Υγροποιήσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45133 από john1
Απαντήθηκε από john1 στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Tα ξύλα φαίνεται συμβάλουν σημαντικά , επειδή είναι ακόμη χλωρά.
Πρέπει η υγρασία του ξύλου να μην είναι πάνω από 20%.
Χρειάζεται να μπει και μια τρίοδη βάνα , επειδή θα βγουν τα καυσαέρια λίγο πιο ζεστά.
Η καμινάδα τι διάμετρο έχει, και ποιος την υπολόγισε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45148 από dikoulen
Απαντήθηκε από dikoulen στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
η καμινάδα είναι φ 180 ότι προβλέπει ο κατασκευαστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46958 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις

dikoulen έγραψε: Σήμερα δοκίμασα τον ξυλολέβητά μου και είχα πολλές υγροποιήσεις. Είναι φυσιολογικό;


Εχω το ιδιο προβλημα με τη διαφορα οτι καιω μονο πελλετ.Ο λεβητας δουλεψε μολις 3 μερες και εκαψε μονο πελλετ. Το πρωτο πραγμα που σκεφτεται καποιος για υγροποιπηαεις σε ενα ξυλολεβητα ειναι η υγρασια του ξυλου.Σενα λεβητα πελλετ ομως?Απο τη δευτερα που τον πρωτο αναψα καθε φορα που ανοιγα την πορτα ειχε και περισσοτερη πισσα.Ετυχως νομιζω βρηκα τι φταιει.Ο κυκλοφορητης.Τα σωματα με το λεβητα πελλετ απο τη μεση και κατω ειναι κρυα ενω απο τη μεση και πανω ζεματανε.Αρα οσο ανεβαζει θερμοκρασια π λεβηρας τοσο μεγαλωνει η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ νερου επιστροφης και του λεβητα






Τουλαχιστον γοα το πελλετ δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο.Ακομα και ο καπνος που βγαινει πριν αναψει η φλογα ειναι πολυ πυκνος.Δυο φορες με πηρε τηλ. ο γειτονας να μου πει αν ειναι ολα ενταξη.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46969 από mtsag
Απαντήθηκε από mtsag στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις

ΠΑΠΑΣ έγραψε:
Εχω το ιδιο προβλημα με τη διαφορα οτι καιω μονο πελλετ.Ο λεβητας δουλεψε μολις 3 μερες και εκαψε μονο πελλετ. Το πρωτο πραγμα που σκεφτεται καποιος για υγροποιπηαεις σε ενα ξυλολεβητα ειναι η υγρασια του ξυλου.Σενα λεβητα πελλετ ομως?Απο τη δευτερα που τον πρωτο αναψα καθε φορα που ανοιγα την πορτα ειχε και περισσοτερη πισσα.Ετυχως νομιζω βρηκα τι φταιει.Ο κυκλοφορητης.Τα σωματα με το λεβητα πελλετ απο τη μεση και κατω ειναι κρυα ενω απο τη μεση και πανω ζεματανε.Αρα οσο ανεβαζει θερμοκρασια π λεβηρας τοσο μεγαλωνει η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ νερου επιστροφης και του λεβητα


Είχα το ίδιο πρόβλημα: σώματα ζεστά μόνο από την μέση και πάνω. Σε εμένα έφταιγαν οι διακόπτες των σωμάτων. Είχαν μπει διακόπτες για μονοσωλήνιο σώστημα αντί για διακόπτες για σύστημα 'σώμα και πίσω' που είναι η δική μου εγκατάσταση. Τους άλλαξα και είναι τώρα ΟΚ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46980 από dikoulen
Απαντήθηκε από dikoulen στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Έβαλες μεγαλύτερο κυκλοφορητή; Τι έκανες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47004 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Απ: Υγροποιήσεις
Γνωστη μαρκα λεβητων δινει και σπιραλ για να
μαζευεις τις υγροποιησεις :lol:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ