Τρόποι λειτουργίας λέβητα pellet για περισσότερη οικονομία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45158 από aithio
Τάκη ελαττώνοντας της θερμοκρασία προσαγωγής ουσιαστικά ελαττώνεις τις απώλειες.
Ποιες απώλειες όμως;
Αυτές που δεν είναι ωφέλιμες.
Αυτες το ίδιου του λέβητα και των σωλήνων που χάνονται είτε στο λεβητοστάσιο είτε στην διαδρομή.
Μην τις υποτιμάς δεν είναι λίγες....
Αλλά απο την άλλη όμως δεν ξέρω κατα πόσο οι πελλετολέβητες κάνει να δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής...
Ο Χρήστος ανέφερε ότι πέφτει ο βαθμός απόδοσης.
Αυτό πλέον πρέπει να μπει σε ζυγαριά για να δει κανείς αν το όφελος είναι μεγαλύτερο από την χασούρα.
Αυτό που απασχολεί εμένα περισσότερο είναι αν δημιουργούνται εσωτερικές υγροποιήσεις με χαμηλές θερμοκρασίες.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45172 από Τάκης

aithio έγραψε: ......
Αυτό που απασχολεί εμένα περισσότερο είναι αν δημιουργούνται εσωτερικές υγροποιήσεις με χαμηλές θερμοκρασίες.


Αυτό στα σίγουρα φαντάζομαι ότι θα συμβαίνει. Για αυτό έθεσα το ερώτημα μήπως είναι ορθότερο, και για την οικονομία, να δουλεύει ο καυστήρας στην χαμηλότερη ισχύ, που δημιουργεί οικονομία, αντί να χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία λειτουργίας του.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ