 55-60, αρα πανω απο το οριο των 50, τι παραπανω θα με κανει η τριοδη?!

Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οτι οι υδροποιησεις ξεκινανε απο τη στιγμη που σβηνη το βεντιλατερ. μετα απο κανα μισαωρο αν ανοιζω την πορτα εχει μεσα πολλη καμπνο απο τα απομειναρια των ξυλων που σιγοκαινε. καπου διαβασα οτι αυτο συμβαινει γιατι το βεντιλατερ ειναι "αεροστεγος" κλεισμενο και δεν κανει "κυκλωμα" για να διωχνει τον καπνο.. αυτο που εκανα σημερα ειναι να ανοιξω ελαχιστα το συρταρωτο καπακι που εχει το βεντιλατερ για να περνει λιγο αερα απο εκει. το δοκιμαζω και σας λεω το αποτελεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47972 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Αν έχεις θερμοστατη δοκίμασε να τον αποσυνδέσεις!

Δεν ξερω αν υπαρχει άλλη λύση. Αν κάποιος έχει καμια καλύτερη ιδεα....

Οσο για την τρίοδη δεν ξερω ειλικρινά αν ειναι τόσο σημαντική...!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by drifter.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ